Dnes a zítra
28.9 (čt) sk. E 19:00

Nedotknutelní

»  ARTER -50 %

Česká divadelní premiéra

Beseda po představení na jevišti, Moravské divadelní hody -20%

Naše tipy
1.10 (ne) sk. - 19:00

Nabucco

»  Senioři -30%

Leť, myšlenko, na křídlech zlatých...

3.10 (út) sk. B 19:00

Titus

Dramaturgický úvod od 18:15 hod.

7.10 (so) sk. - 19:00

Bajadéra

Orientální klenot o nešťastné lásce chrámové tanečnice Nikie a vojevůdce Solora

Repertoár uměleckého sboru Hostující inscenace

Baletní dílna k inscenaci Louskáček
Zažijte balet jinak! A tentokrát s vánoční atmosférou! Během tvůrčí dílny vám představíme tento vánoční balet, přiblížíme jeho děj a autory. Těšit se můžete i na ukázku v podání našich tanečníků, kteří vás také naučí část jedné choreografie. Podíváte se na baletní sál, kde naši tanečníci každý den trénují a na chvilku se jedním z nich stanete. Budete mít možnost se zeptat na všechno co vás o baletu či o inscenaci zajímá. Přijďte si užít předvánoční čas plný baletu s naší lektorkou Barborou Lahučkou. Dílna je určena pro děti od 7 let a také pro dospělé. Děti do 12 let (včetně) se mohou dílny zúčastnit pouze v doprovodu dospělého. Délka dílny: 60 minut Těm, kteří si zakoupí vstupenku na baletní dílnu, budou několik dní před jejím konáním zaslány podrobné organizační informace prostřednictvím emailu. Dílny jsou fotografovány za účelem propagace na FB a IG Moravského divadla. Veškeré dotazy k baletním dílnám pište na email: petra.slezackova@mdol.cz.
vstupenky

9.12 (so)
15:00

vstupenky
od 9.12.2023 detaily
Dopoledne s divadlem – dramatická dílna pro děti
Hravé dopoledne plné divadla! To je přesně naše novinka v podobě dramatické dílny pro děti. Objevíte se v prostředí, kde vznikají divadelní hry a kde obvykle pracují jen herci a další tvůrci. V naší herecké zkušebně se dostanete do příběhu, který vás pohltí a něco naučí. Hrou a zábavou vyplníme vašim dětem podzimní dopoledne. Dílnou vás provede herečka činohry Jana Posníková. Vhodné pro děti ve věku 7–12 let (s doprovodem rodičů), cena: 150,-/dítě (1 osoba jako doprovod zdarma) Účastníkům budou před konáním dílny zaslány podrobné organizační informace prostřednictvím e-mailu. Délka dramatické dílny je cca 90 min. Veškeré dotazy můžete směřovat na e-mail petra.slezackova@mdol.cz.
vstupenky

26.11 (ne)
9:30

od 26.11.2023 detaily
Vyhoďme ho z kola ven – divadelní dílna
Divadelní dílna, která je inspirovaná tématem inscenace Přelet nad kukaččím hnízdem, kterou má nyní Moravské divadlo na svém repertoáru. Rádi byste si prohloubili divadelní zážitek a nahlédli na téma inscenace a románu Kena Keseyho z jiného úhlu? Nebo jste inscenaci ještě neviděli, ale chcete se dozvědět něco nového? Chtěli byste si zkusit prožít emoce či příběhy postav a získat novou zkušenost? Tak přijďte na naši Ateliérovou novinku a odneste si nový nevšední divadelní zážitek. Dílnou Vás provede lektorka Mgr. BcA. Ivana Martykánová. Pro účast na divadelní dílně není podmínkou zhlédnutí inscenace Přelet nad kukaččím hnízdem. Délka divadelní dílny je cca 60 minut a je určena pro účastníky starší 15 let. Účastníkům budou před konáním dílny zaslány podrobné organizační informace prostřednictvím e-mailu. Veškeré dotazy můžete psát na email: petra.slezackova@mdol.cz.
vstupenky

21.11 (út)
16:30

vstupenky
od 21.11.2023 detaily
Louskáček: otevřená zkouška na baletním sále
Louskáček je nejznámější a světově nejhranější vánoční příběh, který oslovuje diváky všech věkových kategorií. Co ale za touto krásou stojí? Přijďte se podívat na otevřenou zkoušku, která se bude konat na našem baletním sále. Uvidíte, jak taková příprava na představení vypadá a co vše to obnáší. Stanete se na chvíli součástí příprav, uvidíte naše tanečníky a budete mít možnost se na cokoliv zeptat. Využijte této jedinečné příležitosti a zažijte divadlo jinak! Délka otevřené zkoušky je cca 60 minut. Sraz účastníků je u služebního vchodu divadla tř. Svobody 33, Olomouc. Veškeré dotazy můžete psát na email: petra.slezackova@mdol.cz.
vstupenky

14.11 (út)
16:00

vstupenky
od 14.11.2023 detaily
Poznejte zblízka divadelní profesi: garderoba - interaktivní beseda
Zajímalo vás někdy, jak vypadá každodenní práce garderobiérky v divadle a co všechno obnáší? Přijďte se na vlastní oči přesvědčit v rámci interaktivní besedy. Dostanete se do prostor garderoby, do kterých se běžně dostat nedá, a dozvíte se zajímavosti ze zákulisí. Uvidíte zblízka kostýmy z vašich oblíbených inscenací a dozvíte se jaký je jejich příběh. Řekneme si jaká je cesta kostýmu od nápadu výtvarníka až po předvedení na jevišti. Budete mít možnost si kostýmy “osahat”, podívat se a některé z nich i vyzkoušet. Zajímavým světem této divadelní profese vás provede nefalšovaná garderobiérka Moravského divadla Olomouc Ivana Čeplová. Kapacita je omezena na 10 osob (věkově neomezeno). Délka interaktivní besedy je cca 90 minut. Účastníkům budou před konáním workshopu zaslány podrobné organizační informace prostřednictvím e-mailu. Veškeré dotazy můžete psát na email: petra.slezackova@mdol.cz.
vstupenky

11.11 (so)
10:00

vstupenky
od 11.11.2023 detaily
Baletní dílna k inscenaci Obraz Doriana Graye
Zažijte balet jinak! Během tvůrčí dílny vám představíme tento balet, přiblížíme jeho děj a autory. Těšit se můžete i na ukázku v podání našich tanečníků, kteří vás také naučí část jedné choreografie. Podíváte se na baletní sál, kde naši tanečníci každý den trénují a na chvilku se jedním z nich stanete. Budete mít možnost se zeptat na všechno co vás o baletu či o inscenaci zajímá. Přijďte si užít čas plný baletu s naší lektorkou Barborou Lahučkou. Dílna je určena pro děti od 7 let a také pro dospělé. Děti do 12 let (včetně) se mohou dílny zúčastnit pouze v doprovodu dospělého. Délka dílny: 60 minut Těm, kteří si zakoupí vstupenku na baletní dílnu, budou několik dní před jejím konáním zaslány podrobné organizační informace prostřednictvím emailu. Dílny jsou fotografovány za účelem propagace na FB a IG Moravského divadla. Veškeré dotazy k baletním dílnám pište na email: petra.slezackova@mdol.cz.
vstupenky

11.11 (so)
15:00

vstupenky
od 11.11.2023 detaily
Gaetano Donizetti: Nápoj lásky |Národní divadlo Brno
Zamilovat se a nepřijít o rozum – to je umění vztahu. Potřebujete získat lásku, nebo na ni naopak zapomenout? To vám zařídí elixír doktora Dulcamary! Stačí jedna lahev a vše je hotovo! Nápoj lásky patřil vždy mezi nejvyhledávanější kouzelné prostředky mladých dívek a chlapců a dodnes na něj můžete najít na internetu recepty. A tak není divu, že je i častým předmětem pověstí – od těch nestarších tragických jako např. o Tristanovi a Isoldě, až po ty s dobrým koncem, které se staly námětem na operu.
vstupenky

7.11 (út)
19:00

vstupenky

8.11 (st)
19:00

vstupenky
od 7.11.2023 detaily
Kurz na pokračování: Rétorika s Pavlem Hekelou
Chtěli byste se naučit mluvit na veřejnosti bez větších problémů a bez stresu? Rádi byste se dozvěděli tipy a zkušenosti týkající se oblasti komunikace? Ať vás čeká pohovor, zkouška ve škole či je komunikace vaší každodenní pracovní součástí, je tento kurz vhodný právě pro vás. Hlavním cílem kurzu „Komunikace“ je seznámit a prakticky vybavit účastníky komunikačními a prezentačními dovednostmi, teoreticky a hlavně prakticky je připravit na vystupování na veřejnosti, před auditoriem odborným i před publikem různého složení. Důležitá budou také praktická cvičení dovedností, včetně zásad práce s hlasem, tempem a rytmem projevu. Zájemci se naučí zásadám pohybu a gesta na jevišti či pódiu, proberou důležitá hlasová cvičení i základy správné hlasové hygieny . Kurz dodá absolventům jistotu při veřejném projevu a pomůže jim vystupovat před publikem bez zbytečných obav a nervozity. Kurz bude rozdělen do 4 lekcí po dobu měsíce listopadu, z nichž dvě lekce budou teoretické a dvě budou ryze praktické. Zájemci tak budou mít dostatek prostoru k procvičení dovedností pod odborným vedením, k odstranění případných chyb či zvládání trémy. Lektorem kurzu je emeritní ředitel Moravského divadla Olomouc a Českého rozhlasu Olomouc, herec, divadelní režisér a pedagog Univerzity Palackého Pavel Hekela. Tento obor vyučuje Hekela na univerzitě již mnoho let, pracuje nejen se studenty, ale také s přednášejícími. Působí i jako lektor hlasové výuky pro zájemce mnoha profesí. Termíny konání kurzu: 7.11., 14.11., 21.11., 28.11. Účastníkům budou před konáním kurzu zaslány podrobné organizační informace prostřednictvím e-mailu. Délka kurzu je 4 x 90 minut během měsíce listopadu, kurz je určen pro všechny od 15 let. Veškeré dotazy můžete směřovat na e-mail petra.slezackova@mdol.cz.
vstupenky

7.11 (út)
16:30

vstupenky
od 7.11.2023 detaily
Talk show Davida Hrbka s Václavem Koptou
Listopadovým hostem bude herec Václav Kopta, syn textaře Pavla Kopty a vnuk básníka a překladatele Josefa Kopty. Třiatřicet let byl stálým členem divadla Semafor, hrál v mnoha filmech a seriálech (Sněženky a machři, U mě dobrý, Občanský průkaz, Okresní přebor a mnoho jiných), je také autorem textů pro řadu populárních zpěváků, mj. Martu Kubišovou, Hanu Zagorovou či Karla Gotta. O textařském řemesle, o práci pro rozhlas a jaké to je být na volné noze, si s hostem spolu s diváky bude povídat David Hrbek.
vstupenky

5.11 (ne)
19:00

vstupenky
od 5.11.2023 detaily
Sindibád mořeplavec |Divadlo Scéna Zlín
Příběh provoněný exotikou a orientem, plný humoru a napětí, na motivy Pohádek z tisíce a jedné noci. Mořeplavec Sindibád v něm musí čelit lesní divoženě Jamambě, obřímu ptáku Ruchovi, zrádným kamarádům... a aby získal dívku svého srdce, musí přemoci krále Diamantového údolí. Cesta za dobrodružstvím začíná. Všichni na palubu, vyplouváme!
vstupenky

15.10 (ne)
10:00

vstupenky

15.10 (ne)
14:00

vstupenky
od 15.10.2023 detaily
Talk show Davida Hrbka s Hynkem Čermákem
Od října v Moravském divadle Olomouc poběží pravidelný pořad - Talk show Davida Hrbka. Do premiérového dílu si moderátor pozval divadelního a filmového herce a držitele Českého lva Hynka Čermáka, který ztvárnil hlavní role v mnoha televizních seriálech a filmech, například Expozitura, Kriminálka Anděl, Cirkus Bukowski, Ganster K (I a II), Rapl, Čtvrtá hvězda, Až po uši, Zkáza Dejvického divadla. V posledních letech se Hynek Čermák věnuje také fotografii. Za sebou má od roku 2016 více než patnáct sólových výstav. O hercově přístupu k divadelním a filmovým rolím, o tom, jaké je být v České republice hercem na volné noze a o tom, co ho přitahuje na fotografování, si s hostem bude povídat nejen moderátor pořadu, ale také diváci, kteří budou mít možnost se v závěru Hynka Čermáka sami ptát.
vstupenky

15.10 (ne)
19:00

vstupenky
od 15.10.2023 detaily
Tarzan - král džungle |Baletní pohádkový příběh Baletního studia při MDO
Z osiřelého lidského mláděte vyrostl silný a spravedlivý král džungle. Jeho dobrodružný život změní expedice profesora Portera. Při prvním kontaktu s lidmi si Tarzan poprvé uvědomí, že je člověk. Navíc se zamiluje do profesorovy dcery Jane. Do hry však vstupuje zlotřilý průvodce expedice Clayton, který chce gorily zbavit svobody a v klecích je výhodně prodat. Populární příběh plný akce, napětí a lásky uvidíte ve ztvárnění dětí a členů Baletního studia při MDO.
vstupenky

5.11 (ne)
10:00

vstupenky

5.11 (ne)
14:00

vstupenky
od 18.6.2023 detaily
Letní taneční revue Pohyb. studia LeVitare
Vydejte se spolu s námi na neobyčejně obyčejnou plavbuAtlantským oceánem! Závěrečné letní vystoupení Pohybového studiaLeVitare
od 10.6.2023 detaily
Workshop tvůrčího psaní s Davidem Drábkem
Cítíte, že šelmě vaší fantazie divoce planou oči, je v každém okamžiku připravena skočit a pozřít vše, co jí stojí v cestě? Anebo naopak, máte dojem, že je vaše tvořivost zbytečně krotké koťátko a nevadilo by vám jak to říci?.....probudit tygra? V obou případech navštivte náš workshop tvůrčího psaní! Ať už potřebujete svou kreativitu jen zkultivovat, nebo toužíte najít zdroj, ze kterého vychází všechny ty fascinující nápady, tento workshop je určen právě vám! Do hlubin, odkud se vynořují Velké mořské víly, vousaté jeptišky, Kostlivci v silonkách, všelijaké Ochechule a kde se ozývá tiché mlaskání Jedlíků čokolády, protože tahle snídaně je Kosmická a vy se musíte vyrovnat s tím, že Vařila myšička myšičku, vás vezme autor desítek divadelních her, knih a autor nápadů, které jsou stejně fascinující jako šílené: David Drábek. David Drábek je český dramatik a režisér. Na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci vystudoval obor filmová a divadelní věda. Ještě v době univerzitních studií založil spolu s Darkem Králem divadelní Studio Hořící žirafy, pro které své hry psal a také je režíroval. V letech 1996 – 2001 pracoval jako dramaturg činohry Moravského divadla v Olomouci. V letech 2001 – 2003 vedl nově vzniklou alternativní scénu Hořící dům. Jako autor a kmenový režisér pak působil v pražském divadle Minor a pohostinsky spolupracoval s řadou dalších českých divadel. Od sezóny 2008/2009 do sezóny 2016/2017 byl uměleckým šéfem Klicperova divadla v Hradci Králové.
od 24.5.2023 detaily
Sasha Marianna Salzmann – Hakan Savaş Mican : Na člověku musí být vše krásné |Thalia Theater Hamburg
Strhující, čerstvá adaptace literárními cenami ověnčeného románu rusko-židovské spisovatelky. Osudy mladé novinářky Edi a její ukrajinské rodiny „na pozadí velkých dějin“, hledání identity i křehké životní bilancování – v citlivé reprodukci Hakana Savaşe Micana a bravurní interpretaci renomovaného německého souboru. V německém znění s českými titulky.
od 22.5.2023 detaily
Šimon Spišák a kol. : Tři oříšky |Divadlo na cucky Olomouc
Neklasická verze klasické pohádky – s tak trochu jiným princem – pro všechny od 5 let.
od 21.5.2023 detaily
Jiný, jiná, jiné
Co se změní, když ti někdo řekne: „Ty jsi jiný!“…? Znamená jinakost něco pro naše kamarádství? A v čem jsme vlastně úplně všichni stejní? Workshop pro děti od 6 do 12 let.
od 21.5.2023 detaily
Tereza Lenerová : Existuje dojem bytí
Dramaturgicky i choreograficky originální reflexe evoluce. Cesta člověka od animálních projevů až k jednání podřízenému společenským normám a konstruktům, od instinktu k rozumu. „Lidská socializace“ pohledem výrazné reprezentantky tuzemské progresivní taneční scény!
od 20.5.2023 detaily
Filip Teller & Divadlo Aldente Brno: Stand up down
Neobyčejné rozhovory se členy osobitého souboru – o obyčejných věcech, o jejich zálibách, o lásce i „jiném herectví“.
od 20.5.2023 detaily
Tělo jako krajina
Jakým způsobem se naše pohyby otiskují do okolního prostředí a jak se promítají zpět – do nás? Tanečně-pohybový workshop navazující na festivalové představení Existuje dojem bytí – pod vedením jeho autorky, choreografky Terezy Lenerové.
od 20.5.2023 detaily
Simone Dede Ayivi a kol. : The Kids Are Alright
„Chceme, aby naše děti měly lepší život,“ říkali naši rodiče a… tvrdíme to i my. Jak vyrůstala druhá a třetí přistěhovalecká generace a jaké představy o „lepším životě“ má? – Jedna z nejinvenčnějších a „nejhravějších“ zástupkyň současné nezávislé německé scény zve diváky, vyzbrojené sluchátky a empatií, na hřiště své divadelní instalace.
od 20.5.2023 detaily
Édouard Louis : Dějiny násilí |Švandovo divadlo Praha
Jak zásadně se může lišit vyprávění jedné skutečné události? Šokující autobiografická vzpomínka jako napínavý „detektivní příběh naruby“. Vášní a emocemi nabitá reflexe rasových předsudků a homofobie v dynamické režii Tomáše Loužného.
od 20.5.2023 detaily
Kid Be Kid |Prodej a rezervaci vstupenek zajišťuje Jazz Tibet Club
Než se objevila na scéně, bylo téměř nepředstavitelné, že by někdo bez looperu hrál na čtyři nástroje současně. Virtuózní kombinace expresivního soulového zpěvu, beatboxu, klavíru a syntezátorů v exkluzivním vystoupení fenomenální berlínské hudebnice.
od 20.5.2023 detaily
Barbara Herz : Tanec dervišů |Divadlo na cucky Olomouc
Uznávaný adiktolog Dušan byl odsouzen na šest let za pěstování léčebného konopí. Evě v osmnácti řekli na sociálce, že vzhledem ke svému původu „nemá od života moc chtít“. Divadelní dokument o tenké hranici moci a bezmoci. Groteskně autentická zpráva z vězení. Mystický tanec dervišů v režii Barbary Herz.
od 19.5.2023 detaily
Susanne Kennedy – Markus Selg – Rodrik Biersteker: I AM (VR) |35min. produkce pro jednoho diváka, v anglickém znění
Jedna z nejradikálnějších režisérek poslední dekády zkoumá možnosti divadla virtuální reality. Susanne Kennedy zve na neopakovatelnou výpravu do fantaskního světa i zákrut vlastního nitra. Antičtí hrdinové se na cestě za poznáním fyzicky vydávali do delfské věštírny, návštěvníci Flory vyrážejí za svým orákulem díky VR technologii…
od 19.5.2023 detaily
Lukáš Brutovský : Iokasté |Slovenské komorné divadlo Martin & Městská divadla pražská (Divadlo Komedie)
Moderní verze klasického mýtu o toxické maskulinitě – od Sofokla po Donalda Trumpa. Historie postavy, jež ve slavné tragédii o Oidipovi dostává větší prostor až tehdy, když posel popisuje její sebevraždu… Střet antiky se současností, mýtu s #MeToo – v autorské inscenaci uměleckého šéfa martinského divadla Lukáše Brutovského.
od 18.5.2023 detaily
Teresa Vittucci : Hate Me, Tender: Solo for Future Feminism
Neotřelý komentář mariánského kultu ve svěží performanci na pomezí stand-upu a tance. Provokativní autorské sólo v Curychu působící rakouské umělkyně (časté spolupracovnice osobnosti loňské DF – Michaela Turinského) získalo prestižní Schweizer Kulturpreis, jejíž porota na angažovaném díle ocenila „systematickou dekonstrukci politických témat“.
od 17.5.2023 detaily
Johana Pocková & POCKetART: K Madoně se rzí
Taneční obřad zabývající se otázkami spirituality a přesahy běžné lidské existence. Pohybově, vizuálně i hudebně kompaktní imprese Johany Pockové, jejíž svébytnou poetikou prosycenou tvorbu Flora cíleně prezentuje již potřetí za sebou.
od 16.5.2023 detaily
Édouard Louis : Kdo zabil mého otce |Depresivní děti touží po penězích
Nekompromisní obžaloba společenských poměrů a sociální nerovnosti i něžný milostný dopis – ve scénickém přepisu výlučné osobní zpovědi hvězdy současné evropské literatury. Extrémní fyzický výkon Daniela Krejčíka v komorní expozici režiséra Jakuba Čermáka. Beseda po představení.
od 15.5.2023 detaily
Miřenka Čechová & Tantehorse : Invisible II./Barbora Kaufmannová
Autobiografická docu-dance inscenace prohlubující téma autorky a protagonistky Baletek ve vztahu k její minulosti klasické tanečnice. Drásavý dialog režisérky Miřenky Čechové s bývalou spolužačkou z konzervatoře, která se stala členkou baletního souboru.
od 14.5.2023 detaily
Kateřina Součková, Jan Frič a kol. : Už není třeba dělat vůbec nic |Divadlo v Dlouhé Praha
Je ještě možné se v dnešní době zastavit a odpočívat? Jaké myšlenky a výjevy nám proudí hlavou, když ustaneme v činnosti? A může být divadlo místem, kde se jejich proudění dokážeme poddat a odevzdat? Setkání Franze Kafky se svatým Janem od Kříže, Albertem Camusem, C. G. Jungem či country zpěvákem Ladislavem Vodičkou v meditativní jevištní básni Jana Friče.
od 14.5.2023 detaily
Boglárka Börcsök & Andreas Bolm : Figuring Age
Site-specific projekt zpřítomňující životní peripetie a tvorbu tří zapomenutých představitelek maďarské taneční moderny. Sugestivní mix každodenních gest i precizních tanečních pohybů zhmotňující pohnuté privátní i umělecké osudy. Nesentimentální hold lidské originalitě, jenž během této sezony ozdobil program řady významných evropských festivalů. V anglickém znění tlumočeném do češtiny.
od 13.5.2023 detaily
Miřenka Čechová & Spitfire Company : Baletky
„Mají dvě tváře. Usměvavou a dokonalou, kterou vidí publikum. A pak tu odvrácenou, když zmizí za oponou, předpisový úsměv jim spadne a tvář se zkřiví do ztrhaného šklebu, protože se dusí…“ Syrový a sebeironický fokus na prostředí tanečních konzervatoří a divoká 90. léta. Černohumorný popis sveřepého boje proti despotickému, dogmatickému systému a ztrátě vlastní identity.
od 13.5.2023 detaily
Boris Kopeinig & Doris Uhlich : Tank
Obrazově podmanivá performance, inspirovaná sci-fi filmy, děsivě i důvtipně tematizující možnosti přežití člověka ve 21. století. Několikanásobná Tanečnice a Choreografka roku (měsíčník tanz), průkopnice tzv. nahého tance, „vizionářka těla“ a výjimečná persona evropské taneční a performativní scény poprvé na Divadelní Floře! Beseda po představení.
od 13.5.2023 detaily
Tělo jako artefakt
Jaké překážky nám může klást naše tělo a jaké nám naopak pomáhá překonávat? Jaké možnosti nabízí skutečnost, že každé tělo je jiné a osobité? Workshop pro děti od 6 do 12 let.
od 13.5.2023 detaily
Adrienn Hód & ME-SA : Soft Spot
Co nás jako lidské bytosti definuje? Jaké pohybové konvence, gesta nebo výrazy tváře? A co s námi udělá, když dojde k jejich subverzi…? Atypické experimentální představení ikony maďarské taneční scény, mnohonásobné tamní Choreografky roku Adrienn Hód, a špičkových slovenských tanečnic Soni Ferienčíkové a Martiny Hajdyly.
od 12.5.2023 detaily
Jiří Havelka a kol. : Vykouření |Divadlo Husa na provázku Brno
Herec, který představuje Ježíše. Muslimka. Praktikující katolíci i svalnatí obránci „pravé víry“. Ti všichni a mnozí další se potkali a utkali v Brně během festivalového uvedení Frljićovy inscenace Naše násilí a vaše násilí před pěti lety. V reakci na bizarní událost, její mediální recepci a dozvuky (v nejateističtější evropské zemi) se režisér Jiří Havelka vrátil na „místo činu“, aby zde inicioval „zběsile očistný scénický obřad“… Beseda po představení.
od 12.5.2023 detaily
Jurij Andruchovyč : Moskoviáda |Divadlo X10 Praha
Fantasmagorické putování rozkládající se metropolí zhroucené východní říše. Obrazy Moskvy jako panoptikálního „tolkienovského Mordoru, osídleného zpitými skřety“ – v éře, kdy se „ruská imperiální pýcha rozlila jako splašky po celém bývalém Sovětském svazu“. Strašidelná anabáze ukrajinského básníka mapovaná režisérem Dušanem D. Pařízkem.
od 11.5.2023 detaily
Komunikační workshop
Hlavním cílem kurzu „Komunikace“ je seznámit a prakticky vybavit účastníky kurzu komunikačními a prezentačními dovednostmi, teoreticky a hlavně prakticky je připravit na vystupování na veřejnosti, před auditoriem odborným i před publikem různého složení. Nedílnou součástí bude i příprava v oblasti spisovného jazyka se zaměřením na ortoepickou výslovnost, volbu stylu projevu či komunikace s publikem – ať už verbální nebo nonverbální. Důležitá budou také praktická cvičení těchto dovedností, včetně zásad práce s hlasem, tempem a rytmem projevu. Zájemci se naučí zásadám pohybu a gesta na jevišti či pódiu. Kurz by měl frekventantům pomoci vystupovat před publikem bez zbytečných obav a trémy. Měl by dodat jistotu při vystupování na veřejnosti. Kurz může obsahovat také následné individuální konzultace a bude veden především v osobním kontaktu lektora s frekventanty. Naučí je, jak z dobré a svědomité přípravy čerpat jistotu a sebevědomí při veřejných vystoupeních. Lektorem kurzu je emeritní ředitel Moravského divadla Olomouc a Českého rozhlasu Olomouc, herec, divadelní režisér a pedagog Univerzity Palackého Pavel Hekela. Tento obor vyučuje Hekela na univerzitě již mnoho let, pracuje nejen se studenty, ale také s přednášejícími. Působí i jako lektor hlasové výuky pro zájemce mnoha profesí.
od 20.4.2023 detaily
Workshop Úspěch sebeprezentací
Hlavním cílem kurzu „Komunikace“ je seznámit a prakticky vybavit účastníky kurzu komunikačními a prezentačními dovednostmi, teoreticky a hlavně prakticky je připravit na vystupování na veřejnosti, před auditoriem odborným i před publikem různého složení. Nedílnou součástí bude i příprava v oblasti spisovného jazyka se zaměřením na ortoepickou výslovnost, volbu stylu projevu či komunikace s publikem – ať už verbální nebo nonverbální. Důležitá budou také praktická cvičení těchto dovedností, včetně zásad práce s hlasem, tempem a rytmem projevu. Zájemci se naučí zásadám pohybu a gesta na jevišti či pódiu. Kurz by měl frekventantům pomoci vystupovat před publikem bez zbytečných obav a trémy. Měl by dodat jistotu při vystupování na veřejnosti. Kurz může obsahovat také následné individuální konzultace a bude veden především v osobním kontaktu lektora s frekventanty. Naučí je, jak z dobré a svědomité přípravy čerpat jistotu a sebevědomí při veřejných vystoupeních. Lektorem kurzu je emeritní ředitel Moravského divadla Olomouc a Českého rozhlasu Olomouc, herec, divadelní režisér a pedagog Univerzity Palackého Pavel Hekela. Tento obor vyučuje Hekela na univerzitě již mnoho let, pracuje nejen se studenty, ale také s přednášejícími. Působí i jako lektor hlasové výuky pro zájemce mnoha profesí.
od 20.4.2023 detaily
Dana Bartůňková: Sněhová královna v Ledovém království |Metropolitní divadlo Praha
V ledovém království na konci světa žije zlá Sněhová královna, která má srdce z ledu. Jednoho dne, když se prohání jako mrazivá meluzína nad královstvím Slunce, zahlédne prince Kryštofa, který si ze sněhu staví sněhuláka. Jeho mladší sestřičky Ella a Anna si z bratrovi nešikovnosti dělají legraci, a tak, když mu Sněhová královna nabídne náruč stříbrného prachu a celé království z ledu, očarovaný Kryštof se nechá unést do jejího království. Jeho náhlé zmizení trápí obě sestřičky, které se ho vydají se sněhulákem Olíkem hledat. Cestou zažijí mnohá dobrodružství a potkají se s pohádkovými bytostmi, které nikdy předtím neviděly. Muzikál bude nabitý efekty, choreografií, písněmi, výpravnými kostýmy a moderní projekcí na plátně. Autorkou a režisérkou tohoto muzikálu je Dana Bartůňková, známá též z pohádky S čerty nejsou žerty (princezna Angelína), autorka a režisérka večerních i dětských představení, která se hrají po celé České republice. Její dětské muzikály již vidělo přes dva a půl milionů dětí.
od 16.4.2023 detaily
De Sade a (jeho) Marat |Na motivy hry P. Weisse Marat a Sade upravil a volně pro HDS napsal V. Málek
Na motivy hry P. Weisse Marat a Sade upravil a volně pro HDS napsal V. Málek Inscenace pojednává o nespoutanosti a hledání pravdy v době, jejíž jsme součástí. Provokatér markýz de Sade se skupinou pacientů blázince inscenuje hru o vraždě revolučního vůdce Marata a divadelní příběh se stává vzrušující zábavou pro všechny zúčastněné.
od 1.4.2023 detaily
Astrid Lindgrenová: Ronja, dcera loupežníka |Divadlo loutek Ostrava
Dobrodružný příběh o velikém přátelství Ronja a Birk jsou děti náčelníků dvou znepřátelených loupežnických rodů. Oni se však, i přes otcovské zákazy, kamarádit chtějí. Aby své přátelství obhájili, čeká je veliká zkouška. Musejí opustit domovy a naučit se žít v divokém lese plném nadpřirozených bytostí. Dokážou to, když budou držet při sobě. Pak snad i jejich paličatí tátové pochopí, že přátelství je jedna z nejcennějších věcí, jakou nám život nabízí.
od 19.3.2023 detaily
Herecký workshop s Romanem Venclem
Účastníci workshopu budou seznámeni s naprostými základy herecké práce, a to hned napříč několika různými hereckými metodami. Ukážeme si základy improvizace i jevištního pohybu, naučíme se vyjadřovat své emoce beze slov i vytvářet jednoduché etudy zaměřené na základní lidské emoce v různých situacích. Zkusíme si herecká cvičení na koncentraci nebo třeba odbourání nervozity a trémy. Budeme se věnovat i práci s hereckým partnerem, protože právě tzv. partneřina je základem každého hereckého výkonu. Cílem workshopu je přiblížit zájemcům z řad veřejnosti specifika hereckého povolání a názorně si ukázat postupy, které v rámci herecké práce fungují vždy a všude bez ohledu na to, jestli jste profesionál nebo úplný začátečník. Roman Vencl Absolvent ateliéru činoherního herectví na brněnské JAMU, herec, režisér, dramatik a od sezony 2016/2017 umělecký šéf činohry Moravského divadla Olomouc. Společně s Michaelou Doleželovou učil herectví na Vyšší odborné škole umění ve Zlíně.
od 5.3.2023 detaily
Žonglérský workshop
At už chcete získat jednorázový pohybový zážitek nebo objevit nový kreativní koníček, který vás nejen zabaví, ale může vám pomoci se soustředěním, koordinací oko ruka nebo postřehem, jste na správném místě. Pocit radosti z úspěchu a překonání sebe sama je jistotou, která vás na workshopu žonglování čeká. Na ukázku můžete mrknout zde: https://m.youtube.com/watch?v=UUvxVIIv0J8 Jan Hlavsa je zkušený lektor a žonglér s bohatou uměleckou historií. Jeho styl žonglování je inspirován latinskoamerickou školou, která klade důraz na plynulost pohybu. Kromě žonglování se věnuje i balancování předmětů větších velikostí na obličeji. Lektorství se věnuje zhruba 8 let a výuku žonglování pro děti vedl ve Waldorfské a Živé škole. Workshop se koná na zkušebně MDO, přijďte proto prosím ke služebnímu vchodu na adresu tř. Svobody 33, kde na Vás u vrátnice budeme čekat. S sebou si vezměte pohodlné oblečení. Délka kurzu: 180 minut, kurz je určen pro všechny od 15ti let. Dílny jsou fotografovány za účelem propagace na FB a IG Moravského divadla.
od 15.2.2023 detaily
Balet Gala k 20. výročí Baletního studia při MDO
Srdečně zveme všechny příznivce, přátele a známé Baletního studia při Moravském divadle Olomouc na oslavu 20. výročí založení tohoto dětského tanečního souboru. Můžete se těšit na ukázky choreografií z klasického baletu, moderního tance, ale i muzikálu. Tančit budou současní i bývalí členové Baletního studia a také profesionální tanečníci v choreografiích, které vytvořili naši pedagogové a zároveň bývalí sólisté Moravského divadla pan Lukáš Cenek, Vadim Tsepelev a paní Elena Illina. Tento baletní soubor zažívá poslední roky velké úspěchy, to největší ocenění je nově 3. místo na mistrovství světa v klasickém baletu ve skupinové choreografii La Tempesta (tančí 22 tanečnic). Dalším mimořádným úspěchem je obhajoba titulu Mistryně světa v klasickém baletu na soutěži Dance World Cup a získání prestižního ocenění ČT Zlatý oříšek, které je udělováno mimořádně talentovaným dětem. Tato vítězství získalala naše 12 - letá tanečnice Laura Mohylová. Náš baletní soubor je ovšem plný nadaných dětí, které můžete vidět na prknech Moravského divadla v našich vlastních představeních jako jsou Broučci či Tarzan, ale i v představeních Moravského divadla Miniopery, Obraz Doriana Graye a Ivan Hrozný. Za vedení Baletního studia vás srdečně zve Monika Frídlová a Lenka Mohylová. Budeme se těšit na vaši návštěvu!
od 12.2.2023 detaily
Pohádky o strašidlech, kohoutech a duze |Divadlo Polárka Brno
Ukolébavka pro Františku a Martu. Básně a pohádky Ivana Martina Jirouse ze sbírky Magor dětem. Čeho se bojíme, když jsme sami? Stínů a lidí a pichlavých fousů a když máma nemluví a kohouti kokrhaj a okenice vrzaj a skřípe podlaha nebo dveře. Když jsme sami, jsou s námi strašidla. Máme mít strach? Neboj, jak bychom se jim smály, strašidla by se strašně bály. Napsal Magor svým dětem, ale i všem ostatním, co se někdy bojí. Poezie Ivana Martina Jirouse o tom, že každému strachu lze čelit.
od 5.2.2023 detaily
Talk show Ivany Plíhalové s Markem Ebenem
Herečka Ivana Plíhalová letos oslavila kulatiny a nadělila si k nim úplně skvělý dárek. Vstoupila do doposud neznámých vod a v průběhu roku si poprvé vyzkoušela moderaci živé talk show. Jako hosty si pozvala Jaromíra Nohavicu, Báru Hrzánovou, Davida Drábka s Darkem Králem a Norou Grundovou, a Michala Isteníka, tedy své přátelé, které zná dlouhá léta a pojí je společné zážitky. Tuto sérii se Ivana rozhodla zakončit velkým finále. Její pozvání přijal herec, moderátor, zpěvák, muzikant a skladatel Marek Eben, s nímž se zná přes čtyřicet let. A právě proto se vám ho pokusí představit tak, jako ho možná ještě neznáte.
od 5.2.2023 detaily
Stepařský workshop
V našem workshopu se dozvíte nejen něco z historie stepu, navíc si z blízka můžete prohlédnout stepařské boty a naučit se pár základních kroků. Protřepte nohy, nasaďte si tenisky a užijte si stepařskou hodinku s naší tanečnicí Barborou Lahučkou. Od sezóny 2019/2020 byla Bára členkou souboru baletu Moravského divadla Olomouc a od roku 2022 se přesunula na pozici tajemnice baletu a baletního mistru pro operu a operetu. Bára se svým stepařským uměním získala 4. místo na Mistrovství světa a také je vícemistryní ČR. Ve volném čase se věnuje taneční pedagogice a studuje na Palackého univerzitě. Workshop se koná na zkušebně MDO, přijďte proto prosím ke služebnímu vchodu na adresu tř. Svobody 33, kde na Vás u vrátnice budeme čekat. Sebou si vezměte pohodlné cvičební oblečení a tenisky. Délka kurzu: 180 minut, kurz je určen pro všechny od 15ti let. Dílny jsou fotografovány za účelem propagace na FB a IG Moravského divadla.
od 28.1.2023 detaily
Václav Čtvrtek, Gabriela Dubská : Maková panenka a motýl Emanuel |Divadelní Agentura NaPohadku.cz
Výpravná hudební pohádka pro malé i velké podle půvabné předlohy Václava Čtvrtka. Nádherné kostýmy, kreslená scéna a herci v kontaktu s publikem! Zažijte s námi čtyři poutavé příběhy na divadelním jevišti, plné hudby, legrace i dobrodružství: Jak Maková panenka potkala Motýla Emanuela Jak Maková panenka rozsvítila Luční světýlko Jak se Maková panenka líbila motýlu Ibrahímovi Jak si Makovou panenku odnesla veverka Barka Věřte, že herci jakoby svým postavám z oka vypadly! Jejich nasazení ve spojení s půvabnými kostýmy Marty Mannové a skvělým nasvícením Vás společně s dětmi přenesou do světa pohádek…
od 8.1.2023 detaily
Performance dance jam - Tomáš Wortner |Workshop
Zveme vás na ochutnávkový workshop tance a fyzického divadla. Náplní kreativního workshopu bude: individuální i skupinové improvizace (umění poslouchání, přijímání a nabízení), spontánní vytváření pohybového i dramatického materiálu, dramaturgie pohybu a jeho transformace, kompozice prostoru a času. Workshop završíme krátkou společnou performativní improvizací. Těm, kteří si zakoupí vstupenku na workshop, budou den před jeho konáním zaslány podrobné or- ganizační informace prostřednictvím emailu. Workshop se koná na zkušebně MDO, přijďte proto prosím ke služebnímu vchodu na adresu tř. Svobody 33, kde na Vás u vrátnice budeme čekat. Délka kurzu: 180 minut, kurz je určen pro všechny od 15ti let.
od 14.12.2022 detaily
Vánoční koncert Václava Hudečka |Bazilika Navštívení P. Marie Sv. Kopeček
Václav Hudeček – housle Martin Hroch – cembalo Eva Hudečková – prezentace knihy Veselice Mistra Václava Hudečka není nutné olomouckému publiku dlouze představovat. Tento významný umělec, houslový virtuos, se po několika letech vrací na své oblíbené místo a vystoupí v Bazilice Navštívení Panny Marie na vánočním koncertu spolu s Martinem Hrochem, absolventem studií na Janáčkově Akademii múzických umění v Brně, který se zabývá autentickou interpretací barokní hudby na cembalo. Během večera zazní skladby Antonio Vivaldiho, Johanna Sebastiana Bacha, Francoise Couperina, Giovanni Paisiella nebo Jana a Františka Bendy. Součástí koncertu je i prezentace knihy Veselice autorky Evy Hudečkové a její autogramiáda knihy. Knihu bude možné zakoupit během koncertu za zvýhodněnou cenu. Pořadatel koncertu: AdviceOne s.r.o.
od 6.12.2022 detaily
Workshop improvizace - Filip Karda |Workshop
Zakus improvizaci. Zjisti, jak udělat z chyby kamaráda, probudit v sobě kreativitu a pohotově reagovat. Budeme hrát improvizační hry, které následně budeme reflektovat. Z reflexe společnými silami zjistíme, co jsou funkční principy divadelní improvizace a možná objevíme, co se dá přenést do každodenního života. Těm, kteří si zakoupí vstupenku na workshop, budou den před jeho konáním zaslány podrobné organizační informace prostřednictvím emailu. Workshop se koná na zkušebně MDO, přijďte proto prosím ke služebnímu vchodu na adresu tř. Svobody 33, kde na Vás u vrátnice budeme čekat. Délka kurzu: 180 minut, kurz je určen pro všechny od 15ti let.
od 30.11.2022 detaily
Jiří Jelínek: Pohádka o Palečkovi |Městské divadlo Zlín
Co je opravdu VELKÉ a co MALÉ? Může být to NEJMENŠÍ důležitější než to NEJVĚTŠÍ? Pohádka plná velkých maličkostí! Pohádka o Palečkovi je velmi oblíbená. Vždyť jen u nás ji najdeme u Boženy Němcové, Františka Hrubína či Jana Wericha a objevuje se i u bratří Grimmů. V režii Jiřího Jelínka vstoupí Paleček na obří jeviště v novém převyprávění, které vzniká speciálně pro tuto příležitost. Živá hudba od skladatele Zdeňka Krále + originální humor Jiřího Jelínka + půvabné a hravé loutky Báry Čechové + vaši herci = pohádkový zážitek!
od 13.11.2022 detaily
Karel Plíhal - recitál
Letos je to 40 let, co se Karel Plíhal předvádí divákům coby písničkář, proto budou součástí jeho programu hlavně písničky, které za ta léta u jeho příznivců zdomácněly. Program je proložený básničkami, které neustále přibývají. Karel Plíhal hraje na mandolu, na kytaru ho doprovází vynikající kytarista Petr Fiala.
od 28.10.2022 detaily
Vinnetou |Divadlo Scéna Zlín
Vinnetou, ušlechtilý syn náčelníka kmene Apačů. Jeho jméno žilo v každém stanu, v každé chatě, u každého táborového ohně. Byl přítelem a ochráncem všech utiskovaných a neúprosným bojovníkem proti bezpráví. A kde se objevil on, nemohl chybět ani Old Shatterhand, drtící ruka. Jejich přátelství se stalo legendárním, avšak nebylo tomu od začátku tak. Naskočte na koně. Pohodlně se usaďte v sedle, cesta za přátelstvím a hrdinstvím může začít. Budete se smát, ale i dojímat. Budete bojovat, ale i utíkat. Budete tančit kolem ohně, ale i vykopete válečnou sekyru. Prostě a jednoduše zažijete neopakovatelné.
od 9.10.2022 detaily
Petr Erbes, Boris Jedinák a kolektiv: Discoland |Divadlo Na zábradlí
„Já ti povim jenom to hezký. Já se vůbec nechci angažovat v ničem ošklivým.“ Říká se, že kdo si pamatuje devadesátky, ten je neprožil. Ale co když se na tuto dobu snažíme zapomenout i z jiných důvodů? Inscenace Discoland mapuje vzpomínky bývalých zaměstnanců, návštěvníků a dalších pamětníků dnes už legendárního klubu Discoland Sylvie. Zatímco postava majitele klubu Ivana Jonáka je notoricky známá, o těch „druhých“ netušíme skoro nic…
od 6.9.2022 detaily
Natálie Tichánková & 4GOOD |debutová show a křest alba (speciální hosté: Peter Cmorik a Petr Fiala)
Natálie Tichánková & 4GOOD Natálie Tichánková
od 26.6.2022 detaily
Šikmý kostel |Divadlo Petra Bezruče
Trosky domů zarůstají travou. Ulice si bere zpátky les. Vzpomínky byly nuceně vymazány, lidé odsunuti a přesídleni. Jen kostel svatého Petra z Alkantary ční šikmo k nebi jako poslední připomínka ztraceného města, které se kvůli neřízené těžbě uhlí začalo propadat a nakonec bylo srovnáno se zemí. Lidské příběhy, které měly zůstat zapomenuty, ale přesto ožívají. Kronika ztraceného města Karviné je autentickým svědectvím o životě obyčejných lidí, procházejících dějinami – válkami, politickými převraty, národnostními sváry, v regionu, kde na vše padá uhelný prach.
od 24.6.2022 detaily
Zlatá pláž |Divadlo Na Zábradlí
Může ošklivý člověk beze škol dosáhnout životního štěstí? Říká se, že kdo se snaží, dosáhne, čeho chce; ale proč se snažit, když to nikdo neocení? Mladý kluk, kterému se podle jeho vzhledu přezdívá Zombík, dostane šanci, leč promění se v monstrum, které nejenže pokouše ruku, která ho krmí, ale ještě tou rukou všem nafackuje.
od 22.6.2022 detaily
Lov na losa |Agentura Harlekýn
Eliška s Kamilem se právě nastěhovali do svého prvního bytu a plánují svatbu. Návštěvu Eliščiných rodičů, během které je chce Kamil požádat o ruku jejich dcery, však zkomplikuje nezvaný host, ze kterého se vyklube bývalý Eliščin milenec... Tak začíná divadelní hra, jednoho z nejznámějších současných polských dramatiků Michała Wałczaka, jež se stala hitem jak polských, tak i evropských scén a kterou nyní ve vynikajícím obsazení nabízíme i českým divákům. Situační komedie s prvky hororu diváka v žádném případě nešetří. Servíruje mu nekonečnou nálož emocí od smíchu přes hrůzu až po vzrušení. Pod atraktivním povrchem se však skrývá hlubší poselství, ze kterého zamrazí…
od 21.6.2022 detaily
Riaditeľky zemegule |GuNaGu Bratislava
Komedie Tři generace slovenských hereček v brilantní komedii o intimním i veřejném světě kolem nás. "Svět by byl o něco lepší, kdyby měl krásně uklizené služby." Noc na ministerstvu zahraničí. Tři uklízečky mluví o svých životech, milencích a rozchodech v práci a zároveň mají zaručený recept, jak vyčistit dnešní rozlehlý svět. Komedie o normálních lidech, kteří se snaží vyznat v chaosu současnosti, aniž by se zbláznili. Paní Judit (hlavní role, napsaná pro Goddaru Turzonovovou) pochází z bývalé aristokratické rodiny a úklidem si chce zachovat nejen svou vlastní důstojnost, ale také niveau této země. Darina (Darina Abraham) sní o milenci z Anglie, který ji už žádá o ruku, jen na to ještě nějak nemá čas a nejmladší Monika (Monika Horváthová) přišla na ministerstvo poprvé uklidit. Postupně se vynořuje její tajemství a skutečný důvod, proč je tady. Délka představení: 70 minut bez přestávky
od 20.6.2022 detaily
Peregrinus |nonverbální inscenace z KTO teatr Krakow
Peregrinus
od 19.6.2022 detaily
Dopoledne s divadlem a Sněhová královna |Divadlo MALÉhRY Brno
Na motivy pohádky H. Ch. Andersena Příběh Gerdy a Kaje vyprávěný tak, jak ho vidí tři uklízečky. Využívají všech prostředků z vlastních zdrojů (kýble, hadry, smetáky) a divadelních rekvizit, jež fiktivní herci zanechali na jevišti. Poetická pohádka je tak oživena o nápady „obyčejných“ uklízeček.
od 18.6.2022 detaily
Nezmaři - koncert
Pavel Zajíc, Pavel Drengubák, Tonda Hlaváč a Šárka Benetková Skupina Nezmaři je charakteristická vícehlasým vokálem s doprovodem akustických nástrojů. Její repertoár tvoří převážně vlastní písně ale i světová folková klasika. Každoročně odehrají přes sto koncertních vystoupení po celé ČR a Slovensku. Mají stálé publikum ve všech větších městech republiky. Za léta aktivního koncertování posbírali všechna ocenění, která se v tomto žánru udělují.
od 17.6.2022 detaily
Římská Lukrécie |Ensemble Damian
Geisslers Hofcomoedianten a Tygr v tísni uvádějí Římská Lukrécie polokoncertní provedení Poslední dny římského království jsou ve znamení bojů, intrik a malicherností. Je třeba sesadit samozvaného krále, aby se do země vrátila morálka! Ať vládnou vzdělanci a bojují srdnatí bojovníci. A ženy ať nevyvádějí, když se vlastně nic nestalo. Příběh vztahů jedné uzavřené společnosti na pozadí příběhu o zneuctění krásné Lukrécie. Nově-barokní site-specific opera současného hudebního skladatele Tomáše Hanzlíka (Ensemble Damian) na základě úpravy dochovaného barokního libreta Heinricha Rademina k parodické opeře na antický námět z roku 1731 s využitím živého komorního orchestru, chlapeckého pěveckého sboru Bruncvík a herců-zpěváků souboru Geisslers Hofcomoedianten. Režie: Petr Hašek Hudba a kostýmy: Tomáš Hanzlík Překlad libreta: Kateřina Bohadlová Úprava a dramaturgie: Helena Koblischková Scéna: Ján Tereba Choreografie a asistent režie: Kamila Mottlová Hrají: Alena Hladká, Eva Burešová, Lucie Valenová, Kristýna Dámová, Petr Šmíd, Vojtěch Franců, chlapecký pěvecký sbor Bruncvík (sbormistryně Lenka Pištěcká) a orchestr pod vedením Tomáše Hanzlíka
od 14.6.2022 detaily
Závěrečné vystoupení TO ZUŠ Iši Krejčího Olomouc |ZUŠ Iši Krejčího - pronájem.
Pronájem ZUŠ Iši Krejčího.
od 12.6.2022 detaily
Protančíme dopolednem ZUŠ Žerotín |ZUŠ Žerotín
Vystoupení ZUŠ Žerotín
od 12.6.2022 detaily
Jan Karafiát: Broučci
Půvabný příběh o malém broučkovi naplní srdce všem příznivcům baletních pohádek. Setkáte se opět s kmotřičkou, kmotříčkem, Verunkou, Janinkou, Beruškou i samotným Broučkem v nadčasovém příběhu. Pronájem Baletní studio
od 11.6.2022 detaily
Ze života hmyzu |Hudebně-dramatické studio
Členové Hudebně-dramatického studia při MDO nastudovali pro svou letošní sezónu adaptaci hry bratří Čapků ZE ŽIVOTA HMYZU
od 11.6.2022 detaily
Sex noci svatojánské |Komorní divadlo Kalich
Skvělá komedie Woody Allena vznikla podle stejnojmenného filmu. Jedná se o zábavnou, a přitom rafinovanou hru o lásce a sexu, nejrůznějších vášních, předsudcích, a v neposlední řadě také o manželských trampotách. Jednoho letního dne se do vily ukryté v idylických lesích sjede nesourodá společnost: poněkud potřeštěný vynálezce Andrew řešící svou sexuální frustraci vymýšlením prapodivných vynálezů a jeho půvabná manželka Adriana zde přivítají geniálního, ale zdánlivě úzkoprsého filozofa Leopolda a jeho nastávající manželku, ve všech směrech okouzlující Ariel. Již tak dosti třaskavou směs doplní ještě záletný a bezuzdně milující lékař Maxwell a jeho skutečně v ničem nekomplikovaná přítelkyně Dulcy. Brzy je jasné, že název hry, odkazující kromě jiného k nejhranější Shakespearově komedii, není zvolen náhodou …
od 7.6.2022 detaily
Lotrando a Zubejda |Divadelní společnost Natalie Venturové
Muzikálová pohádka Lotrando a Zubejda je určená pro děti od tří do dvanácti let. Pohádka je upravená do divadelního scénáře podle filmové pohádky Zdeňka Svěráka. Smyslem pohádky je ukázat dětem, že dobro je vždy silnější než zlo. A když se chce, všechno jde. Pohádkový příběh Lotrando a Zubejda ukazuje dětem jak býti dobrým a slušným člověkem.
od 29.5.2022 detaily
Eva Urbanová + POCKetArt / Sabina Bočková – Johana Pocková – Inga Zotova Mikshina : The Essence + Treatment of remembering
THE ESSENCE Eva Urbanová Taneční miniatura jako cesta k sobě sama, k podstatě tance i lidského bytí vůbec. Kreativní, angažované sólo talentované slovenské umělkyně, jež získalo 2. místo a Cenu publika na prestižním stuttgartském festivalu Solo-Tanz-Theater 2021. + TREATMENT OF REMEMBERING POCKetArt / Sabina Bočková – Johana Pocková – Inga Zotova Mikshina Memento mori současné civilizaci na pokraji ekologické katastrofy. Choreograficky progresivní, apelativní projekt, ověnčený na České taneční platformě Cenou diváků i Cenou mezinárodní poroty pro nejlepší taneční inscenaci roku 2021 a zařazený do letošního exkluzivního výběru platformy Aerowaves.
od 21.5.2022 detaily
Peter Handke: Zdeněk Adamec/ Sebeobviňování |Divadlo Na zábradlí Praha
Dvojinscenace nejstaršího a nejnovějšího dramatického textu rakouského nositele Nobelovy ceny v koprodukci naší přední scény a Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Živé prolnutí Handkeho díla s jeho osobními postuláty a postoji, němčiny s češtinou, českých protagonistů s německým, privátního s veřejným, sakrálních festivalových reálií s profánními – v režii Dušana D. Pařízka.
od 20.5.2022 detaily
Jaromir Zezula : Exit music |Koncert
Fantaskní hudebně-vizuální večer spolupracovníka Franka Castorfa, Rimini Protokoll či mnichovského Residenztheateru.
od 20.5.2022 detaily
J. Ryška – P. Šplíchal – A. Svozil – K. Jankovcová: Úvod do současné trapnosti |Divadlo na cucky
Praktický „průvodce srandou, kterou člověk zažije v pozdním kapitalismu od kolébky do hrobu“. Adaptace knihy Jakuba Ryšky a Pavla Šplíchala, která vznikla na základě oceňovaného blogu Prigl.cz. Instruktáž režiséra Adama Svozila k „radostnému přežívání na trhu práce“…
od 19.5.2022 detaily
Marlen Haushoferová: Zeď |Hadivadlo Brno
Příběh ženy, která se náhle ocitla na lidmi opuštěném území, obehnaném neprostupnou zdí. Jak se přizpůsobit rytmu přírody? Jak si opatřit potravu? S kým mluvit…? Tereza Hofová jako „alpská Robinsonka“ v adaptaci alegorického románu. Závěrečná produkce letošní profilové sekce „Fokus: HaDivadlo“ – v režii Kamily Polívkové. Beseda po představení
od 19.5.2022 detaily
Kohlhaas |Lachende Bestien
(podle Heinricha von Kleista) O cestě muže, jemuž se stala křivda a jenž se v touze po dosažení spravedlnosti uchýlil k násilí. Kleistův hrdina překročil zákon, Lachende Bestien – v rámci autorského komentáře – „překračují interpretaci“. „Ekoteroristická inscenace“ režiséra Michala Háby, jehož Hrdiny kapitalistické práce a Zámkem na Loiře vyvrcholil netradičně podzimní 24. festivalový ročník.
od 18.5.2022 detaily
Floex |Koncert
Speciální projekt multimediálního umělce Tomáše Dvořáka, v němž na akustické bicí hraje robot Josef z počítačové hry Machinarium.
od 18.5.2022 detaily
Lidi krve |Film
Česká republika 2020 | režie Miroslav Bambušek Drama o stigmatech a traumatech minulosti. Imaginativní putování napříč časem v prvním celovečerním hraném filmu spoluautora a režiséra festivalových inscenací Woyzeck a Kacířské eseje. Arcidiecézní muzeum/ Mozarteum, beseda po projekci
od 18.5.2022 detaily
Moritz Ostruschnjak : Tanzanweisungen
Brilantní gesto, reagující na sociální distanci posledních dvou let, založené na fúzi různorodých tanečních stylů a jejich neotřelém prolínání. „Energická smršť“ Daniela Conanta v důmyslné kompozici oceňovaného německého choreografa, jež vznikla ve spolupráci s Bavorskou státní operou, byla přizvána na Tanzplattform Deutschland a zvolena do selekce Twenty21 Artist networku Aerowaves.
od 17.5.2022 detaily
Wolfgang Borchert - Miroslav Bambušek: Moje říše je z tohoto světa |Studio Hrdinů Praha
Expresivní, nadčasový, protiválečný apel Miroslava Bambuška, jenž získal Cenu Josefa Balvína pro nejlepší tuzemskou inscenaci vycházející z německojazyčné předlohy. Elektrizující herecký výkon Saši Rašilova v roli předčasně zesnulého německého spisovatele a dramatika, sugestivně reprodukujícího největší trauma 20. století.
od 17.5.2022 detaily
Witold Gombrowicz - Ivan Buraj - Jan Kačena: Kosmos |Národní divadlo Praha
Dusivá, absurdním humorem a klaustrofobickými i surrealistickými výjevy prošpikovaná výprava na „temnou stranu vlastní mysli“ v hypertrofovaném, permanentně zneklidňujícím, výrazově invenčním pojetí osobnosti letošní Flory – režiséra Ivana Buraje.
od 16.5.2022 detaily
Workshop Markéty Vacovské
Pohybový workshop zaměřený na sdílený fyzický prožitek s českou „Tanečnicí roku“.
od 15.5.2022 detaily
Václav Havel: Vernisáž |HaDivadlo Brno
Kmenový titul HaDivadla výlučně exponován v bytě jednoho z olomouckých diváků. Soukromý prostor se – v rámci (post)pandemického restartu – z „místa karantény“ symbolicky proměňuje v místo setkávání.
od 15.5.2022 detaily
Michael Turinsky: Precarious moves |Tanzquartier Wien – HAU Hebbel am Ufer Berlin
Vídeňský choreograf, performer, teoretik a aktivista v oblasti inkluze s humorným nadhledem demonstruje vztah člověka s postižením ke společnosti. Hravá, vtipná sebereflexe, vzešlá z koprodukce s Tanzquartier Wien a HAU Hebbel am Ufer Berlin, získala Nestroyovu cenu pro nejlepší rakouskou produkci nezávislé scény v roce 2021. „Je pohyb s tělesným postižením jako tonik bez ginu? Nebo snídaně bez kávy?“ –
od 15.5.2022 detaily
Markéta Vacovská: Odloučení
Upřímné, odvážné a otevřené dílo tematizující hraniční zkušenost, jež vyžaduje lidskou podporu, účast i sdílení. Naléhavá intimní výpověď o smrti dětí a těžké cestě k jejímu přijetí v performanci Markéty Vacovské, která za své drásavé sólo získala ocenění Tanečnice roku 2021.
od 14.5.2022 detaily
Manuela Infante: Noise. Šumění davu. |Schauspielhaus Bochum
Herecký „Talent roku 2020“, famózní Gina Haller, ve strhující rekonstrukci brutálního policejního zásahu v Santiago de Chile před třemi lety. Unikátní představení na pomezí poetické instalace, rozhlasové hry a koncertu. Politický statement chilské scenáristky a režisérky Manuely Infante, jedné z nevýraznějších osobností latinskoamerického divadla a vítězky berlínského festivalu Stückemarkt des Theatertreffens.
od 14.5.2022 detaily
Marguerite Durasová – Júlia Rázusová: Zkáza totálního myšlení |Divadlo na cucky
Provokativní obrazy na hranici poezie, intimity a vulgárnosti inspirované tvorbou, názory i životem neortodoxní francouzské spisovatelky, dramatičky, scenáristky a filmové režisérky. Ženské mýty a obsese reflektované momentálně nejoceňovanější slovenskou inscenátorkou – Júliou Rázusovou. Divadlo na cucky, beseda po představení
od 13.5.2022 detaily
Never sol |Koncert
Autorský projekt Sáry Vondráškové, jejíž nezaměnitelný křehký vokál probleskuje vrstevnatými plochami analogových syntezátorů.
od 13.5.2022 detaily
Beatrix Simkó – Jenna Jalonen: Long time no see!
Divoká jízda napříč Evropou! Vtipná maďarsko-finská sonda do naprosto odlišných, a přesto si blízkých kulturních identit, zařazená mezinárodní platformou Aerowaves mezi dvacet nejlepších tanečně-performativních počinů předminulé sezóny. S-klub, beseda po představení
od 12.5.2022 detaily
Ivan Buraj - Pavel Sterec - Bohdan Karásek: Naši - Studie rozhovoru o klimatické krizi |HaDivadlo Brno
Civilní střet generačních postojů a ideových preferencí v běžném obývacím pokoji, zabydleném našimi běžnými sousedy. Nedělní rodinná výměna názorů jako trenažér demokracie – v tlumené, minimalisticky načrtnuté skice uměleckého šéfa HaDivadla Ivana Buraje. Součástí festivalového uvedení (s autorským úvodem v podání režiséra) je instalace fragmentu „tvůrčí intervence“ (k inscenaci Naši) intermediálního slovenského umělce Michala Mitra, kterou bude možné zhlédnout ve foyer Moravského divadla od 12 do 17 hodin.
od 12.5.2022 detaily
Anton Pavlovič Čechov: Tři sestry |Slovenské komorné divadlo Martin
„Pohybově-fyzické divadlo“ v osobitém, „postmoderním nastudování“ ikonického titulu jednoho z největších klasiků světového dramatu – v podání hereckými osobnostmi nabitého a festivalovými hostováními ošlehaného špičkového slovenského ansámblu. Režie: Marián Amsler
od 11.5.2022 detaily
Grey Paris |Koncert
Magická symbióza elektronických prvků a emocemi vibrujících klavírních kompozic v novátorském hudebním pojetí experimentálního berlínského tria.
od 10.5.2022 detaily
Stefko Hanushevsky - Rafael Sanchez - petschinka: Stefko Hanushevsky představuje Diktátora |Schauspiel Köln
Vyznání lásky k Chaplinovi a srdečný hold umění vyprávět velké příběhy v explozivní show rtuťovitého, fantazií oplývajícího hrdiny, jenž „glosuje svůj život“ na pozadí kultovního filmu a podniká exkurz do německé i rakouské moderní historie. V mimořádné době bolestně aktuální inscenace Rafaela Sancheze byla v Kolíně nad Rýnem nominována na Kölner Kulturpreis 2021. Slavnostní zahájení festivalu. V německém znění s českými titulky.
od 10.5.2022 detaily
Lucie Ferenzová a kol. : Pravidla úklidu |Divadlo na cucky – Kolonie, z.s. – A Studio Rubín
"Úklid je práce, která je vidět, až když ji nikdo nedělá.“ (Pierrette Hondagneu-Sotelo) Premiéra inscenace režisérky Lucie Ferenzové o domácím úklidu a péči i transnacionálním rodičovství, vycházející z rozhovorů se ženami, jež pracují v nejméně oceňovaných profesích. Temné, dokumentární „žonglování s tématy a mopem“.
od 9.5.2022 detaily
Michal Čunderle: Jak byla vosa Marcelka ráda, že je |Divadlo loutek Ostrava
Pohádka o síle kamarádství Marcelka je docela normální vosa, jenom křídla jí nenarostla a její speciální letadélko je na cucky vinou malé havárie. Naštěstí v pravou chvíli potká komáří bratry Jaruna a Maruna. Začíná krasojízda plná dobrodružství, eskapád, legrace i situací, v nichž jde o život….
od 24.4.2022 detaily
Ivan Buraj a kol. : Vnímání |HaDivadlo Brno
Scénický experiment inspirovaný románem Jeana-Philippa Toussainta Koupelna. Když je herec na jevišti, tak pracuje. Když je ve svém bytě, tak „prožívá svůj volný čas“. Co když se ale na scéně objeví právě hercův byt…? Introspektivní esej o volně bloudící mysli, zkoumání světla a péči o pokojové rostliny, doplněný o autorský úvod režiséra inscenace Ivana Buraje.
od 18.3.2022 detaily
Čertův švagr |Divadelní společnost J. Jurištové
Tento dětský muzikál na motivy B. Němcové vás zavede za hlavním hrdinou Petrem. Zlá a vypočítavá macecha vyžene nevlastního syna z domu a všude ho posílají k čertu. Po sedmi letech se vrací na zem, kde poznává dobré i zlé.
od 6.3.2022 detaily
Taneční koncert žáků Baletního studia při MDO
Baletní studio při MDO si vás dovoluje pozvat na Taneční koncert svých žáků, kterým bude ukončeno pololetí školního roku 2021-2022. Zveme všechny rodinné příslušníky, spolužáky, kamarády a příznivce baletu, aby se přišli podívat na pásmo baletních variací, které děti v této nelehké době a v krátkém čase nacvičily. Žáci Baletního studia při MDO se představí v choreografiích MgA. Lukáše Cenka, Vadima Tsepeleva, Eleny Iliiny a Barbory Lahučké, bývalých členů baletního souboru Moravského divadla Olomouc. Budeme se na vás všechny moc těšit!
od 6.2.2022 detaily
Pat & Mat |Městské divadlo Zlín
... a je to! Oblíbení čeští kutilové PAT a MAT v divadle. V mnoha dílech televizních večerníčků už zvládli spoustu úkolů. Doma, na chatě, na zahradě... Ale nyní zavítali do prostředí, které ještě neznají - do divadla! Itady přišli všechno natřít, vyspravit, smontovat, přišroubovat, nařezat... ale zároveň začnou objevovat, jaké zázraky a tajemství umí jen a jen DIVADLO.
od 16.1.2022 detaily
Roman Sikora: Zámek na Loiře |Lachende Bestien
Výstižný komentář k českému lokajství i buranství novodobých „elit“ v absurdní satiře na současné politické poměry. Formálně osobitá, jazykově stylizovaná a oceňovaná dramatická předloha v hravé, zcizovacími efekty sycené režii Michala Háby. Moravské divadlo, beseda po představení
od 4.12.2021 detaily
Marie Gourdain: Marie Gourdain: Tělo a obraz |Workshop
Francouzská choreografka a výtvarnice poodhalí tvůrčí a pohybové principy, použité ve festivalové taneční inscenaci Medúza a poukazující na "spojení mezi obrazem a tělem". Divadlo na cucky
od 4.12.2021 detaily
Silvia Vollmann a kol.: Zatrolleno |Divadlo na cucky Olomouc
Simulace technologické apokalypsy a aktuální reflexe fenoménu trollení v čerstvém autorském projektu umělecké šéfky olomouckého souboru Silvie Vollmann. Beseda po představení
od 3.12.2021 detaily
Saša Uhlová – Michal Hába: Hrdinové kapitalistické práce |Divadlo Komedie Praha
Naléhavé investigativní reportáže, zachycující nedůstojné životní a pracovní podmínky lidí s nízkou kvalifikací, přetavené „režijním gestem“ Michala Háby do podoby politického brechtovského divadla. Koprodukční projekt progresivní pražské scény a Volksbühne Berlin. Naléhavé investigativní reportáže, zachycující nedůstojné životní a pracovní podmínky lidí s nízkou kvalifikací, přetavené „režijním gestem“ Michala Háby do podoby politického brechtovského divadla. Koprodukční projekt progresivní pražské scény a Volksbühne Berlin. Moravské divadlo, beseda po představení
od 28.11.2021 detaily
Franz Grillparzer: Sláva a pád krále Otakara |Divadlo Komedie Praha
Strhující příběh ničivé ctižádosti, moci, vášně a manipulace. Zlomový bod naší i evropské historie v interpretaci tuzemského Divadla roku 2019 aneb Panoptikální cesta Čechů „z deště pod okap“ – důsledně zkrápěná divadelní krví… Režie: Michal Hába. Beseda po představení
od 27.11.2021 detaily
Jan Nebeský - Lucie Trmíková - Jan Zahradníček: Zahradníček / Vše mé je tvé |Divadelní spolek Jedl
Devět let manželství na dálku, devět let „lásky přes papír“… Lucie Trmíková a Saša Rašilov jako Marie a Jan Zahradníčkovi v drásavé inscenaci Jana Nebeského, zrcadlící výjimečný láskyplný vztah i poúnorové martyrium jednoho z našich nejkřehčejších básníků. Beseda po představení
od 23.11.2021 detaily
Grandbrothers |Koncert
Erol Sarp – vystudovaný jazzový klavírista – a Lukas Vogel – tvůrce analogových syntezátorů – v atypickém hudebním projektu pohybujícím se mezi žánry a unikátně propojujícím „staré“ a „nové“. V koprodukční spolupráci s Jazz Tibet Clubem. Jazz Tibet Club
od 22.11.2021 detaily
Jan Mocek: Virtual Ritual
Paralelní svět online videoher, jejich aktérů a zákonitostí očima ostříleného experimentátora s (divadelním) prostorem – režiséra Jana Mocka. Live analýza fenoménu digitální společnosti s výraznou pointou. Arcidiecézní muzeum/ Mozarteum - po 1. uvedení v pátek 19. 11. bude následovat beseda.
od 20.11.2021 detaily
Narozena v Evinu
Německo 2019 | režie Maryam Zaree Autobiografické svědectví o zločinech teokratického režimu, nezhojených ranách minulosti, íránské diaspoře i cestě k novému životu. Režijní debut herečky Maxim Gorki Theater Berlin, oceněný jako nejlepší německý dokument loňského roku.
od 16.11.2021 detaily
Krkonošská pohádka |Divadlo Šumperk
Divadelní zpracování slavného Večerníčku jistě potěší všechny děti. Vyprávění pojednává o mocném pánovi hor, Krakonošovi, který vládne spravedlivě nad horami a lidmi - dobré odměňuje a zlé trestá. Krakonošův revír sousedí s panstvím vychytralého Trautenberka, kterému slouží rázná Anče, její milý, pacholek Kuba a popletený hajný. Trautenberk neustále vymýšlí proti Krakonošovi různé pletichy, jen aby z toho měl prospěch. Je to bohužel také na úkor Ančete a Kuby, kteří bojují za své štěstí, tedy aby se směli vzít. Zpočátku snášejí Trautenberkovo krobiánství, nepřejícnost, sobectví a lakotu, ale když pochopí, čeho všeho je schopen, aby dosáhl svých sobeckých cílů, vzepřou se a odcházejí. Ujme se jich Krakonoš a Trautenberk zůstává po zásluze sám.
od 14.11.2021 detaily
podle Niccola Machiavelliho: Vladař |Divadlo Komedie Praha
Ostrý a ironický pohled mladých tvůrců na fenomén vládnutí i přežité patriarchální stereotypy. Analýza utilitárního chování politického establishmentu napříč novodobými dějinami v režii Anny Klimešové. Beseda po představení
od 13.11.2021 detaily
Stefan Kaegi (Rimini Protokoll Berlin) – Thomas Melle – Münchner Kammerspiele: Unheimliches Tal - Tísnivé údolí
Divadelní novátor, ve spolupráci s introvertním spisovatelem a německým Divadlem roku, testuje potenciál i meze umělé inteligence v intimní blízkosti diváka. Výlet do skrytých zákoutí lidské psychiky v sofistikované eseji režiséra Stefana Kaegiho o působení technologií na naše tělo i mysl – reprodukované zcela netypickým hercem… Ve spolupráci s Trienále SEFO 2021. Český audiozáznam do sluchátek. Arcidiecézní muzeum/ Mozarteum - po 2. uvedení v sobotu 13. 11. bude následovat beseda.
od 12.11.2021 detaily
Jan Patočka, Miroslav Bambušek: Kacířské eseje |Studio Hrdinů Praha
Ponor do temných vod předlistopadové doby a myšlenkového světa velkého českého filozofa ve vizuálně-hudební koláži režiséra Miroslava Bambuška. Otevřený, nekompromisní soud nad bezcharakterními šíbry i všehoschopnými poskoky komunistické normalizační éry, kteří dnes opanovávají náš veřejný prostor. Beseda po představení
od 7.11.2021 detaily
Yuri Korec: Od nehybnosti k pohybu |Workshop
Taneční workshop zkoumající kdy a jak vlastně začíná pohyb našeho těla. Konvikt (Umělecké centrum UP)/ Divadlo K3
od 7.11.2021 detaily
Yuri Korec & Co.: Habibi 2196-18
Naléhavé, angažované dílo renomovaného slovenského tanečníka a choreografa, otevírající mezikulturní dialog o xenofobii a neakceptované sexuální jinakosti, inspirované konkrétním tragickým osudem dvou íránských gayů. Beseda po představení
od 6.11.2021 detaily
Alexander Maschke & Dominik Giesriegl: While We Were Sleeping
Originální německo-rakouská fúze skladatelů filmové a scénické hudby v exkluzivním festivalovém epilogu.
od 6.11.2021 detaily
Tranzit
Německo, Francie 2018 | režie Christian Petzold Fantomy migrace a evropské identity v nadčasovém snímku významného německého režiséra a charismatické persony tamní filmové i divadelní scény – herce Franze Rogowského.
od 2.11.2021 detaily
Sabina Bočková - Johana Pocková: Jáma lvová
Nastupující taneční generace v choreograficky precizní a emočně vyexponované performanci zabývající se manipulativností a mocenskými strategiemi politického populismu. Symbolické pojmenování prostoru, do něhož se nynější společnost de facto dobrovolně propadá… Beseda po představení
od 31.10.2021 detaily
Marie Gourdain: Medúza |tYhle
Pětice aktérů na pomyslném voru, ztraceném uprostřed oceánu, v alegorické vizi rozpadajícího se světa. Výtvarně působivá inscenace česko-francouzského uskupení v choreografii originální osobnosti zdejšího tanečního prostředí – Marie Gourdain. Konvikt (Umělecké centrum UP)/ atrium, beseda po představení
od 30.10.2021 detaily
KUF |Koncert
Živelné propojení bicích, kontrabasu, kláves a samplovaných vokálů v nevšedním mixu berlínských hudebníků, jejichž album Gold je hodnoceno jako jeden z nejpřesvědčivějších debutů posledních let.
od 23.10.2021 detaily
Georg Büchner – Miroslav Bambušek: WOYZECK |HaDivadlo Brno - zájezd
Demontáž starého a bouřlivé ohlášky nového světa v divoké herecké ofenzívě brněnských divadelníků – podpořené dunivými hudebními salvami Tomáše Vtípila. Režie: Miroslav Bambušek. Beseda po představení
od 23.10.2021 detaily
Styx
Německo, Rakousko 2018 | režie Wolfgang Fischer Komorní drama o plavbě emancipované čtyřicátnice Rike (Susanne Wolff) vstříc „krásnému novému světu“, konfrontované s bolestnou realitou.
od 19.10.2021 detaily
PBR 2021 - Transky, body, vteřiny |PRIX BOHEMIA RADIO - Divadlo Petra Bezruče
Za časů dávných bohů, hrdinných náčelníků a psychopatických diktátorů, neklidem zmítaná země zrodila hrdinku. Byla jí Zdena. Mocná princezna zocelená žárem olympiád. Tretry, vášeň, nebezpečí. Její odvaha změní svět. Co na tom, že jí pod nosem raší tmavý knírek - hlavně když na běžecké dráze trhá rekordy. Brzy se stane miláčkem Československa a celého atletického světa. Ale ti, které nechává za sebou, se začnou pídit po příčinách jejího úspěchu. Nová hra Tomáše Dianišky inspirovaná skandálním osudem československé atletky, jejíž sportovní úspěchy byly vymazány z naší novodobé historie.
od 19.10.2021 detaily
Roddy Doyle: Die Frau, die gegen Türen rannte - Žena, která narážela do dveří |Berliner Ensemble
„Strhující a zuřivé sólo. Děsivé i dojemné zároveň.“ (Theater heute) Nesentimentální výpověď o domácím násilí, alkoholových excesech a chudobě. Jedna z nejvýraznějších německých hereček, Bettina Hoppe, „na prahu nového života“, v režii intendanta jednoho z nejvýraznějších evropských souborů – Olivera Reeseho. Moravské divadlo, v německém znění s českými titulky. Beseda po představení
od 18.10.2021 detaily
Jan Nebeský - Egon Tobiáš - Franz Kafka: Malý stvořitel/ Der kleine Fratz |Divadelní spolek Jedl
Chameleonsky proměnlivý Karel Dobrý jako „nesnesitelný fracek“ i senzitivní tvůrce v expresivní i humorné miniatuře, inspirované životem a dílem Franze Kafky. Režie: Jan Nebeský.
od 15.10.2021 detaily
Alexandre Dumas – Antonio Latella – Federico Bellini: Die drei Musketiere - Tři mušketýři |Residenztheater Mnichov
Nesmrtelný příběh v brilantní úpravě režiséra Antonia Latelly (ředitele divadelní sekce Benátského bienále) a virtuózním podání hereckého kvarteta špičkové německé scény. Dokážeme dnes – v době polarizace, individualismu a izolacionalistických tendencí – naplnit legendární mušketýrské heslo „jeden za všechny a všichni za jednoho“? Moderní, energická a výsostně aktuální adaptace kanonického románu. Moravské divadlo - slavnostní zahájení festivalu. V německém znění s českými titulky.
od 10.10.2021 detaily
Zimní příběhy včelích medvídků |Divadlo Krapet Praha
A je to tady! Léto končí a na paloučku u čmeláčí chaloupky začíná podzim. Všechno odkvetlo a všechno padá. Čmeldové ochutnávají první sladké hrušky, jenže neví, že si na nich taky pochutnává nebezpečný Sršeň. Na oslavu posledního sluníčkového dne k nim přichází sousedé - pan Babočka, paní Mnohonožka Božka, pan Kvapík, pan Cvrček, babička Čmelinda a nesmí chybět ani Beruška. Všichni mají pro ně nějaký dárek, aby se Čmeláčkům v zimě dobře spalo. A taky spí. Jenže Zima zimice je tak krutá, že se Čmeldové probouzí uprostřed zimy, aby si přitopili. Stopy ve sněhu jim nahánějí strach. Kdo jim to chodí kolem čmeláčí chaloupky? To už uvidíte sami!
od 19.9.2021 detaily
Jiří Suchý 90 |Koncert
Koncert Jiřího Suchého
od 19.9.2021 detaily
Cyril Podolský a Martin Šinkovský: Krysáci a ztracený Ludvík |Divadlo D5 Praha
Scénář a režie: Libor Jeník Hudba: Libor Jeník, Zdeněk Berry Beran Scéna: Karel Švach, David Macháček, Ivan Váňa Kodeš Choreografie: Johana Moštíková Kostýmy: Edita Kurková, Michaela Beránková Rekvizity: Vladana Kučerová, Dita Zábranská ​ Autoři původní předlohy: Cyril Podolský a Martin Šinkovský Knižní zpracování: Jiří Žáček Hrají: Dita Zábranská/Jana Michalov Birgusová/Eliška Ochmanová Jiří Kohout/Radovan Snítil David Voráček/Libor Jeník Radim Jíra/Josef Zýka Zvuk/světla: Lukáš Pondělíček/Ivan Váňa Kodeš Poděkování: Lukáš Záhoř a Ondřej Sedláček Hubert, Hodan, dva krysáci, Eda, laboratorní potkan z Prahy a Ludvíček, sádrový trpaslík. Tak to je nerozlučná parta, která zažívá na malém smetišti poblíž Vizovic jedno dobrodružství za druhým. Zrovna teď je čeká jedno opravdu veliké. Totiž, Ludvík se ztratil! Začíná nebezpečná pátrací akce. Nejdřív se všichni vypraví za moudrým a všeznalým pavoukem Pechem, který si z nich ovšem dělá jenom samá šprťouchlata a legrácky! Dál putují celým smetištěm a musí se vypořádat s hladovým a trochu přihlouplým kocourem Brunem, s ospalou a popletenou můrou Agátou a s vychytralou zmijí Klotyldou, která si dělá zálusk na ubohého Edáčka. Skončí potkan v žaludku lstivé Klotyldy? A co Ludvík? Shledají se s ním ještě vůbec? Vrátí se všichni šťastně domů? To se dozvíte, když příjdete na naši pohádku.
od 22.8.2021 detaily
Kosí bratři |Divadlo Scéna Zlíln
Žili, byli dva kosí bratři. Starší Josef za osmnáct a mladší Václav bez dvou za dvacet. Josef s Václavem spolu vyvádějí nejrůznější taškařice, vylomeniny a zažívají mnohá dobrodružství. Přijďte se podívat na to, jak zkoušeli kopat metro, kdo jim to poradil a jak to nakonec dopadlo. Jak zkoušeli jezdit na kole. A kdo si nakonec na kole natloukl nos nebo zobák? Víte, jak se krotí lev? Josef s Václavem vám to ukážou. Umí toho ještě mnohem víc. A jestlipak umí dělat i dobré skutky? Josef s Václavem jsou prostě kosí kluci jak se patří.
od 13.6.2021 detaily
Baletní studio na Floře
Baletní studio
od 12.6.2021 detaily
Promenádní koncert Moravské filharmonie Olomouc |Více informací k prodeji vstupenek www.mfo.cz/vstupenky
Promenádní koncert Moravské filharmonie Živá hudba prováděná instrumentálními ansámbly od období baroka, ale i orchestry skromnějšího obsazení vždy měla své pevné místo například v zámeckých zahradách nebo ve veřejných parcích. V souvislostí s klasickou hudbou se tato praxe zachovala do dnešní doby zejména v podobě open air koncertů. Příroda a hudba k sobě jaksi neodlučitelně patří, ať už se jedná o impuls k tvůrčí inspiraci či o pocit nespoutaného uměleckého ducha. Rádi bychom se s Vámi proto podělili o výjimečný zážitek ze živého muzicírování v přírodním ambientu, kde Vám zahrajeme klenoty klasické hudby.
od 11.6.2021 detaily
Probuzení jara |Představení JAMU - studenti absolventského ročníku Muzikálového herectví
Mládí a dospívání je jedna z nejtěžších fází lidského života. Pro dospívajícího jedince i pro jeho okolí. Již Wedekindova hra z roku 1891 tuto problematiku nazírala neotřelým a pro někoho pobuřujícím způsobem. V muzikálovém zpracování z počátku našeho milénia jednak prokázala neustálou aktuálnost Wedekindovy předlohy a navíc toto ožehavé téma posunulo ještě blíž. Stále živé mezigenerační problémy mezi rodiči a dětmi, mezi dětmi a učiteli ad. - osobní ambice, touhy, frustrace, komplexy, rebelantství, neinformovanost, naivita, pokrytectví, vzájemné nepochopení, předsudky, maloměšťáctví - to vše, včetně sexuality a prvních erotických zážitků, je tu odkryto s odvahou, nekompromisností a přirozeností mladým lidem vlastní. Dnes již kultovní muzikál Probuzení jara (Spring Awakening) mělo off-broadwayskou premiéru v červenci roku 2006 v New Yorku, aby už od 10. prosince téhož roku putovalo přímo na Broadway, do divadla Eugena O´Neilla. Dílo získalo 11 nominací na prestižní ocenění TONY, z nichž dostalo 8 za nejlepší muzikál, režii, hudbu, hlavního protagonistu aj.
od 10.6.2021 detaily
Představení JAMU, titul bude upřesněn |Představení JAMU
Informace dodatečně.
od 10.6.2021 detaily
Čtyřlístek a talisman moci |Divadlo D5 Praha
Scénář a režie: Libor Jeník Hudba: Libor Jeník, Filip Nebřenský Scéna: Jaroslav Němeček Choreografie: Johana Moštíková Kostýmy: Klára Čoupková A jsou tu opět! Báječný Čtyřlístek k vám zavítá se zbrusu novým dobrodružstvím, které si pro vás připravilo Divadlo D5, pod autorským a režijním vedením Libora Jeníka. Tentokrát se Fifinka, Bobík, Pinďa a Myšpulín vydávají za bájným Talismanem Moci, který umí ovládat vše živé! Aby ho naši čtyři přátelé získali, musí se vypravit do dalekých himalájských hor nebo na prosluněnou Havaj. Do cesty se jim ovšem postaví prohnaný a vykutálený profesor Zádrhel, který si na kouzelný talisman dělá také zálusk. Jestli nad ním Čtyřlístek zvítězí, jestli potkají Sněžného muže, jestli se budou muset naučit tanec Hula-hula nebo jestli potkají popleteného domorodého šamana a nebo jestli..., ale však to sami uvidíte, když přijdete na naši další úžasnou pohádku, plnou legrace, napětí a pěkných písniček. Délka: cca 60 min (bez přestávky)
od 30.5.2021 detaily
Káťa a Škubánek |Divadlo D5 Praha
Scénář, režie a hudba: Vlastimil Peška Scéna: Vlastimil Peška, Zdeněk Grolich, Silvie Jelínková Loutky a rekvizity: Vlastimil Peška, Zora Šebestová, Dana Veselá, Alena Křížová Výroba: Ateliér Divadla Radost v Brně pod vedením Zory Šebestové ​ Autoři původní předlohy: Hana a Josef Lamkovi, Libuše Koutná
od 30.5.2021 detaily
Broadway Babies |Představení JAMU - studenti absolventského ročníku Muzikálového herectví
Revue je klasickým muzikálovým žánrem, který se zejména ve Spojených Státech neustále těší nebývalé oblibě. Fungl nový příběh poskládaný z těch nejlepších melodií z muzikálových děl od počátku historie žánru až po nejžhavější novinky současnosti.
od 19.4.2021 detaily
Róbert Mankovecký a kol.: Zem pamätá |Slovenské komorné divadlo Martin
Kariéra a doba popové hvězdy Karola Duchoně v sehraném kolektivním podání muzikálně nejdisponovanějšího slovenského souboru. Prozaické, každodenní ozvuky naší šedivé minulosti i příliš lidská dilemata jejích protagonistů očima režiséra Jiřího Havelky. Beseda po představení
od 15.11.2020 detaily
Fenomén Patočka. Fenomén svoboda
Besedu týdeníku Respekt s filozofem Miroslavem Petříčkem a režisérem Miroslavem Bambuškem moderuje Jan H. Vitvar.
od 14.11.2020 detaily
Vizitka: Lucie Trmíková
Osobnost loňské Flory – jedna z nejrespektovanějších českých hereček a autorek – v profilovém fokusu Českého rozhlasu Vltava a moderátorky Veroniky Štefanové.
od 13.11.2020 detaily
Když chce divadlo bránit planetu
Přednáška teatrologa Mila Jurániho o razantních proměnách planety a hlavně o tom, jak na ně reagovali, prožívají je a komentují přední divadelníci.
od 13.11.2020 detaily
Ľúbim ťa a dávaj si pozor |Divadlo NUDE Bratislava
Čtyři bytové etudy, které v bezprostředním kontaktu s diváky mapují peripetie mateřství. Intimní vhled do „ženského světa“, jenž získal Cenu bratislavského diváka na loňském ročníku festivalu Nová dráma. Režie a dramaturgie: Malgot, Ondrušová, Štorcelová
od 11.11.2020 detaily
Olomouc: Prales budoucnosti |Vernisáž výstavy
Jak připravit na klimatickou změnu historické město? Prezentace vědecko-fantastických modelových vizí studentů Fakulty architektury VUT, podporujících udržitelný rozvoj.
od 10.11.2020 detaily
Popelka |Slezské divadlo Opava
Pohádkový muzikál Rušno bylo na Zeleném návrší. A jak by taky ne, když královský komoří pan Petr z Jenštejna navštěvoval všechny význačné rody a zval je na ples, který pořádal král Vlastibor k princovým narozeninám. Paní Matylda a její dvě dcery nastrojily se do nových šatů a daly hlídat cestu, jen aby se o vzácném návštěvníkovi co nejdříve dozvěděly. Jen Popelka stála smutně opodál – ale když spatřila starou žebračku o jídlo prosit, zželelo se jí ubohé stařenky a z mísy koblih, které k snídani sestrám nesla, hned jí několik darovala. A tu se jí zle vedlo. Paní Matylda vyčetla jí, že z cizího rozdává a ožebračit ji chce. Neměla Popelku ráda, protože byla dcerou její nevlastní, a ona jako pravá macecha se k ní měla. Zatímco své vlastní dcery hýčkala, Popelka musela pracovat od rána do večera. Ta ale dobrá duše byla a nestýskala si. Jen tu a tam někde v koutečku slzu setřela a na tatínka a maminku svou vlastní vroucně vzpomínala… Známá pohádka byla přepracována do moderní muzikálové podoby a potěší jistě malé i velké diváky.
od 18.10.2020 detaily
PBR 2020 - Divadlo Ungelt: 4000 dnů |PRIX BOHEMIA RADIO 2020
Matka, syn a jeho partner vzpomínají na uplynulých jedenáctlet. Každý z nich si je ale pamatuje jinak. Do jaké míry utváří pamět našiosobnost? Dramatický příběh napsaný s anglickou lehkostí a humorem. Obvyklá délka představení je 2 hodiny včetně přestávky. ÚČINKUJÍCÍ A TVŮRCI: Hana Maciuchová, Ondřej Novák, Petr Stach Autor: Peter Quilter Překlad: Marta Skarlandtová Režie: Pavel Ondruch Výprava: Alena Schäferová
od 13.10.2020 detaily
PBR 2020 - Slavnostní zahájení Mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby |PRIX BOHEMIA RADIO 2020
Koncert Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma s filmovými melodiemi Vystoupí Monika Absolonová, Václav Noid Bárta, Dasha a Jakub Hübner
od 12.10.2020 detaily
Jerzy Rakowiecki, Jerzy Wittlin: Sněhurka |Těšínské divadlo Český Těšín
Jsou příběhy, které přetrvávají staletí, jenom se občas převléknou do módnějšího kabátu. Patří k nim i příběh o Sněhurce, který oslovuje děti (i dospělé) i v dnešní přetechnizované době. Pohádka inspirovala umělce různých žánrů, existuje v podobě operní, filmové, divadelní a muzikálové. Inscenaci české scény Těšínského divadla už vidělo několik generací a setkává se stále s velkým ohlasem nejen na domácí scéně, ale i v mnoha městech naší republiky.
od 19.4.2020 detaily
Prix Bohemia Radio
Program bude upřesněn dodatečně
od 30.3.2020 detaily
Obušku z pytle ven |Divadelní společnost Julie Jurištové
Klasická pohádka na motivy K. J. Erbena tentokrát v muzikálovém podání. Co svět světem stojí, někteří lidé touží jen po bezpracném životě, bohatství a moci. Napravit všechny špatnosti je velká práce i pro kouzelné bytosti. Buďme proto rozvážní a opatrní. Když chudý švec Matěj dostane zázračný ubrousek a beránka snášejícího zlaťáky, v krčmě už na něj čeká vykutálená dvojička hostinských, která ho nestydatě okrade. Tentokrát ji však stihne zasloužený výprask. Teprve když je po starostech, mohou si všichni oddechnout. Příběh plný písniček a komických situací je určen pro dětské diváky od 3 do 10 let i pro dospělé.
od 8.3.2020 detaily
Karel Čapek: Dášenka čili život štěněte |Divadlo Scéna Zlín
Když se to narodilo, bylo jenom takové bílé nic, do hrsti se to vešlo; ale anžto to mělo pár černých ušisek a vzadu ocásek, uznali jsme, že je to psisko a protože jsme si přáli psí holčičku, dali jsme jí jméno Dášenka. Jeden z nejoblíbenějších dětských příběhů od Karla Čapka nyní na jevišti.
od 1.2.2020 detaily
Emanuel Míšek, Josef Fojta: Anička a bylinkové kouzlo |Slovácké divadlo Uherské Hradiště
Původní veršovaný muzikál vtipně seznamuje s kouzelnou mocí bylinek diváky napříč generacemi a za použití písniček rozličných hudebních žánrů. Malá Anička objeví kouzelný svět bylinek a musí se postavit svému tátovi, aby zachránila bylinkám jejich louku. Aniččin táta se totiž na louce chystá stavět obchodní centrum. Podaří se Aničce tátu přesvědčit a zachránit tak louku pro bylinky? A jakou roli v tom budou hrát kouzla a písničky?
od 19.1.2020 detaily
V. Vančura, M. Pokorný: Kubula a Kuba Kubikula |Divadlo Aha! Praha
Pohádla o putulném medvědáři, jeho malém medvídkovi a přátelském strašidlu. Mrzne až praští a medvědář Kuba Kubikula se s medvídkem Kubulou vydávají na dobrodružné putování světem. Koho a co na své cestě potkají a jak jim z bryndy pomůže strašidlo, které si sami vymysleli, se děti dozvědí v pohádce plné písniček, legrace, napětí a fantazie. Režie, dramatizace a texty písní: Miroslav Pokorný Hudba: Tomáš Uhlík Výprava: Adéla Kappelerová Hrají: Miloš Mazal, Radovan Klučka, Jakub Stich, Vratislav Hadraba, Simona Černá
od 24.11.2019 detaily
Jakub Šafránek, Tomáš Kočko: O Honzovi a zakleté princezně |Divadlo Šumperk
Pohádka se známými a oblíbenými postavami z českých pohádek. Honza se vydá s udicí k rybníku a místo ryby uloví zakletou princeznu. Aby ji dostal ze spárů zlého černokněžníka, musí třikrát přespat na strašidelném hradě a přemoci zlé obry. A jak už to v pohádkách bývá, aby si princeznu zasloužil, musí trošku přemoci i sám sebe. Režisér inscenace Tomáš Kočko je i známý hudebník, a tak není divu, že obohatil příběh i o pár písniček. Autoři: Jakub Šafránek, Tomáš Kočko Režie: Tomáš Kočko Scéna a kostýmy: Michal Hejmovský Hudba: Tomáš Kočko Osoby a obsazení: Máma, Holička, Obr 1: Olga Kaštická Táta, Černokněžník, Král, Obr 2: Jan Kroneisl Honza: Kryštof Grygar Princezna, Štika: Lucie Šmejkalová Délka představení: 1 hod. bez přestávky
od 20.10.2019 detaily
Cimrman / Smoljak / Svěrák: Záskok |Divadlo Járy Cimrmana
Hra o nešťastné premiéře hry „Vlasta” K mnoha smolným stránkám Cimrmanova života patřila i chudoba. V jeho divadelní kočující společnosti Lipany se projevila mimo jiné velkou fluktuací herců. Pokud šlo o obchod domluvený s dostatečným předstihem, dala se situace zvládnout. Došlo-li k němu s křikem a s prásknutím dveřmi a často jen pár hodin před představením, prožil soubor i jeho principál horké chvíle. Takové zkušenosti stojí v pozadí hry Záskok. Milovníkům díla tohoto zneuznaného Čecha se tak dostává do rukou svědectví z té oblasti Cimrmanova života, v níž se nejvíce naplnil jeho osud - z divadla.
od 13.10.2019 detaily
Princezna ze mlejna |Divadlo Pegas Praha
Kterak Jindřich našel v Elišce tu pravou princeznu svého srdce. Pohádka s písničkami na motivy pohádky Zdeňka Trošky na divadelních prknech. Délka představení: cca 60 min.
od 3.6.2019 detaily
Ceny města Olomouce
Pronájem, uzavřená akce.
od 30.5.2019 detaily
Günter Grass: Plechový bubínek |Berliner Ensemble
Délka představení: cca 110 min. bez přestávky
od 26.5.2019 detaily
Hledání Ingmara Bergmana
(Německo, Francie 2018 | režie: Margarethe von Trotta) Ingmar Bergman v exkluzivních vzpomínkách přátel, rodiny, spolupracovníků i filmových osobností ovlivněných jeho tvorbou a odkazem. Délka představení: cca 95 min. Hraje se v Konviktu/ filmový sál
od 26.5.2019 detaily
Scény z manželského života
(Švédsko 1973 / režie: I. Bergman) Nekompromisní rozbor instituce manželství. Brilantní psychologická „analýza vztahů“ v nejcivilnějším snímku bergmanovské festivalové kolekce. Délka představení: cca 169 min. Hraje se v Konviktu/ filmový sál
od 25.5.2019 detaily
R. Bersch – U. Demling – N. Mitra – M. Riedel – J. Zezula : Donald Trump: The Art of the Deal
„Je to moje druhá nejoblíbenější knížka. Víte, jaká je ta první? – Bible!“ (Donald Trump) Scénický komentář bestselleru určeného všem, kdo chtějí „vydělat peníze a dosáhnout úspěchu“. Reflexe postulátů a vizí nejmocnějšího světového státníka (herecký lídr mnichovského Residenztheateru Aurel Manthei) prizmatem textů světové dramatiky i pop-kultury. Světová premiéra v režii Manfreda Riedla. Po otitulkovaném představení v němčině a angličtině bude následovat BESEDA. Délka představení: cca 75 min. Hraje se v S-klubu
od 25.5.2019 detaily
Podzimní sonáta
Podzimní sonáta (Švédsko, Německo 1978 / režie: I. Bergman) Komplikované setkání i fatální míjení matky a dcery v jedinečné souhře hereckých ikon skandinávské kinematografie – Ingrid Bergman a Liv Ullmann. Délka představení: cca 99 min. Hraje se v Konviktu/ filmový sál
od 24.5.2019 detaily
R. Bersch – J. Motzet – F. Pätzold – J. Zezula : Šepoty a výkřiky |Fritz Cavallo München
Ozvěny pohřbených snů i prozaických přání anonymních hrdinů válečné korespondence. Sugestivní vzkříšení prachem zavátých šepotů a výkřiků v plnokrevné reprodukci hvězdy současného německého divadla i předloňské Flory (Balkan macht frei) Franze Pätzolda. První uvedení. V německém znění s českým průvodním textem. Délka představení: cca 60 min. Hraje se Konviktu/ Divadlo K3
od 24.5.2019 detaily
Šepoty a výkřiky - film
(Švédsko 1972 / režie: I. Bergman) Mistrovská práce s mizanscénou, řečí symbolů i gest ve filmu „plném dotyků a červené barvy“. Studie lidské osamělosti a duchovní i citové vyprahlosti. Délka představení: cca 91 min. Hraje se v Konviktu/ filmový sál
od 23.5.2019 detaily
I. Bergman – L. Trmíková – J. Nebeský : Soukromé rozhovory |Divadelní spolek Jedl
Drsně i vtipně exponované etudy manželského soužití, odrážející vedle peripetií vztahu Bergmanových rodičů také ústřední témata jeho tvorby – nevěru, osamělost, strach a úzkost. Scénograficky strohá adaptace režiséra Jana Nebeského s hvězdným hereckým obsazením a inteligentními, trpkostí i emocemi nabitými dialogy. Délka představení: cca 100 min. Hraje se v Divadle hudby
od 23.5.2019 detaily
WWW koncert
Délka představení: cca 75 min. Hraje se Konviktu/ šapitó
od 23.5.2019 detaily
Maxim Gorkij: Maloměšťáci |HaDivadlo Brno
Délka představení: cca 130 min., 1 přestávka
od 22.5.2019 detaily
Mlčení
(Švédsko 1963 / režie: I. Bergman) Otevřeně zobrazovaná sexualita, potlačovaná touha a nemožnost komunikace v temném opusu „o božím mlčení“. Bergmanovo zúčtování s otázkou víry. Délka představení: cca 96 min. Hraje se v Konviktu/ filmový sál
od 21.5.2019 detaily
Ingmar Bergman – Jan Mikulášek : Persony |Divadlo Na zábradlí Praha
„Seversky hlubokomyslní“, osudem zkoušení nájemníci blíže neurčitého bytu v existenciálním propletenci znepokojivých, chmurných, ale i tragikomických příběhů. Reflexe klíčových snímků i svébytné poetiky legendy světového filmu – v divadelně zhuštěných dramatech režiséra Jana Mikuláška. Délka představení: cca 180 min., přestávka Hraje se v S-klubu
od 21.5.2019 detaily
Persona
(Švédsko 1966 / režie: I. Bergman) Myšlenkově i formálně nejradikálnější počin Bergmanovy filmografie. Délka představení: cca 85 min. Hraje se v Konviktu/ filmový sál
od 21.5.2019 detaily
Jiří Havelka & DD: Vražda krále Gonzaga |Dejvické divadlo Praha
Délka představení: cca 160 min., 1 přestávka
od 20.5.2019 detaily
Press paradox |Divadlo DISK / KALD DAMU Praha
Autorská inscenace tvůrčí skupiny 8lidí vycházející z události, jež otřásla mediálním světem. Fokus na fiktivní vraždu Arkadije Babčenka či martyrium čečenské války. Sonda do světa tajných služeb, investigativních žurnalistů a totalitních poměrů putinovského Ruska, za jehož nablýskanými fasádami zní echo výkřiků násilně umlčených novinářů… BESEDA po představení. Délka představení: cca 75 min. Hraje se v S-klubu
od 20.5.2019 detaily
Lesní jahody
(Švédsko 1957 / režie I. Bergman) Poslední pouť profesora Borga v obrazově fascinujícím bilancování na konci života. Délka představení: cca 91 min. Hraje se v Konviktu/ filmový sál
od 20.5.2019 detaily
Lucie Trmíková – Jan Nebeský & kol. : Reynek / Slova a obrazy z Petrkova |Divadelní spolek Jedl
Křehké ohlédnutí, propojující slovo, obraz a hudbu, za geniálním básníkem, grafikem a venkovským „outsiderem volbou“. Svědectví o dialogu duše s Bohem, inspirované návštěvami petrkovského statku a přátelstvím s Reynkovými syny Danielem a Jiřím – v režii Jana Nebeského. Délka představení: cca 50 min. Hraje se v Divadle hudby
od 20.5.2019 detaily
Johann Wolfgang Goethe: Faust |Divadlo pod Palmovkou Praha
Délka představení: cca 210 min., 2 přestávky
od 19.5.2019 detaily
Sud prachu
(Jugoslávie, Makedonie, Francie, Řecko 1998 | režie: Goran Paskaljević) Kultovní film „o balkánské povaze“, barvitě tónované bravurními hereckými kreacemi v naturalistických reáliích. Divoká jízda Bělehradem 90. let! Délka představení: cca 102 min. Hraje se v Konviktu/ filmový sál
od 19.5.2019 detaily
Prodaná nevěsta na prknech Prozatímního, Stavovského a Národního divadla v letech 1868 až 2018 |Divadlo DISK / KALD DAMU Praha
Neotřelý náhled na národní klasiku aneb Komická opera o věrné lásce a zrádných intrikách, o snu o divadle národním a o zrodu českého herce. A také… o jeho kolaborujících výkřicích a studem přidušených šepotech v průběhu přelomových událostí československých dějin. O českém vzepětí i malosti – pod taktovkou Václava Talicha, Petra Erbese a Borise Jedináka. Délka představení: cca 100 min. Hraje se v S-klubu
od 19.5.2019 detaily
Bora Kim: Taneční WORKSHOP Bora Kim
Baletní sál MDO Délka akce: cca 180 min.
od 18.5.2019 detaily
Ji Kyung-min: Taneční WORKSHOP Ji Kyung-min
Baletní sál MDO. Délka akce: cca 180 min.
od 18.5.2019 detaily
Choi Min-sun – Kang Jin-an: Complement |Choi X Kang Project
Experimentátorské uskupení Choi X Kang zkoumá možnosti pohybu prostřednictvím propojování lidského těla s rozmanitými technologiemi. Inscenace monitorující hranice jevištního prostoru a času byla oceněna na největší asijské choreografické soutěži – Yokohama Dance Collection. BESEDA po představení. Délka představení: cca 25 min. Hraje se v Konviktu/ Divadlo K3
od 18.5.2019 detaily
Thomas Stearns Eliot – Lucie Trmíková: Pustina |Divadelní spolek Jedl & 420PEOPLE
Meditace o bytí v čase a nemožnosti zachytit přítomný okamžik. Scénické oratorium pro herečku, herce, kontraaltistu, dva tanečníky, klavíristu a psaltérium. Šepoty i výkřiky nejvýznamnějšího představitele anglofonní poezie první poloviny 20. století zhmotněné v osobitý gesamtkunstwerk režiséra Jana Nebeského. BESEDA po představení. Délka představení: cca 80 min. Hraje se v S-klubu
od 18.5.2019 detaily
Lee Kyung-eun: Taneční WORKSHOP Lee Kyung-eun |Taneční workshop
ATO jako choreografický přístup. Workshop povede Lee Kyung-eun, choreografka a umělecká vedoucí souboru Lee K. Dance Company, která princip „Ato“ představí jeho účastníkům. „Ato“ znamená v korejštině „dar“. Na workshopu bude zkoumána krása živoucího těla a vnímání jeho pohybu jako „daru“. Ato je nástrojem choreografie, který Lee Kyung-eun pracuje v rámci své taneční skupiny a který odráží pohybovou filozofii, ve které „sdílí tento dar s diváky“. Účastníci se vyzkoušejí fungování principu „Ato“ a na tomto základě budou tvořit a „dar“ sdílet. Základním principem „Ato“ jako choreografického nástroje je mezi-prostor Prostor mezi tělem Prostor mezi tělem a dalším tělem Prostor mezi tělem a prostředím Prostor mezi tělem a hudbou, ke kterému přistupuje z anatomického a výtvarného úhlu pohledu. Lee Kyung-eun studovala v Soulu tanec na Hanyang University a na Kyonggi University, kde také v současnosti externě vyučuje tanec. Se svou první choreografií Wavering Heart získala v roce 1996 Cenu pro nové umělce. Její choreografický rukopis je výbušný i křehký, „nevinně provokativní“. Taneční projev pojímá jako hru dechu a temporytmu. Svá díla s úspěchem představila na prestižních festivalech – např. inscenace Mind Goblin (2016) figurovala na francouzské mezinárodní taneční přehlídce Rencontres chorégraphiques internationales de Seine-Saint-Denis 2016 či na Fringe Festivalu 2017 v Edinburghu. Jako asistentka choreografa se podílela na zahajovacím a ukončovacím ceremoniálu zimních paralympijských her 2018 v Pchjongčchangu. Uměleckou kvalitou své práce získala uznání u kritiků a popularitu u široké veřejnosti v Koreji i v zahraničí. Lee Kyung-eun je uměleckou vedoucí souboru Lee K. Dance, jenž vznikl v roce 2002. Jeho hlavní uměleckou filosofií je „komunikovat s diváky ryzím pohybem“.
od 18.5.2019 detaily
Kim Sung-hoon: Green Eye |Kim Sung-hoon Dance Project
Délka představení: cca 55 min. bez přestávky
od 17.5.2019 detaily
Bora Kim: Tail Language |Art Project BORA
Fantaskní a komická stránka moderního světa v symbolickém ztvárnění špičkovými korejskými tanečníky. Invenční metamorfóza příběhů zvířecích i lidských hrdinů asijských bajek – „převyprávěných“ precizní a důsledně minimalistickou „bazální“ řečí těla. Délka představení: cca 45 min. Hraje se v S-klubu.
od 17.5.2019 detaily
Lee Kyung-eun: TWO |Lee K. Dance
ZMĚNA PROGRAMU vynucená technicko-logistickými důvody. Vstupenky zakoupené na původní inscenaci Tail Language zůstávají v platnosti. Případné vrácení zakoupených lístků zajišťuje pokladna Moravského divadla do ST 15. 5. do 18:00. Pokud si vstupenky přejete vrátit a nemůžete je doručit zpět ve stanoveném termínu, prosím kontaktujte email: dosoudilovapetra@gmail.com. Two je filosofickým rozjímáním choreografky Lee Kyung-eun o magické „dvojce, dvojici“, v níž se jeden proměňuje v druhého. Hranice mezi nimi se stírají, neumíme říci, kde končím já a začínáš ty. Dokážeme ovšem sledovat fascinující proces proměny, ve teré jsou přítomny zánik i znovuzrození. Zkušená korejská choreografka Lee Kyung-eun si v inscenaci Two pohrává s elementárními principy jednání performerů, jako jsou dech, chůze či tvorba prostých geometrických tvarů do choreografické kompozice. Výsledné dílo nese prvky jemné introspekce do lidského nitra a zároveň diváka atakuje silnou vizuální stránkou, pulsující za zvuků současné korejské hudby. Zpočátku křehká fyzická performance graduje ve strhující extatickou podívanou. „Hledání sebe sama na pozadí pevně spletených pohybových kompozic… Čistá skladba pohybů tanečníků napomáhá jasnosti významového sdělení performance. Finální scéna inscenace ‚Two‘ připomíná radostnou oslavu – navozuje až orgastický pocit extáze, jako když poprvé spatříte svou druhou polovičku.“ KIM CHAEHY-EON, DANCE CRITIC DANCE WEBZINE „Inscenace dává vyniknout vyspělým choreografickým dovednostem Lee K. a umění jejího souboru.“ KANG IL-JOONG, PERFORMANCE COLUMNIST Lee Kyung-eun studovala v Soulu tanec na Hanyang University a na Kyonggi University, kde také v současnosti externě vyučuje tanec. Se svou první choreografií Wavering Heart získala v roce 1996 Cenu pro nové umělce. Její choreografický rukopis je výbušný i křehký, „nevinně provokativní“. Taneční projev pojímá jako hru dechu a temporytmu. Svá díla s úspěchem představila na prestižních festivalech – např. inscenace Mind Goblin (2016) figurovala na francouzské mezinárodní taneční přehlídce Rencontres chorégraphiques internationales de Seine-Saint-Denis 2016 či na Fringe Festivalu 2017 v Edinburghu. Jako asistentka choreografa se podílela na zahajovacím a ukončovacím ceremoniálu zimních paralympijských her 2018 v Pchjongčchangu. Uměleckou kvalitou své práce získala uznání u kritiků a popularitu u široké veřejnosti v Koreji i v zahraničí. Lee Kyung-eun je uměleckou vedoucí souboru Lee K. Dance, jenž vznikl v roce 2002. Jeho hlavní uměleckou filosofií je „komunikovat s diváky ryzím pohybem“.
od 17.5.2019 detaily
Lim Jin-ho – Ji Kyung-min : A Silver Knife |Goblin Party
Tančící, rapující i klející kvarteto performerek ve víru provokativních výstupů. Emotivní inscenace jedné z nejúspěšnějších korejských tanečních skupin současnosti oživuje tamní tradici, jejíž jevištní transformace tematizuje a komentuje problematiku společenského postavení dnešní ženy. BESEDA po představení. Délka představení: cca 60 min. Hraje se v Konviktu/ Divadlo K3
od 16.5.2019 detaily
A. Trpković – L. Ferenzová – M. Dvořáková : One night stand/up! |Kolonie z.s.
„Balkánská válečná komedie“ o dospívání na chorvatských plážích a v ulicích Bělehradu v pohnutých 90. letech. Vzpomínky na Jugoslávii, boty Nike, bombardování i stěhování do Čech. Vtipná, leč drásavá one woman show, plná černého a nekorektního humoru. Ženský pohled režisérky Lucie Ferenzové na krvavý konflikt, inspirovaný dílem publicistky Vedrany Rudan. Délka představení: cca 65 min. Hraje se v Divadle hudby
od 16.5.2019 detaily
E. Tabery – I. Mikulová – P. Lančarič: Opuštěná společnost |Divadlo na cucky Olomouc
Úvahy K. H. Borovského, TGM, F. Peroutky, V. Černého, J. Patočky či V. Havla v divadelní koláži z textů poslední knihy šéfredaktora týdeníku Respekt. Dobrodružná cesta od vzniku republiky po naši současnost – se slovenským režisérem Patrikem Lančaričem. Světová premiéra. BESEDA po představení. Hraje se v Divadle na cucky.
od 16.5.2019 detaily
Slavnostní zakončení Academia Film Olomouc 2019
VSTUP ZDARMA - POUZE S FESTIVALOVOU AKREDITACÍ Více o akreditacích pro zájemcena webu https://afo.cz/
od 27.4.2019 detaily
Krkonošské pohádky |Divadlo Radost Brno
KRKONOŠSKÉ POHÁDKY aneb Trautenberk a Krakonoš vznikly z inspirace pohádkami Marie Kubátové a sbírkou pověstí o Krakonošovi, která vyšla v královéhradeckém nakladatelství Kruh v roce 1970. Řekne-li se Krkonošské pohádky, podstatné části pamětníků i nepamětníků se okamžitě vybaví Anče, Kuba, Hajnej a Trautenberk. Tyto postavy, včetně Krakonoše, samozřejmě v inscenaci jsou, ale jinak jde o svébytné jevištní zpracování, které rozhodně není kopií příběhů proslulých televizních večerníčků. Jak říká autor scénáře Vlastimil Peška – jde o zbrusu nové příběhy známých pohádkových hrdinů. Samozřejmě zápletky příběhů jsou založeny na známém principu – chamtivý, lstivý a lakotný Trautenberk se snaží nějak obelstít Krakonoše, vládce hor a získat pro sebe nějaké výhody. Zneužívá k tomu dobráckého Kubu, Anče i hajného, kteří mu slouží. Krakonoš ale Trautenberkovy finty vždycky odhalí a po právu ho potrestá. Příběhy jsou o tom, jak Trautenberk chtěl uspořádat sousedům tancovačku, jak šel na lov do Krakonošovy zahrádky, a jak chystal svatební dar Kubovi a Ančeti. Na rozdíl od večerníčků, kde vystupuje prakticky jen pět výše jmenovaných postav a sojka, která je Krakonošův informátor, najdou diváci v inscenaci Radosti další postavy především ze zvířecího světa, které pocházejí z výše zmíněných pověstí – a které Krakonoš svými kouzly všelijak proměňuje, aby mu pomohly darebáka Trautenberka napálit a potrestat. Vznikají tak situace divadelně velmi vděčné, nejen komické, ale i překvapivé. Režisérem a autorem scénické hudby je Vlastimil Peška, scénu, loutky a kostýmy navrhl Michal Hejmovský a pohybová spolupráce je dílem Heleny Peškové.
od 14.4.2019 detaily
Kulturní počiny Olomouckého kraje
Kulturní počiny Olomouckého kraje
od 10.4.2019 detaily
Prix Bohemia Radio - Dejvické divadlo: Dabing Street
Představení Dejvického divadla Vám přináší mezinárodní festival rozhlasové tvorby PRIX BOHEMIA RADIO.
od 2.4.2019 detaily
Prix Bohemia Radio - Slavnostní zahájení
Za doprovodu Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma vystoupí Michaela Nosková, Martin Chodúr, Michaela Gemrotová, Dasha, Jan Smigmator a další.
od 1.4.2019 detaily
Pyšná princezna |Divadelní společnost Julie Jurištové
Pohádka s písničkami na motivy Boženy Němcové V Půlnočním království žije pyšná princezna Krasomila. Když odmítne ruku krále Miroslava, ten se za ní vydá do jejího království v přestrojení za zahradníka. Vypěstuje zpívající květinu a najde si cestu k srdci pyšné princezny. Jejich lásku chce překazit rádce, který Půlnoční království ovládá. Miroslav a princezna proto uprchnou a na útěku zažijí nečekaná dobrodružství. Princezna se nakonec dovídá, že její milý není zahradník, ale král a nic už nestojí v cestě pravé královské svatbě.
od 24.3.2019 detaily
Čert a Káča |Divadelní agentura Praha
Kdo by neznal pohádkovou Káču, v českých pohádkách má mnoho podob, ale vždy je to řízná, rázovitá lidová postava. Káča v naší pohádce je mladé, energické děvče, které slouží u panovačné a sobecké kněžny. S ovčákem Jirkou se mají rádi a chtějí se vzít, ale k tomu potřebují povolení od kněžny. Ta jim ho již čtvrtý rok slibuje, ale stále to odkládá a odkládá... Závidí Káče její mládí a lásku a vymýšlí nejrůznější záminky, aby ji mohla trápit a sekýrovat. Jak si Káča poradí s čertem? Jakou roli sehraje v našem příběhu Jirka, odhodlaný se postavit za svoji Káču a jak to dopadne s vytouženou svatbou? To se dozvíte v tomto představení. Potěší vás řadou písniček, zasmějete se veselým scénám, například s čertovským vrátným u pekelné brány, pobaví vás i další čertův převlek, budete fandit rázné, ale upřímné Káče a překvapí vás, jak to dopadne se závistivou a domýšlivou kněžnou. Zkušená autorka Božena Šimková umí napsat příběh srozumitelný pro malé diváky, který zároveň pobaví i dospělé. Hrají: Čert - Zdeněk Košata, Káča - Jiřina Daňhelová / Lucie Vopatová, Jirka - Štěpán Dostal Kněžna - Milada Bednářová Režie - Miroslav Pokorný Hudba - Tomáš Alferi
od 10.2.2019 detaily
Tučňáci na arše |Městské divadlo Zlín
Lidé i zvířata dost zlobili – pořád samé hádky a nevděk. A tak se Pánbůh naštval a seslal na ně potopu. Noe se to rozhodl zachránit a přizval na svou archu všechna zvířata. Od každého druhu po dvou kusech. A pozval i tučňáky. Možná to nevíte, ale s těmi to nikdy není lehké. Ti zlobit jen tak nepřestanou. Ale zato budou vždycky příkladnými kamarády – i za deště! Příběh o třech srandovních tučňácích a jedné moc upracované holubici je plný humoru i laskavého poučení. Přesně tak, jak to má ve správné pohádce být. Aspoň tučňáci to tak říkali a ti mají pravdu. Skoro vždycky. Díky přátelství dokážou tihle tři tučňáčí kamarádi překonat každou nástrahu a obtíž a vy jim budete fandit až do konce. Tučňák tučňáka nikdy neopustí. Operace ,potopa´může začít! Délka představení: cca 1 hod. 20 min. včetně přestávky
od 13.1.2019 detaily
60 let folklorního souboru Dunajec
Slovenské písně a tance v podání současných a bývalých členů FS Dunajec za doprovodu cimbálových muzik Frgál a Záletníci.
od 24.11.2018 detaily
Maxipes Fík |Divadlo Krapet Praha
Tatí, já byfem chtěla pfa.'' řekla Ája. Tak jí tatínek koupil psa. ,,Jmenuje se Rek''oznámil. A protože Ája neuměla říkat R, říkala mu Fek. ,,To už mu můžeme říkat Fík'' řekl tatínek. No a tak to všechno začalo. Z malého pejska vyrostl velký pes Fík a z malého dobrodružství začalo velké. A že je to pes neobyčejný? No který pes se dostane až do školy, kde se naučí psát a počítat? Nebo dojde páníčkovi pro pivo, dostane angažmá v cirkusu? Viděli jste někdy psa, který řídí auto? Dokonce se vydá do světa skoro až na kraj světa a objeví spoustu věcí a potká spoustu lidí a má po celém světě kamarády, protože s Fíkem zažije každý moc legrace. Ale jak se říká všude dobře doma nejlíp. Moc rád se vrátí domů a zdají se mu velice divoké psí sny, dokonce i o Vánocích. Jak to všechno s Fíkem bylo? To se uvidí! ,,Tak neváhejte a přijďte. Bude psina! Haf!'' Činohra spojená s loutkou vhodná pro děti od 3 let. Délka představení: cca 60 minut, bez přestávky
od 4.11.2018 detaily
Příběhy vodníka Česílka |Divadlo D5 Praha
V každém rybníku, tůni a tůňce přebývá nějaký vodník. A kousek od Jičína, v jednom malém rybníčku, žije se svým kaprem osmikiláčem Česílko. Právě o kapra osmikiláče půjde v naší pohádce především. Knížepán z jičínského zámku na něj dostane zálusk, a tak se ho pokusí všemožně získat. Nakonec se mu to nečestným způsobem podaří. Jestli Česílko s pomocí rusalky Andulky a ztřeštěného loupežníka z knížecího talíře kapra zachrání, tak na to se přijďte podívat do divadla. S pohádkou Divadla D5, plné legrace, napětí a krásných písniček, se všichni pobaví.
od 7.10.2018 detaily
Hrátky s Kolalokou aneb Limonádový Joe |Hudebně-dramatické studio
V tomto roce, tedy 2018, vstupuje Hudebně-dramatické studio při Moravském divadle Olomouc do osmého roku své existence a činnosti. Máme za sebou řadu úspěšných inscenací a tu nejnovější nabízíme svým divákům na prknech Moravského divadla Olomouc ve dvou představeních. Jedná se o adaptaci slavné divadelní hry a neméně slavného českého filmu, kterou uvádíme pod názvem „Hrátky s Kolalokou, aneb Limonádový Joe“. Účinkují starší členové Hudebně-dramatického studia při MDO a jsou připraveni vás pobavit a dobře naladit. Prožijte v jejich podání originální příběh Limonádového Joa a poslechněte si nestárnoucí písničky. Přijďte v neděli 16. září do hlediště Moravského divadla v 9:00 nebo 10:30, určitě nebudete litovat a odnesete si ty nejkrásnější divadelní zážitky. Těšíme se na vás. Členové HDS.
od 16.9.2018 detaily
Jaroslav Foglar, Robert Bellan: Rychlé šípy |Slovácké divadlo Uherské Hradiště
Rychlé šípy se staly okamžitě po premiéře jednou z nejúspěšnějších komedií Slováckého divadla poslední doby. Není divu, vidět na vlastní oči Mirka Dušína i se svými věrnými přáteli stejně jako zrádné Bratrstvo kočičí pracky se stalo lákadlem nejen na domovské scéně Slováckého divadla, ale i mimo ni. Znalci Foglarových komiksů dozajista ocení půvabně zpracované příběhy pětice vzorných hochů, ale i dalších postav, které jako by z oka vypadly svým tištěným kamarádům.
od 27.8.2018 detaily