Repertoár uměleckého sboru Činohra

Jiří Hubač: Hraběnka |Doba se změnila, ona ne
Elizabeth Anna Marie z Lansdorfu a Scheibergu - pro vládnoucí režim pouze dělnice Lansdorfová - se vrací do rodného městečka proto, aby oslavila své 70. narozeniny. Její domovské sídlo, "Zámek v Čechách", byl zestátněn komunisty. Mysleli si, že se tak definitivně zbaví obtížné aristokracie, ale modrá krev povahu nezmění ani pod nátlakem rudých soudruhů. Anna Marie nachází jen trosky z toho, co znala. Z jejího bývalého domova je muzejní expozice, z jejího majordoma alkoholik žijící u fotbalového hřiště a z její bývalé komorné manželka správce zámku. Hraběnka se vrací proto, aby splnila svůj slib - zahrát valčík z opery Evžen Oněgin na oslavě svých narozenin, a takový detail, jakým je nový politický režim, jí v tom nedokáže zabránit. Divadelní hra Ivana Hubače, která je adaptací televizního filmu jeho otce Jiřího Hubače, vypráví velký příběh jedné hrdé ženy. Její osud je hořkosladký jako Moët & Chandon ze zámeckého vinného sklepa a lehkobolný jako valčík Petra Iljiče Čajkovského. V titulní roli tragikomedie o hodnotách, které nedokáže vymazat žádná politická garnitura, se představí Vlasta Hartlová.
vstupenky

11.3 (pá)
19:00

vstupenky

14.3 (po)
19:00

vstupenky

19.3 (so)
19:00

vstupenky
od 11.3.2022 detaily
Kurz tvůrčího psaní |Workshop
Kurz tvůrčího psaní: Nevíte, jak začít s psaním nebo kde se inspirovat? Pak neváhejte a zúčastněte se našeho Kurzu tvůrčího psaní. Workshop je zaměřen na rozepisovací cvičení, zkrátka na to, jak se dostat do plodné psavé nálady. Tím vším Vás provede lektor Ondřej Klíč. Workshop je vhodný pro všechny nad 15 let. Ondřej Klíč Ondřej Klíč vystudoval divadelní dramaturgii na JAMU, kde v současnosti působí jako pedagog, je také zdravotní klaun. Celý život ho provází láska k divadlu a psaní.
od 8.2.2022 detaily
Alois & Vilém Mrštíkovi: Rok na vsi |Aby světlo bylo, musí být i tma
Ta ves, to jsme my. To je naše rodina, to je naše zem, to je náš lidský rod. Osud nám přidělí rodiče, těm zas jejich sousedy. A do jakých vztahů se narodíme, není možno vlastní silou ovlivnit. A když celé generace spějí jedním směrem, ani ta poslední, ta naše, z toho směru neurve se... Tento románový opus bratří Mrštíků z roku 1903 se stal vrcholem českého realismu a až do roku 1993, kdy byl uveden činohrou Národního divadla v Praze, se českým jevištím zcela vyhýbal. Na vině byla především chybějící kvalitní dramatizace, která by dokázala tuto románovou kroniku fiktivní moravské vesnice Hrabůvka převést na divadelní prkna. Tu vytvořil, právě pro pražské Národní divadlo, Miroslav Krobot, který ji také sám režíroval a umožnil tomuto stěžejnímu románovému dílu další jevištní existenci. Od té doby byl Rok na vsi uveden v devíti divadlech po celé republice a začátkem roku 2022 poprvé zavítá i na prkna Moravského divadla Olomouc. Rok na vsi bude v našem pojetí zcela jedinečným zážitkem, který po mnoha letech spojí dohromady všechny tři soubory, tedy činohru, operu i balet. Toto velké výpravné drama bude opravdovou oslavou nedávného staletého výročí českého divadla v Olomouci. Pohybovou složku představení vytvoří Miřenka Čechová, nejvýraznější představitelka českého tanečního a fyzického divadla, která za svá představení získala řadu prestižních ocenění ve Washingtonu, Edinburghu, Amsterdamu či v Jižní Africe. Hudbu pro komorní obsazení orchestru Moravského divadla složí Ivan Acher, který je, coby autor hudby, podepsán pod více než sto padesáti inscenacemi, přičemž jeho orchestrální skladby zazněly například na Pražském jaru či na dalších renomovaných festivalech v Hamburku, Vídni nebo Budapešti a za svou hudbu k filmu Hodinářův učeň získal tento rok cenu Českého lva. Režie byla svěřena Jance Ryšánek Schmiedtové, která okouzlila odbornou veřejnost svým nastudováním Maryši v ostravském Divadle Petra Bezruče a olomouckému publiku je dobře známa díky svému nastudování dramatu Dům Bernardy Alby.
vstupenky

21.1 (pá)
19:00

vstupenky

29.1 (so)
19:00

vstupenky

15.2 (út)
19:00

vstupenky
od 21.1.2022 detaily
Silvestrovský stand-up |Speciální večer ve stylu stand-up comedy
Stoupnout si sám před publikum, vzít do ruky mikrofon a snažit se přítomné v sále pobavit tak, že budou slzet smíchy, to chce pořádný kus odvahy a komediálního talentu. Tomuto žánru, který vznikl v Americe už v 50. letech minulého století, se po celém světě neřekne jinak, než stand-up comedy. U nás je sice ještě v plenkách, přesto se stává velmi populárním a rychle si nachází své fanoušky. Na jevišti Moravského divadla se tento žánr objeví teprve podruhé, a to v rámci netradičního silvestrovského večera. Soubor činohry si pro vás nachystal silvestrovský stand-up speciál, díky kterému zjistíte, jak to doopravdy bylo s poslední večeří Ježíše Krista, co si říkají vánoční kapři v kádi před obchodním centrem, proč Adolf Hitler miluje Vánoce, jak je možné, že jsou koledy plné nesmyslů a jestli má Marek Pešl přítelkyni. Těšit se můžete také na světoznámý vánoční hit a dokonce přijde i kouzelník! Účinkují: Jana Posníková, Roman Vencl, Jan Ťoupalík, Marek Pešl, Lukáš Červenka, Tomáš Krejčí a Karel Pomahač.
vstupenky

31.12 (pá)
16:00

vstupenky
od 31.12.2021 detaily
Klaunský workshop
Divadelně - improvizační workshop s využitím klaunských principů. Pot, slzy a smích pro všechny od 15 let. Přijď si vyzkoušet, jaké to je nasadit si červený nos, a to pod vedením klaunského dua Zuzany Vodičkové a Jana Šprynara. Délka 90minut. Workshop probíhá na zkušebně MDO. Těm, kteří si zakoupí vstupenku, budou několik dní před jejím konáním zaslány podrobné organizační informace prostřednictvím emailu. Veškeré dotazy pište na email: atelier@mdol.cz Zuzana Vodičková a Jan Šprynar Zuzana je předškolní pedagožka, zdravotní klaunka, herečka divadla improvizace O2Z Ostrava, členka olomoucké improvizační skupiny Olivy a také lektorka divadelní improvizace. Jenda je herec známý také pod svým pseudonymem klaun Hubert. Je také zdravotním klaunem, lektorem olomouckého dramacentra Sdružení D i lektor cirkusu pro d
vstupenky

9.12 (čt)
16:30

od 9.12.2021 detaily
Divadelní procházka aneb Audiowalk
Vydejte se s námi po stopách uměleckých osobností spojených s Olomoucí. Čeká Vás 10 zastávek, 10 osobností z historie i současnosti. Divadelní procházka probíhá bez přítomnosti průvodce. Abyste mohli procházku absolvovat, musíte mít s sebou nabitý chytrý telefon (s možností připojení na internet – aktivní data), na kterém kliknete na odkaz, kde najdete veškeré soubory online. Odkaz naleznete na elektronické vstupence, kterou po zakoupení obdržíte na svůj email! Po rozkliknutí zde najdete jak mapu, kudy procházka vede, tak i audio soubory k přehrání, které budou označené číslem 1 - 10. Vyjít můžete kdykoliv během dne, soubory budou přístupné do 19 hodin. Začněte na Horním náměstí u budovy MDO, kde si pusťte první audio soubor s číslem 1. Délka cca 60 minut. Veškeré dotazy pište na email: atelier@mdol.cz nebo na tel. číslo +420608727988. VZHLEDEM K NUTNOSTI ODKAZU SE DAJÍ VSTUPENKY ZAKOUPIT POUZE ELEKTRONICKY!
od 20.11.2021 detaily
Kurz tvůrčího psaní
Nevíte, jak začít s psaním nebo kde se inspirovat? Pak neváhejte a zúčastněte se našeho Kurzu tvůrčího psaní. Workshop je zaměřen na rozepisovací cvičení, zkrátka na to, jak se dostat do plodné psavé nálady. Tím vším Vás provede lektor Ondřej Klíč. Workshop je vhodný pro všechny od 15 let. Délka 90 minut. Workshop probíhá na zkušebně MDO. Těm, kteří si zakoupí vstupenku, budou několik dní před jejím konáním zaslány podrobné organizační informace prostřednictvím emailu. Veškeré dotazy pište na email: atelier@mdol.cz Ondřej Klíč Ondřej Klíč vystudoval divadelní dramaturgii na JAMU, kde v současnosti působí jako pedagog, je také zdravotní klaun. Celý život ho provází láska k divadlu a psaní.
vstupenky

8.2 (út)
16:30

vstupenky
od 9.11.2021 detaily
Konečně zase můžeme! |Stand up comedy
Jednou z posledních akcí Moravského divadla před vynuceným utichnutím kulturního života byl v sobotu 10. října mimořádný večer ve stylu stand-up comedy s názvem Ještě můžeme! Během dvou dnů se prodalo přes tři sta vstupenek a Moravské divadlo zažilo neopakovatelný večer, při kterém se na jeho jevišti vůbec poprvé objevil tento specifický komediální žánr. Jen těžko lze stylověji ukončit tuto smutnou divadelní sezonu než náloží pořádné legrace, která tentokrát dostala název Konečně zase můžeme! Na místo činu se tak po tři čtvrtě roce vrátí členové činohry Jan Ťoupalík, Roman Vencl, Jana Posníková, Tomáš Krejčí a jejich speciální host, vynikající kouzelník a stand-up komik Karel Pomahač. Čekají vás sólové komediální výstupy v jedinečném prostředí Smetanových sadů. Přes devět měsíců se nebylo čemu smát, tak to pojďme dohnat!
od 30.6.2021 detaily
Hudební dílnička s Natálií Tichánkovou
Hudební dílnička (od 6 do 12 let) Přijďte proniknout do základů hudby. A možná si i společně zazpíváte pod vedením členky činohry Moravského divadla, herečky a zpěvačky Natálie Tichánkové.
od 20.6.2021 detaily