Aktuálně z Moravského divadla
Zažít divadlo jinak, setkat se s tvůrci inscenací, poznat divadelní zákulisí a sdílet zážitky s ostatními – to je výčet jen některých cílů, které chce naplnit Klub mladého diváka s názvem Arter Olomouc. K iniciativě Moravského divadla a studentů Katedry divadelních a filmových studií na Filozofické fakultě Univerzity Palackého se přidaly i další významné olomoucké kulturní instituce. V současnosti je vypsána soutěž pro studenty o podobu klubového loga.
9.4.2021 celý text
Zemřela dlouholetá členka olomouckého baletu Božena Růžičková Ve věku 94 let zemřela v sobotu 27. března dlouholetá členka baletního souboru Moravského divadla Olomouc, paní Božena Růžičková. Rodačka z Prostějova (*22. 2. 1927) vystudovala v rodném městě gymnázium, poté nastoupila ke studiu na tanečním oddělení Státní konzervatoře v Brně. Angažmá v tehdejším Krajském oblastním divadle v Olomouci získala v roce 1950 a jako členka sboru baletu zde působila až do konce roku 1978. Účinkovala v inscenacích Labutí jezero, Spící krasavice, Romeo a Julie, Pierot, Vzpoura hraček či Špalíček, hostovala rovněž v operních titulech, například ve Figarově svatbě. Významná byla také její pedagogická činnost - řadu let působila jako vedoucí tanečního oboru na Základní umělecké škole Iši Krejčího. Čest její památce!
8.4.2021 celý text
Podcast O-hlasy s Hanou Lančíkovou Máme pro vás další díl našeho divadelního podcastu O-hlasy. Hostem Ivany Plíhalové byla její bývalá kolegyně ze souboru činohry, paní Hana Lančíková. V olomouckém divadle působila čtyři dekády a na jevišti ztvárnila přes 150 rolí. Dnes je babičkou rekordmankou, má 11 vnoučat a 2 pravnuky.
7.4.2021 celý text
Děkujeme všem, kteří se od 2. do 5. dubna zapojili do naší velikonoční soutěže, správně rozluštili indicie, na čtyřech místech v Olomouci našli kartičky se soutěžními otázkami a zaslali nám správné odpovědi. Dnes dopoledne jsme vylosovali 15 výherců, kteří se mohou těšit na dárkové balíčky z Moravského divadla. Tady jsou správné odpovědi:
6.4.2021 celý text
Podcast O-hlasy s Monikou a Valerijem Globovými Přinášíme vám další díl našeho divadelního podcastu O-hlasy. Tentokrát jsou hosty Ivany Plíhalové manželé Monika a Valerij Globovi, kteří patřili přes deset let k předním sólistům baletu Moravského divadla Olomouc. Carmen a Escamillo, Romeo a Julie, Solveig a Peer Gynt, Amadeus a Konstance, Taťána a Oněgin, to jsou jen některé z rolí, kterými se zapsali do srdcí olomouckých diváků. Dodnes se věnují ve svém spolku Balet Globa handicapovaným, tradičně s nimi vystupují v projektu Duše v pohybu a sklízejí úspěchy i na mezinárodním poli.
24.3.2021 celý text
VIDEO: Dům Bernardy Alby uvedeme on-line, podívejte se na upoutávku Zveme vás na online uvedení činoherního představení Dům Bernardy Alby už tento pátek 26. března od 20:00 hod. Záznam bude dostupný do nedělní půlnoci, s jednou vstupenkou ho můžete zhlédnout jedenkrát. Pozor, vstupenky jsou v prodeji pouze do tohoto pátku 19:00 hod. Podívejte se nyní na upoutávku.
23.3.2021 celý text
České středisko Mezinárodního divadelního ústavu (ITI) u příležitosti Světového dne divadla, který připadá každoročně na 27. března, zveřejňuje poselství letos vyslovené britskou herečkou Helen Mirren a doplňuje ho o důrazný apel.
23.3.2021 celý text
Moravské divadlo Olomouc se rozhodlo upozornit na nepříznivou společenskou situaci v Bělorusku a symbolicky podpořit tamní nevládní a neziskové organizace. Ve čtvrtek 25. března se tak budova divadla zahalí do barev historické státní vlajky. Podporu vyjádří rovněž Unie výtvarných umělců Olomoucka, která červenou a bílou barvou nasvítí Galerii města Olomouce na Dolním náměstí.
22.3.2021 celý text
Vladimíra Včelná: Při zkoušení Domu Bernardy Alby vznikla zvláštní, příjemná atmosféra Moravské divadlo chystá na pátek 26. března pn-line uvedení činoherní inscenace Dům Bernardy Alby. Drama Federica Garcíi Lorcy se na jeviště vrátí po půl roce od poslední reprízy. Přípravy na natáčení probíhají v tomto týdnu, k roli přísné matky Bernardy se vrací Vladimíra Včelná. O sžívání se s postavou, fotce na titulní straně Divadelních novin i o tom, zda si ženské drama mohou užít i muži, si přečtěte v následujícím rozhovoru.
19.3.2021 celý text
Ženský herecký koncert před kamerami. Působivé drama Dům Bernardy Alby se dočká on-line uvedení Pět dospělých dcer touží po svobodě a po útěku z domu, v němž vládne přísnou rukou Bernarda Alba. Půl roku po poslední repríze se na jeviště Moravského divadla Olomouc vrátí slavné drama Federica Garcíi Lorcy. Vizuálně působivá inscenace se strhujícími hereckými výkony se nyní dostane k divákům v on-line podobě. Dům Bernardy Alby bude přístupný od pátku 26. března od 20 hodin, vstupenky jsou již v prodeji na webu Moravského divadla. Cena vstupenky je 100 korun. Pokud chcete podpořit naše divadlo vyšší částkou, případně pokud budete zážitek ze sledování sdílet se členy rodiny, můžete si koupit dražší vstupné, a to až do hranice 500 korun. Prodej vstupenek bude ukončen v pátek 26. března v 19 hodin. Video s představením Dům Bernardy Alby bude pro držitele vstupenek přístupné od pátku 26. března od 20:00 do neděle 28. března do 23:59. Dovolujeme si upozornit, že jedna on-line vstupenka umožňuje pouze jeden přístup k videu s představením a opakované zhlédnutí tak není možné.
17.3.2021 celý text
VIDEO: Vychutnejte si koncert violoncellového kvarteta Milí diváci a příznivci Moravského divadla, ještě se s vámi nemůžeme setkat v hledišti, ale věříme, že tento stav brzy pomine. Zatím v divadle pilně zkoušíme a snažíme se s vámi zůstat v kontaktu prostřednictvím on-line aktivit. Pro milovníky dobré hudby připravil soubor opery a operety koncert violoncellového kvarteta. Členové divadelního orchestru Hana Harnošová, Petr Chudoba, Bohdana Onderková a Lukáš Pelikán hrají ukázky z děl Richarda Wagnera, Petra Iljiče Čajkovského a Giuseppe Verdiho. Přejeme ničím nerušený zážitek a těšíme se na viděnou.
15.3.2021 celý text
Podcast O-hlasy s Ludmilou Machytkovou Máme pro vás druhý díl našeho divadelního podcastu O-hlasy. Hostem Ivany Plíhalové byla tentokrát dlouholetá sólistka olomoucké opery a operety, držitelka Ceny Thálie, paní Ludmila Machytková, která v tomto týdnu slaví významné životní jubileum. Přejeme vše nejlepší!
10.3.2021 celý text
ANKETA: Březen - měsíc knihy V roce 1955 byl březen poprvé vyhlášen měsícem knihy, v posledních letech je označován jako měsíc čtenářů. Rozhodli jsme se tedy uspořádat na začátku letošního března anketu a zeptat se umělců Moravského divadla Olomouc, kdo patří mezi jejich oblíbené spisovatele a který autor či titul je zaujal v poslední době. Tipy na zajímavé knihy jsou tady!
10.3.2021 celý text
Petr Zuska: Všem přeji lepší časy, ve kterých budou moci přijít do divadla a užít si křehké, ale silné a hlavně neopakovatelné zážitky Na jevišti Moravského divadla měla dnes mít premiéru inscenace Sólo pro tři. Taneční divadlo, které choreograf a režisér Petr Zuska před třinácti lety s úspěchem uvedl v Národním divadle v Praze, se nyní mělo objevit na repertoáru Moravského divadla. Bohužel se tak kvůli protiepidemickým opatřením ještě nestane, Sólo pro tři si ale můžete užít v on-line podobě, a to dnes, tedy v pátek 5. března. Vstupenky jsou k dispozici na webu Moravského divadla. V následujícím rozhovoru mluví Petr Zuska o genezi celého projektu, vztahu k písničkářům Brelovi, Krylovi a Vysockému, inspiraci filmem Šestý smysl i současné situaci, kdy se herci nemohou setkat s diváky v hledišti.
5.3.2021 celý text
Michal Štípa: Přeji si, aby naše Sólo pro tři mělo stejný úspěch jako inscenace v Národním divadle Sólo pro tři patří k nejúspěšnějším inscenacím v historii baletu Národního divadla v Praze. Taneční divadlo, v němž zní písně Karla Kryla, Vladimíra Vysockého a Jacquese Brela, se vrací na jeviště, tentokrát v Olomouci. Michal Štípa zná Sólo pro tři velmi dobře - v původní inscenaci ztvárnil hlavní roli. Nyní sleduje přípravy v roli uměleckého šéfa. Premiéra byla naplánována na 5. března, zatím však musí být odložena. Inscenace se k divákům dostane alespoň v on-line podobě, a to 5. března od 20 hodin, vstupenky jsou již v prodeji na našem webu.
3.3.2021 celý text
Na premiéru Sóla pro tři si diváci musí ještě počkat, Moravské divadlo ale nabídne on-line uvedení Soubor baletu Moravského divadla Olomouc připravil inscenaci, která zaujme divákovy oči i sluch - z jeviště bude znít čeština, ruština a francouzština. Taneční divadlo Sólo pro tři je inspirované tvorbou zpívajících básníku druhé poloviny minulého století Jacquese Brela, Vladimíra Vysockého a Karla Kryla. Inscenace Petra Zusky patřila k nejúspěšnějším titulům pražského Národního divadla, po třinácti letech od tamní premiéry se dočkala nového nastudování v Olomouci. Premiéra měla původně být 30. října loňského roku, kvůli protiepidemickým opatřením však musela být odložena a nyní se inscenace dostane k divákům alespoň v online podobě. V pátek 5. března ve 20 hodin bude Sólo pro tři uvedené na YouTube kanálu Moravského divadla, vstupenky bude možné zakoupit nejpozději hodinu před začátkem přenosu, a to na webu divadla.
1.3.2021 celý text
Podcast O-hlasy s Janou Paulovou O-hlasy. Tak se jmenuje nový podcast, kterým bychom vám rádi zpříjemnili čas, kdy vás ještě nemůžeme přivítat v hledišti našeho divadla. Pozvání do prvního dílu přijala zpěvačka, režisérka a herečka Jana Paulová.
24.2.2021 celý text
Soubor opery a operety Moravského divadla vzdá v chystané inscenaci Podskalák poctu Karlu Hašlerovi Do dnes už neexistující osady na břehu Vltavy nás zavede děj půvabné lidové operety Podskalák. Příběh o lásce, které není přáno, ale která nakonec dojde šťastného konce, zdobí písně Karla Hašlera. Připomenout si evergreeny My jsme ti Pražáci, vltavská krev, Ta naše písnička česká nebo Až já půjdu do nebe a vnést do publika pozitivní energii je cílem a přáním tvůrců chystané olomoucké inscenace Podskaláka, jejíž premiéra byla naplánovaná na 12. února. Kvůli stávajícím protiepidemickým opatřením však musíme premiérové představení odložit.
11.2.2021 celý text
přestože se s Vámi stále nemůžeme setkat v hledišti našeho divadla, neznamená to, že by život v divadelní budově zcela ustal. I nadále zkoušíme, vyrábíme dekorace, šijeme kostýmy, zkrátka chystáme inscenace, které jsme slíbili uvést na jevišti v letošním roce – až se brány divadla znovu otevřou, můžete se těšit na Dokonalou svatbu, Sólo pro tři, Fidelia či Podskaláka. Současně již připravujeme program na léto.
5.2.2021 celý text
Moravské divadlo oslaví výročí Mozartova narození a genialitu jeho hudby Wolfgang Amadeus Mozart je bezesporu jednou nejslavnějších osobností hudební historie. Připomenout si výročí 265 let od jeho narození a udělat výběrem árií z Mozartových oper radost sobě i posluchačům se rozhodl soubor opery a operety Moravského divadla Olomouc. V den a hodinu Mozartova narození, tedy ve středu 27. ledna ve 20 hodin, uvede na YouTube kanálu a webových stránkách divadla speciální koncert, v němž vzdá hold mimořádnému skladateli a dirigentovi.
25.1.2021 celý text
Na Dokonalou svatbu si budeme muset počkat, lednová premiéra se neuskuteční. Vedení divadla věří, že na jaře to už vyjde Divadelníci míní, protiepidemická opatření mění. Moravské divadlo Olomouc plánovalo odstartovat letošní rok s úsměvem, na pobavené reakce publika v zaplněném hledišti si ale bude muset počkat. Premiéra situační komedie Dokonalá svatba se v původně plánovaném termínu 22. ledna neuskuteční. Vedení Moravského divadla však věří, že už na jaře bude moci tento titul na jevišti uvést, byť pro omezený počet diváků.
13.1.2021 celý text
V návaznosti na prodloužení nouzového stavu a přechod do 5. stupně PES bude pokladna Moravského divadla Olomouc uzavřena od 27. prosince 2020 až do odvolání. Vracení vstupného za zrušená představení a vracení poměrné části předplatného na sezonu 2019/2020 bude možné po znovuotevření pokladny, o kterém budeme informovat. Děkujeme za pochopení. V případě dotazů pište, prosím, na e-mail: pokladna@mdol.cz
23.12.2020 celý text
Dárkové šeky můžete nově zakoupit on-line Řešíte, co letos nadělit pod stromeček? Máme pro vás tip! Můžete darovat vstupenky do divadla, aniž byste se stresovali, zda se obdarovanému trefíte do jeho momentálního vkusu. Moravské divadlo nabízí Dárkové šeky, které lze zakoupit již nyní on-line na webu Moravského divadla (sekce Vstupenky) a také v pokladně divadla po jejím znovuotevření. Jedná se o poukaz, který lze uplatnit na nákup vstupenek na představení Moravského divadla. Hodnotu Dárkového šeku můžete zvolit sami, a to v rozmezí od 1 do 9999 korun. Dárkové šeky lze uplatnit v pokladně divadla nebo on-line na webu Moravského divadla - při platbě jednoduše zadáte kód šeku. Doba platnosti šeku je jeden rok od data zakoupení.
4.11.2020 celý text

Moravské divadlo Olomouc


Moravské divadlo Olomouc je stálou českou divadelní scénou již od roku 1920, kdy v budově na dnešním Horním náměstí navázalo na devadesát let starou historii Königliches städtisches Theater. S dějinami olomouckého divadla je spojeno mnoho významných jmen. Patří k nim například Gustav Mahler, Eduard Haken, Beno Blachut, Oldřich Stibor, Josef Bek či František Řehák.


Klasicistní budovu Moravského divadla Olomouc postavil podle plánu vídeňského architekta Josefa Kornhäusela v roce 1830 stavitel Karel Biefeld. Hlediště a fasádu divadla upravil v letech 1940-1941 architekt Karel Fischer . Výzdoba tympanonu je dílem sochaře Vojtěcha Hořínka (1906-1998). Dnes patří mezi významné nemovité kulturní památky, současně představuje živé kulturní centrum města i Olomouckého kraje.


Moravské divadlo Olomouc je jediné divadlo se třemi uměleckými soubory na střední a východní Moravě. Do budovy divadla se chodí především na balety, opery, klasické operety, muzikály, činohry a pohádky, případně do přilehlého sálu Reduta na koncerty Moravské filharmonie.


Moravské divadlo dnesDíky třem uměleckým souborům a vlastnímu orchestru se denně na jevišti střídají klasická i moderní baletní představení, opera či opereta, ale také muzikál a činohra, a to včetně pohádek pro nejmenší diváky. Mezi nejúspěšnější inscenace ze současného repertoáru Moravského divadla Olomouc se řadí operety Mamzelle Nitouche, Orfeus v podsvětí, muzikály Noc na Karlštejně, Starci na chmelu a Zvonokosy, balety Giselle a Bajadéra, dramata Boží mlýny, Cyrano z Bergeracu nebo komedie Sluha dvou pánů, Splašené nůžky či Jméno. Od roku 2008 hraje divadlo také v komorních prostorách (Studio Českého rozhlasu Olomouc, Divadlo hudby), pro které byly připraveny různé inscenace, např. úspěšnátragikomedie pro tři herečky Královny nebo jednoaktovka Woodyho Allena Central Park West. Moravské divadlo spolupracuje s občanským sdružením Baletní studio při MDO a Hudebně-dramatickým studiem při MDO. Diváci rádi využívají předplatné na další sezonu v různých abonentních skupinách. Mohou si tak vybrat hrací den i místa v sále, která jim nejvíce vyhovují. Každoročně v květnu probíhá v Moravském divadle Olomouc jeden z největších mezinárodních divadelních festivalů v ČR – Divadelní Flora.


Moravské divadlo pořádá každoročně v srpnu open-air festival Moravské divadelní léto.


Divadlo navíc realizuje uzavřená představení na objednávku, pořádá společenské akce, rauty s programem, plesy a koncerty na objednávku, případně může poskytnout prostory pro konference, matiné a sympozia ve svém reprezentativním sále.


Informace pro handicapované


K dispozici je bezbariérový vstup i WC pro tělesně postižené osoby - budeme rádi, pokud nás o zájmu využít tuto možnost informujete předem, stačí i telefonicky (tel. 585 500 500).

Osoby s částečným omezením sluchu mají možnost využít zařízení indukční smyčky. Speciální sluchátka vám na vyžádání zapůjčí inspektorka hlediště u levého vchodu do hlediště (v přízemí).