Právě prohlížíte: Moravské divadlo
Dnes a zítra
17.4 (čt) sk. - 19:00

Romeo a Julie

»  Rodinné divadlo

Slavný příběh veronských milenců v poetice baletu

18.4 (pá) sk. P 19:00

Hamlet

»  Premiéra

Kdo tam?

Naše tipy
22.4 (út) sk. ST 19:00

Frida

Taneční obrazy ze života surrealistické malířky Fridy Kahlo

9.5 (pá) sk. V 19:00

Maryša

Vzít život do svých rukou

27.5 (út) sk. B 19:00

Rozbitý džbán

Klasická komedie o jedné malé kauze

2.6 (po) sk. A 19:00

Hamlet

Kdo tam?

10.6 (út) sk. - 19:00

Turandot

Lyrická opera ve třech dějstvích

Aktuálně z Moravského divadla
Olomouckou činohru čeká divadelní svátek, na jeviště vstupuje dánský princ Hamlet Jednu z nejslavnějších postav české dramatiky střídá na jevišti jeden z nejslavnějších hrdinů dramatiky světové. Po Maryše vchází do Moravského divadla Olomouc dánský princ Hamlet. Inscenaci Shakespearovy tragédie režíruje umělecký šéf souboru činohry Michael Tarant, titulní postavu ztvární Petr Kubes. Premiéra se uskuteční v pátek 18. dubna 2014 v 19 hodin.
William Shakespeare
Hamlet

18.4 (pá)
19:00

vstupenky

24.4 (čt)
19:00

vstupenky

26.4 (so)
19:00

vstupenky

6.5 (út)
19:00

vstupenky

24.5 (so)
19:00

vstupenky
16.4.2014
celý text zobrazit inscenaci
Zveme studenty na generální zkoušku inscenace HAMLET
V pátek 18. dubna vstoupí na jeviště Moravského divadla Olomouc dánský princ Hamlet. Inscenaci Shakespearovy tragédie režíruje umělecký šéf souboru činohry Michael Tarant, titulní postavu ztvární Petr Kubes. Diváci z řad studentů mají možnost zúčastnit se den před premiérou, tedy ve čtvrtek 17. dubna, generální zkoušky. Ta začíná v 10 hodin a vstupné pro studenty činí 50 korun (po předložení studentského průkazu).
15.4.2014
Hudbu k Hamletovi složil dvojnásobný držitel Českého lva JAN JIRÁSEK Rodák z východočeského Rychnova nad Kněžnou Jan Jirásek proslul především coby skladatel filmové hudby. Je držitelem dvou Českých lvů za hudbu ke snímkům Nejasná zpráva o konci světa a Kytice. Nevyhýbá se však ani divadlu, opakovaně spolupracoval například s režisérem Josefem Kroftou. Když jej Michael Tarant oslovil, zda by zkomponoval hudbu k připravované inscenaci Hamlet, nezaváhal ani na chvíli. Více v rozhovoru.
William Shakespeare
Hamlet

18.4 (pá)
19:00

vstupenky

24.4 (čt)
19:00

vstupenky

26.4 (so)
19:00

vstupenky

6.5 (út)
19:00

vstupenky

24.5 (so)
19:00

vstupenky
11.4.2014
celý text zobrazit inscenaci
Karel Basák: Považuji se za žoldnéře, který plní představy režiséra V připravované inscenaci HAMLET dojde kromě jiného také na šermířský souboj mezi titulním hrdinou a Laertem. Na to, aby souboj vypadal věrohodně, ale aby se při něm Petr Kubes a Tomáš Krejčí nezranili, dohlížel KAREL BASÁK, choreograf a dlouholetý spolupracovník režiséra Michaela Taranta. Spoluzakladatel legendární skupiny divadelně-historického šermu Dominik připravuje bojové scény v titulech všech žánrů. Jak říká v následujícím rozhovoru, baví ho šermířský souboj dvou mužů i hromadná hospodská rvačka.
William Shakespeare
Hamlet

18.4 (pá)
19:00

vstupenky

24.4 (čt)
19:00

vstupenky

26.4 (so)
19:00

vstupenky

6.5 (út)
19:00

vstupenky

24.5 (so)
19:00

vstupenky
10.4.2014
celý text zobrazit inscenaci
Čerstvému držiteli Ceny Thálie Jiřímu Přibylovi poblahopřálo vedení divadla a města Sólista opery a operety Moravského divadla Olomouc Jiří Přibyl získal v sobotu 29. března v pražském Národním divadle prestižní Cenu Thálie. Pořádající Hereckou asociaci zaujal svým výkonem v titulní roli inscenace Verdiho opery Falstaff. Dnes dopoledne mu v Moravském divadle Olomouc k ocenění poblahopřáli ředitel divadla Pavel Hekela a náměstek primátora statutárního města Olomouce Jan Holpuch. Ten rovněž prozradil, že operu Falstaff si letos v září vychutnají olomoučtí diváci na speciálním představení pod širým nebem.
31.3.2014
celý text

Moravské divadlo Olomouc

Moravské divadlo Olomouc je stálou českou divadelní scénou již od roku 1920, kdy v budově na dnešním Horním náměstí navázalo na devadesát let starou historii Königliches städtisches Theater. S dějinami olomouckého divadla je spojeno mnoho významných jmen. Patří k nim například Gustav Mahler, Eduard Haken, Beno Blachut, Oldřich Stibor, Josef Bek či František Řehák.

Klasicistní budovu Moravského divadla Olomouc postavil podle plánu vídeňského architekta Josefa Kornhäusela v roce 1830 stavitel Karel Biefeld . Hlediště a fasádu divadla upravil v letech 1940-1941 architekt Karel Fischer . Výzdoba tympanonu je dílem sochaře Vojtěcha Hořínka (1906-1998). Dnes patří mezi významné nemovité kulturní památky, současně představuje živé kulturní centrum města i Olomouckého kraje.
Moravské divadlo Olomouc je jediné divadlo se třemi uměleckými soubory na střední a východní Moravě. Do budovy divadla se chodí především na balety, opery, klasické operety, muzikály, činohry a pohádky, případně do přilehlého sálu Reduta na koncerty Moravské filharmonie.

Moravské divadlo dnes

Díky třem uměleckým souborům a vlastnímu orchestru se denně na jevišti střídají klasická i moderní baletní představení, opera či opereta, ale také muzikál a činohra, a to včetně pohádek pro nejmenší diváky. Mezi nejúspěšnější inscenace ze současného repertoáru Moravského divadla Olomouc se řadí opery Prodaná nevěsta či Carmen, operety Netopýr a Paganini, muzikály Sugar a Noc na Karlštejně, balety Sen noci svatojánské, Labutí jezero či Romeo a Julie nebo komedie Když se zhasne a Sluha dvou pánů. Od roku 2008 hraje divadlo také v komorních prostorách (Studio Českého rozhlasu Olomouc, Divadlo hudby), pro které byly připraveny různé inscenace, např. úspěšná tragikomedie pro tři herečky Královny. Stále více se součástí divadla stává občanské sdružení Baletní studio při MDO a Hudebně-dramatické studio při MDO.

Diváci rádi využívají předplatné na další sezonu v různých abonentních skupinách. Mohou si tak vybrat hrací den i místa v sále, která jim nejvíce vyhovují.

Každoročně v květnu probíhá v Moravském divadle Olomouc jeden z největších mezinárodních divadelních festivalů v ČR – Divadelní Flora.

Divadlo navíc realizuje uzavřená představení na objednávku, pořádá společenské akce, rauty s programem, plesy a koncerty na objednávku, případně může poskytnout prostory pro konference, matiné a sympozia ve svém reprezentativním sále.

Informace pro handicapované

K dispozici je bezbariérový vstup i WC pro tělesně postižené osoby - budeme rádi, pokud nás o zájmu využít tuto možnost informujete předem, stačí i telefonicky (tel. 585 500 500).
Osoby s částečným omezením sluchu mají možnost využít zařízení indukční smyčky. Speciální sluchátka vám na vyžádání zapůjčí inspektorka hlediště u levého vchodu do hlediště (v přízemí).


Aktuality
Soubor opery a operety Moravského divadla Olomouc se s inscenací Lucia di Lammermoor pochlubí německému publiku
Soubor opery a operety Moravského divadla Olomouc se s inscenací Lucia di Lammermoor pochlubí německému publiku Po roce se soubor opery a operety Moravského divadla Olomouc opět představí německému publiku. Ve městech Schweinfurt a Pirmasens uvede v tomto týdnu inscenaci opery Gaetana Donizettiho LUCIA DI LAMMERMOOR v režii Martina Otavy a hudebním nastudování Miloslava Oswalda. „Německé publikum přijímá opery italských autorů velmi otevřeně. Dovolím si říct, že je mnohem vděčnější než naše publikum. K dirigentovi a umělcům se staví s úctou, což se ukázalo už na našich předchozích zájezdech s inscenacemi Straka zlodějka, La Traviata či naposledy vloni právě s Lucií z Lammermooru,“ uvedl umělecký šéf souboru Miloslav Oswald. Sólisté, členové sboru a orchestr vyrazí z Olomouce v pondělí 7. dubna v poledne, v následujících dvou dnech je čekají dvě představení ve Schweinfurtu a ve čtvrtek vystoupení v Pirmasens. Titulní roli ztvární hostující Olga Jelínková, v dalších rolích se vedle členů souboru Ondřeje Doležala či Petra Martínka představí hosté Filip Tůma či Rafael Alvarez.
7.4.2014
Pozvánka na výstavu obrazů britského malíře Jonathana Huxleyho U příležitosti 20. ročníku festivalu Dny umění nevidomých na Moravě se v kavárně Divadelní klub (foyer Moravského divadla Olomouc) uskuteční od 3. dubna výstava obrazů Jonathana Huxleyho. Slabozraký malíř s mnoha mezinárodními úspěchy tvoří nejčastěji v zatemněném ateliéru pomocí ultrafialového záření a fluorescenční barvy. Při své práci občas využívá vidícího asistenta. Výstava potrvá do 30. dubna.
1.4.2014
celý text
Sólista opery a operety Moravského divadla Olomouc Jiří Přibyl získal Cenu Thálie Obrovský úspěch zažil v sobotu 29. března sólista opery a operety Moravského divadla Olomouc Jiří Přibyl. Na vyhlašování Cen Thálie 2013 v pražském Národním divadle získal skleněnou sošku za mimořádný jevištní výkon v kategorii Opera – muži. Pořádající Hereckou asociaci oslovil svým ztvárněním Falstaffa ve stejnojmenné inscenaci Verdiho opery. V historii udílení Cen Thálie jde o třetí sošku, která putuje do Moravského divadla Olomouc.
29.3.2014
celý text
FOTO: Premiéra Spící krasavice skončila dlouhotrvajícím potleskem Soubor baletu Moravského divadla Olomouc má za sebou úspěšnou premiéru inscenace Spící krasavice. První představení skončilo v pátek 28. března několikaminutovým potleskem, přičemž aplaus se ozýval i během představení po jednotlivých výstupech. Ovacemi byli odměněni nejen představitelé hlavních rolí Yui Kyotani, Ivo Jambor, Irina Lapteva či Jelena Iliina, ale rovněž tvůrci inscenace Hana Vláčilová a Robert Balogh. Podívejte se na fotografie z děkovačky.
28.3.2014
celý text

všechny aktuality