Právě prohlížíte: Moravské divadlo
Dnes a zítra
23.4 (st) sk. - 19:00

Rozbitý džbán

»  Senioři -30%

Klasická komedie o jedné malé kauze

24.4 (čt) sk. D 19:00

Hamlet

Kdo tam?

Naše tipy
9.5 (pá) sk. V 19:00

Maryša

Vzít život do svých rukou

27.5 (út) sk. B 19:00

Rozbitý džbán

Klasická komedie o jedné malé kauze

2.6 (po) sk. A 19:00

Hamlet

Kdo tam?

10.6 (út) sk. - 19:00

Turandot

Lyrická opera ve třech dějstvích

Aktuálně z Moravského divadla
Divadelní Flora oslaví plnoletost, předprodej vstupenek začíná v úterý 22. dubna V Olomouci po roce opět ožije jedna z nejvýznamnějších tuzemských divadelních přehlídek, Divadelní Flora. Stane se tak již poosmnácté a festivaloví návštěvníci se mohou těšit na šest desítek produkcí v jedenácti dnech. Na deseti scénách se představí divadelníci a hudebníci z osmi zemí. Velkolepý divadelní svátek vypukne v hanácké metropoli ve čtvrtek 15. května a potrvá až do neděle 25. května. Předprodej vstupenek bude zahájen na pokladně Moravského divadla Olomouc hned po Velikonocích – v úterý 22. dubna. Program letos nabídne hned tři světové premiéry, pětidenní retrospektivu profilových inscenací ostravského Divadla Petra Bezruče či průřez aktuální tvorbou jedné z nejvýraznějších osobností současné české divadelní režie – Daniela Špinara. Letošní pětadvacáté výročí sametové revoluce pak festival připomeneme reprezentativní dramaturgickou linií věnovanou jejímu nejvýznamnějšímu protagonistovi – Václavu Havlovi.
19.4.2014
celý text
FOTO: Premiéra Hamleta skončila několikaminutovým aplausem Olomoucká činohra má za sebou premiéru inscenace Shakespearovy tragédie Hamlet. První uvedení skončilo v pátek 18. dubna dlouhotrvajícím potleskem, velký aplaus si vysloužil představitel titulní role Petr Kubes. Premiérového představení se zúčastnila řada hostů, například překladatel Martin Hilský či prezident Herecké asociace Jiří Hromada.
18.4.2014
celý text
Martin Hilský: Na zásahy do Shakespearovy básnické a divadelní řeči jsem citlivý Při přípravě inscenace Shakespearovy tragédie Hamlet vycházel režisér Michael Tarant z překladu Martina Hilského. Profesor anglické literatury a čestný člen Řádu britského impéria se také zúčastnil zahajovací zkoušky a propůjčil svůj hlas duchovi Hamletova otce. V následujícím rozhovoru přiblíží, jak je to s Hamletem coby váhavým mstitelem a které scény režiséři při uvádění Hamleta běžně škrtají.
William Shakespeare
Hamlet

24.4 (čt)
19:00

vstupenky

26.4 (so)
19:00

vstupenky

6.5 (út)
19:00

vstupenky

24.5 (so)
19:00

vstupenky

26.5 (po)
19:00

vstupenky
17.4.2014
celý text zobrazit inscenaci
Olomouckou činohru čeká divadelní svátek, na jeviště vstupuje dánský princ Hamlet Jednu z nejslavnějších postav české dramatiky střídá na jevišti jeden z nejslavnějších hrdinů dramatiky světové. Po Maryše vchází do Moravského divadla Olomouc dánský princ Hamlet. Inscenaci Shakespearovy tragédie režíruje umělecký šéf souboru činohry Michael Tarant, titulní postavu ztvární Petr Kubes. Premiéra se uskuteční v pátek 18. dubna 2014 v 19 hodin.
William Shakespeare
Hamlet

24.4 (čt)
19:00

vstupenky

26.4 (so)
19:00

vstupenky

6.5 (út)
19:00

vstupenky

24.5 (so)
19:00

vstupenky

26.5 (po)
19:00

vstupenky
16.4.2014
celý text zobrazit inscenaci

Moravské divadlo Olomouc

Moravské divadlo Olomouc je stálou českou divadelní scénou již od roku 1920, kdy v budově na dnešním Horním náměstí navázalo na devadesát let starou historii Königliches städtisches Theater. S dějinami olomouckého divadla je spojeno mnoho významných jmen. Patří k nim například Gustav Mahler, Eduard Haken, Beno Blachut, Oldřich Stibor, Josef Bek či František Řehák.

Klasicistní budovu Moravského divadla Olomouc postavil podle plánu vídeňského architekta Josefa Kornhäusela v roce 1830 stavitel Karel Biefeld . Hlediště a fasádu divadla upravil v letech 1940-1941 architekt Karel Fischer . Výzdoba tympanonu je dílem sochaře Vojtěcha Hořínka (1906-1998). Dnes patří mezi významné nemovité kulturní památky, současně představuje živé kulturní centrum města i Olomouckého kraje.
Moravské divadlo Olomouc je jediné divadlo se třemi uměleckými soubory na střední a východní Moravě. Do budovy divadla se chodí především na balety, opery, klasické operety, muzikály, činohry a pohádky, případně do přilehlého sálu Reduta na koncerty Moravské filharmonie.

Moravské divadlo dnes

Díky třem uměleckým souborům a vlastnímu orchestru se denně na jevišti střídají klasická i moderní baletní představení, opera či opereta, ale také muzikál a činohra, a to včetně pohádek pro nejmenší diváky. Mezi nejúspěšnější inscenace ze současného repertoáru Moravského divadla Olomouc se řadí opery Prodaná nevěsta či Carmen, operety Netopýr a Paganini, muzikály Sugar a Noc na Karlštejně, balety Sen noci svatojánské, Labutí jezero či Romeo a Julie nebo komedie Když se zhasne a Sluha dvou pánů. Od roku 2008 hraje divadlo také v komorních prostorách (Studio Českého rozhlasu Olomouc, Divadlo hudby), pro které byly připraveny různé inscenace, např. úspěšná tragikomedie pro tři herečky Královny. Stále více se součástí divadla stává občanské sdružení Baletní studio při MDO a Hudebně-dramatické studio při MDO.

Diváci rádi využívají předplatné na další sezonu v různých abonentních skupinách. Mohou si tak vybrat hrací den i místa v sále, která jim nejvíce vyhovují.

Každoročně v květnu probíhá v Moravském divadle Olomouc jeden z největších mezinárodních divadelních festivalů v ČR – Divadelní Flora.

Divadlo navíc realizuje uzavřená představení na objednávku, pořádá společenské akce, rauty s programem, plesy a koncerty na objednávku, případně může poskytnout prostory pro konference, matiné a sympozia ve svém reprezentativním sále.

Informace pro handicapované

K dispozici je bezbariérový vstup i WC pro tělesně postižené osoby - budeme rádi, pokud nás o zájmu využít tuto možnost informujete předem, stačí i telefonicky (tel. 585 500 500).
Osoby s částečným omezením sluchu mají možnost využít zařízení indukční smyčky. Speciální sluchátka vám na vyžádání zapůjčí inspektorka hlediště u levého vchodu do hlediště (v přízemí).


Aktuality
Hudbu k Hamletovi složil dvojnásobný držitel Českého lva JAN JIRÁSEK Rodák z východočeského Rychnova nad Kněžnou Jan Jirásek proslul především coby skladatel filmové hudby. Je držitelem dvou Českých lvů za hudbu ke snímkům Nejasná zpráva o konci světa a Kytice. Nevyhýbá se však ani divadlu, opakovaně spolupracoval například s režisérem Josefem Kroftou. Když jej Michael Tarant oslovil, zda by zkomponoval hudbu k připravované inscenaci Hamlet, nezaváhal ani na chvíli. Více v rozhovoru.
William Shakespeare
Hamlet

24.4 (čt)
19:00

vstupenky

26.4 (so)
19:00

vstupenky

6.5 (út)
19:00

vstupenky

24.5 (so)
19:00

vstupenky

26.5 (po)
19:00

vstupenky
11.4.2014
celý text zobrazit inscenaci
Karel Basák: Považuji se za žoldnéře, který plní představy režiséra V připravované inscenaci HAMLET dojde kromě jiného také na šermířský souboj mezi titulním hrdinou a Laertem. Na to, aby souboj vypadal věrohodně, ale aby se při něm Petr Kubes a Tomáš Krejčí nezranili, dohlížel KAREL BASÁK, choreograf a dlouholetý spolupracovník režiséra Michaela Taranta. Spoluzakladatel legendární skupiny divadelně-historického šermu Dominik připravuje bojové scény v titulech všech žánrů. Jak říká v následujícím rozhovoru, baví ho šermířský souboj dvou mužů i hromadná hospodská rvačka.
William Shakespeare
Hamlet

24.4 (čt)
19:00

vstupenky

26.4 (so)
19:00

vstupenky

6.5 (út)
19:00

vstupenky

24.5 (so)
19:00

vstupenky

26.5 (po)
19:00

vstupenky
10.4.2014
celý text zobrazit inscenaci
Soubor opery a operety Moravského divadla Olomouc se s inscenací Lucia di Lammermoor pochlubí německému publiku
Soubor opery a operety Moravského divadla Olomouc se s inscenací Lucia di Lammermoor pochlubí německému publiku Po roce se soubor opery a operety Moravského divadla Olomouc opět představí německému publiku. Ve městech Schweinfurt a Pirmasens uvede v tomto týdnu inscenaci opery Gaetana Donizettiho LUCIA DI LAMMERMOOR v režii Martina Otavy a hudebním nastudování Miloslava Oswalda. „Německé publikum přijímá opery italských autorů velmi otevřeně. Dovolím si říct, že je mnohem vděčnější než naše publikum. K dirigentovi a umělcům se staví s úctou, což se ukázalo už na našich předchozích zájezdech s inscenacemi Straka zlodějka, La Traviata či naposledy vloni právě s Lucií z Lammermooru,“ uvedl umělecký šéf souboru Miloslav Oswald. Sólisté, členové sboru a orchestr vyrazí z Olomouce v pondělí 7. dubna v poledne, v následujících dvou dnech je čekají dvě představení ve Schweinfurtu a ve čtvrtek vystoupení v Pirmasens. Titulní roli ztvární hostující Olga Jelínková, v dalších rolích se vedle členů souboru Ondřeje Doležala či Petra Martínka představí hosté Filip Tůma či Rafael Alvarez.
7.4.2014
Pozvánka na výstavu obrazů britského malíře Jonathana Huxleyho U příležitosti 20. ročníku festivalu Dny umění nevidomých na Moravě se v kavárně Divadelní klub (foyer Moravského divadla Olomouc) uskuteční od 3. dubna výstava obrazů Jonathana Huxleyho. Slabozraký malíř s mnoha mezinárodními úspěchy tvoří nejčastěji v zatemněném ateliéru pomocí ultrafialového záření a fluorescenční barvy. Při své práci občas využívá vidícího asistenta. Výstava potrvá do 30. dubna.
1.4.2014
celý text

všechny aktuality