Právě prohlížíte: Opera a opereta » Repertoár
Dnes a zítra
19.4 (so) sk. - 19:00

Sluha dvou pánů

Skoro bleší cirkus

20.4 (ne) sk. YO 16:00

Netopýr

Klenot vídeňské operety

Naše tipy
22.4 (út) sk. ST 19:00

Frida

Taneční obrazy ze života surrealistické malířky Fridy Kahlo

9.5 (pá) sk. V 19:00

Maryša

Vzít život do svých rukou

27.5 (út) sk. B 19:00

Rozbitý džbán

Klasická komedie o jedné malé kauze

2.6 (po) sk. A 19:00

Hamlet

Kdo tam?

10.6 (út) sk. - 19:00

Turandot

Lyrická opera ve třech dějstvích

Repertoár uměleckého souboru Opera a opereta

Franz Lehár: Paganini |Opereta ve třech dějstvích
Paganini Premiéra operety Paganini se konala 30. října 1925 v Johann Strauss Theater ve Vídni. Libreto napsali Paul Knepler a Béla Jenbach. Původní text s názvem „Hexenmeister“ napsal Knepler (prý bez nějakých ambicí), k Lehárovi ho doručil jeho přítel Viktor Wögerer. Námět čerpal ze života slavného houslisty Niccola Paganiniho. Verše libreta upravil Béla Jenbach. Touto operetou začala nová éra v muzikální tvorbě Franze Lehára. Hudebně se stále více přibližuje opeře (hudba je dramatičtější, postavy jsou hudebně vyjádřeny do větší hloubky). V tom ho ovlivnil hlavně Puccini, se kterým Lehára spojovalo přátelství a vzájemný obdiv. Lehár začíná tvořit díla, která nekončí šťastně, což je u operety dost neobvyklé. Láska hlavních postav zůstává nakonec nenaplněná. I tyto Lehárovy smutně končící operety měly u obecenstva velký úspěch. Poslední uvedení operety v Olomouci bylo 24. 10. 1997.
od 13.12.2013 detaily
Giuseppe Verdi: Falstaff |Komická opera ve dvou dějstvích
Falstaff Operu uvádíme k 200. výročí narození G. Verdiho a 120. výročí světové premiéry díla - 1893. V tomto roce byl Falstaff poprvé uvedený také v Čechách. Uvedení je předzvěstí k 450. výročí W. Shakespeara, které je v roce 2014. Ke kompozici Falstaffa inspiroval Verdiho jeho přítel a obdivovatel, hudební skladatel a libretista Arrigo Boito. Ten Verdimu nabídl námět a sám poté zpracoval libreto. Boito převzal základní dějovou linku z Shakespearovy oblíbené komedie Veselé paničky windsorské a částečně vyšel i ze Shakespearovy historické hry Jindřich IV. (slavný monolog o cti). Hlavní postavou opery je zhýralý rytíř, tlouštík Sir John Falstaff, který ze svého pohodlí v hostinci „U podvazku" podniká smělé zálety za windsorskými měšťankami Alicí Ford a Meg Page. Alice a Meg za pomoci Paní Quickly však na Falstaffa vždy vyzrají. Falstaff může působit jako naivní hlupák, který se nechá vždy napálit, v závěru opery však vyjevuje svou filosofii: nebýt jeho neomalenosti a naprosté nezodpovědnosti, život by plynul nudně a ani měšťanská ctnost by nemohla ukázat, jak je ctnostná. Ve Falstaffovi Verdi vytvořil svou jedinou komickou operu, která ho přežila. Falstaff je dokladem vrcholného kompozičního mistrovství a hudebně-dramatické invence a originality, které si Verdi podržel i do pozdního věku, kdy tuto operu psal (v roce 1893, kdy měla premiéru, bylo Verdimu 80 let). Verdi střídá subtilní, drobnokresebné prostředky s drastickými vpády plného orchestrálního zvuku. Vedle lyrických scén se objevují i jemně parodované verdiovské hrdinské výstupy plné triumfálního nadšení nebo vzrušeného dramatismu. Nejznámějším ansámblem je závěrečná fuga „Tutto nel mondo e burla..." (Všechno na světě je fraška), v níž se proplétají hlasy všech deseti sólistů a sboru. Poslední uvedení opery v Olomouci bylo 15. 3. 1981.
vstupenky

30.5 (pá)
19:00

vstupenky
od 4.10.2013 detaily
Zdeněk Pololáník: Noc plná světla |Světová premiéra opery o naději, lásce a síle oběti
Noc plná světla Moravské divadlo Olomouc uvede ve světové premiéře operu Zdeňka Pololánika Noc plná světla. Autorem libreta je děkan metropolitní kapituly při katedrále sv. Václava, olomoucký biskup Josef Hrdlička. Režie se ujme umělecký šéf činohry MDO a zkušený operní režisér Michael Tarant.
od 28.6.2013 detaily
Wagner gala |Slavnostní koncert ke 200. výročí narození skladatele Richarda Wagnera
Wagner gala Ke dvoustému výročí narození skladatele Richarda Wagnera pro Vás soubor opery a operety Moravského divadla v Olomouci připravil slavnostní koncert, na kterém zazní výběr nejkrásnějších hudebních ukázek z děl tohoto světového skladatele. To vše v podání předních operních sólistů, sboru a orchestru našeho divadla, za nastudování a pod taktovkou uměleckého šéfa souboru opery a operety Miloslava Oswalda.
od 7.6.2013 detaily
Johann Strauss : Netopýr |Klenot vídeňské operety
Netopýr Opereta Netopýr vídeňského skladatele Johanna Strausse mladšího právem patří, stejně jako Veselá vdova, k nejhranějším a nejkrásnějším světovým operetám. Když měl Netopýr premiéru, bylo skladateli již 49 let. Pro divadlo začal psát poměrně pozdě; Netopýr byla jeho teprve třetí opereta. Napsal ji ale dokonale vyzrálý muzikant – v té době již slavný a uznávaný skladatel valčíků, pochodů a písní. Vtipné a nápadité libreto Carla Haffnera a Richarda Genéeho stojí společně s krásnou Straussovou hudbou za úspěchem této operety. Spíše než na obligátní operetní klišé vsadili tentokrát libretisté na dobře rozehranou situační komiku. Režie se ujme Zbyněk Brabec, který se na prknech Moravského divadla Olomouc představí ve své premiérové režii.
vstupenky

20.4 (ne)
16:00

vstupenky
od 22.2.2013 detaily
Gaetano Donizetti: Lucia di Lammermoor |Romantická opera o lásce a tragédii
Lucia di Lammermoor Opera Lucia di Lammermoor byla poprvé uvedena 26. září 1835 v Neapoli. O čtyři roky později byla v Paříži uvedena francouzská verze, která není pouhým překladem, ale mírně se liší. Libreto napsal Salvatore Cammarano volně podle novely Nevěsta z Lammermooru napsané Walterem Scottem. Opera má tři dějství, je považována za nejúspěšnější autorovu tragickou operu a jedno z nejkrásnějších děl období italského belcanta. Dílo tragické lásky Lucie z Lammermooru a Edgarda di Ravenswooda na jevišti Moravského divadla Olomouc bude režírovat zkušený Martin Otava (Straka zlodějka, Bludný Holanďan, La Traviata), a to pod taktovkou uměleckého šéfa souboru opery a operety Miloslava Oswalda.
vstupenky

22.6 (ne)
16:00

vstupenky
od 14.12.2012 detaily
Karel Svoboda, Jiří Štaidl, Eduard Krečmar, Zdeněk Podskalský, Zdeněk Podskalský ml.: Noc na Karlštejně |Romantická komedie plná známých a oblíbených melodií
Noc na Karlštejně Noc na Karlštejně, slavný český filmový muzikál, natočil režisér Zdeněk Podskalský v roce 1973 na námět stejnojmenné divadelní hry Jaroslava Vrchlického. Z filmu pocházejí některé velmi známé písně skladatele Karla Svobody a textaře Jiřího Štaidla v podání Waldemara Matušky a Heleny Vondráčkové. Soubor opery a operety Moravského divadla Olomouc nastuduje divadelní verzi tohoto klenotu české kinematografie v režii Dagmar Hlubkové, která již u nás režírovala velice úspěšný muzikál Sugar nebo operetu Ples v opeře.
vstupenky

10.5 (so)
16:00

vstupenky
od 21.9.2012 detaily
Antonín Dvořák: Čert a Káča |Česká národní pohádka
Čert a Káča Obě opery Antonína Dvořáka, Čert a Káča a i Rusalka, jsou psány na pohádkové motivy. Spojování lidových a humorných prvků s lyrickými a fantastickými prvky, patří k typickým a stále velmi oblíbeným znakům české dramatické tvorby. Námět roztomilé pohádkové opery Čert a Káča vychází ze stejnojmenné pohádky Boženy Němcové o drzé a nebojácné Káči, moudrém ovčáku Jirkovi a oklamaném čertu Marbuelovi. Dvořákovi se v ní podařilo mistrně vytvořit kontrastní scény s lidovým nábojem, čertovsky ohnivé ale i šlechticky vznešené. Díky jeho geniální vynalézavosti v práci s hudebně dramatickými motivy a v instrumentaci orchestru je Čert a Káča dílem zcela originálním, v mnohém přesahujícím předešlou Dvořákovu operní tvorbu.
vstupenky

2.5 (pá)
19:00

vstupenky
od 11.5.2012 detaily
Oskar Nedbal: Polská krev |Nejslavnější česká opereta
Polská krev Polská krev je jednou z nejznámějších a nejlepších českých operet. Na námět Puškinovy povídky „Slečna selka“ napsal libreto Leo Stein, na které Oskar Nedbal zkomponoval hudbu. Opereta se dočkala světového úspěchu a je nejlepším Nedbalovým dílem. Hudba čerpá z polských námětů, ale místy jsou z ní cítit i české rytmy. Kladnou stránkou díla je skvělá hudební charakterizace postav a hudba velmi dobře vystihuje i dramatické zvraty díla. Polská krev prošla od své úspěšné premiéry v roce 1913 ve Vídni celou řadou úprav. Populární ‚hity‘ této operety znají nejen milovníci operety, ale i široká veřejnost. „Diplomat“, „Jste kavalír, to vím“, „Blondýnky něžné“ a všechny krásné písně této vtipné operety si budete moci vychutnat na scéně našeho divadla.
od 16.3.2012 detaily
Bedřich Smetana: Prodaná nevěsta |Opera ve třech dějstvích
Prodaná nevěsta Při jisté příležitosti označil Bedřich Smetana svou Prodanou nevěstu za hračku, čímž měl na mysli její lehčí, komediální žánr, který vedle velkých a vážných autorských projektů vnímal jako jakési kompoziční rozptýlení. Spolu s komediální poetikou vkročila do tohoto díla i idea národního, o lidové tradice se opírajícího, hudebního divadla. Z historie vzniku Prodané nevěsty však víme, že cesta k úspěchu a geniálnímu výsledku se zdaleka nenesla jen ve znamení intuitivní hravosti a národopisného nadšení. Skladatel potřeboval čtyři verze, aby z lidového komediantstva vytvaroval vyspělý žánr operní veselohry, aby se na scéně neocitli folklórní loutky, ale nanejvýš životní a příběh prožívající postavy. Komedie a lyrická hloubka; tradice, folklór a jedinečnost příběhu. Takové jsou souřadnice, pod kterými každý inscenátor musí hledat svůj přístup k Smetanovu mistrovskému dílu.
od 10.12.2010 detaily
Georges Bizet: Carmen |Nejslavnější francouzská opera
Carmen Bizetovo mistrovské hudební dílo vychází z mimořádně skvělé literární práce Prospera Meriméeho o vášnivé cikánce, slavném toreadorovi a zamilovaném vojákovi. Jedna z nejslavnějších oper vůbec je pravým rohem hojnosti ohnivých melodií, které vystihují žár atmosféry Andalusie, jejich písní i tanců. Operu uvádíme ve francouzském originále a režisér Michael Tarant je pro naše obecenstvo vždy zárukou mimořádného tvůrčího jevištního dění. Inscenační tým doplňuje dirigent Petr Šumník.
od 11.6.2010 detaily
Alan Jay Lerner, Frederick Loewe: My Fair Lady |Nejhranější světový muzikál o prostořeké květinářce
My Fair Lady Dlouhou řadu let se zdálo, že nic nemůže překonat diváckou oblibu Shawovy činohry Pygmalion. Ale stalo se, když autoři A. J. Lerner a F. Loewe tuto moderní pohádku o Popelce upravili a podložili vynikající hudbou. A tak vznikl nejhranější jevištní útvar v celé historii. Inscenaci nastudoval režisér Gustav Skála, který je současně i choreografem tohoto představení. Dirigent Miloslav Oswald.
od 16.10.2009 detaily