Právě prohlížíte: Moravské divadlo » Pro školy » Základní školy
Dnes a zítra
19.4 (so) sk. - 19:00

Sluha dvou pánů

Skoro bleší cirkus

20.4 (ne) sk. YO 16:00

Netopýr

Klenot vídeňské operety

Naše tipy
22.4 (út) sk. ST 19:00

Frida

Taneční obrazy ze života surrealistické malířky Fridy Kahlo

9.5 (pá) sk. V 19:00

Maryša

Vzít život do svých rukou

27.5 (út) sk. B 19:00

Rozbitý džbán

Klasická komedie o jedné malé kauze

2.6 (po) sk. A 19:00

Hamlet

Kdo tam?

10.6 (út) sk. - 19:00

Turandot

Lyrická opera ve třech dějstvích

Nabídka divadelních představení

PRO ZÁKLADNÍ ŠKOLY na sezonu 2013/2014


Vážení pedagogové, milí přátelé divadelního umění,

dovolujeme si Vám předložit nabídku nových titulů nabízených v rámci školních divadelních  představení na I. pololetí školního roku 2013/2014.

Vstupné na školní představení je i nadále stanoveno u činoherních titulů na 60 Kč u činoherních pohádek, 80 Kč u činoherních titulů a 100 Kč u hudebních titulů. Současně nabízíme možnost navštívit i představení, která jsou zařazena do zvláštního cenového režimu - vstupenky za 100 Kč (na produkce Baletního studia) nebo 120 Kč na ostatní hudební tituly. Jedná se o představení, která jsou finančně nákladnější nebo v nich účinkují jako hosté umělci z jiných divadel. U těchto představení je k dispozici omezený počet termínů. V případě zájmu o konkrétní termíny (např. přijímací zkoušky či maturity) doporučujeme, vzhledem k velkému zájmu, včasné zaslání objednávkového formuláře.

Termíny Vámi vybraných představení Vám nabídneme telefonicky zhruba jeden měsíc před jejich konáním. Konkrétní tituly nasazujeme na repertoár dle Vašeho zájmu a jednotlivé školy zařazujeme v pořadí došlých objednávek (u divácky atraktivních titulů je třeba počítat s delším časovým limitem při zařazování ev. s nabídkou náhradního adekvátního představení). Po odsouhlasení všech údajů (cena, počet vstupenek, způsob úhrady) a závazném potvrzení účasti v daném termínu Vám budou zaslány vstupenky, které jsou nevratné. Z tohoto důvodu doporučujeme, pokud škola nemá možnost v případě nemoci žáků doobsadit objednaný počet z jiných tříd, snížit počet objednaných vstupenek o průměrnou nemocnost na škole. Na všechna školní představení, vyjma uzavřených, zůstává vždy dostatečná rezerva, aby i v případě plného počtu žáků bylo možno dokoupit vstupenky přímo na místě. Současně prosíme pedagogy mateřských škol a I. st. základních škol, aby věnovali zvýšenou pozornost rozdělení vstupenek (zejména při větším počtu tříd) co nejdříve po jejich obdržení. Na našich webových stránkách www.moravskedivadlo.cz v sekci technické údaje naleznete plánek hlediště, ve kterém máte možnost vyznačení zaslaných vstupenek. Včasným roztříděním předejdete rozmístění dětí z jedné třídy v různých místech hlediště. Současně si dovolujeme požádat pedagogy, aby upozornili své žáky a studenty, že jim nebude umožněn vstup do hlediště s batohy, nápoji či sladkostmi.

Objednávku, prosím, odešlete do 15. června 2013  na e-mail skoly@mdol.cz nebo na adresu: Moravské divadlo Olomouc, obchodní oddělení, tř. Svobody 33, 779 00 Olomouc. Poté budou Vaše objednávky zpracovány a postupně zařazovány do hracího plánu. V případě potřeby nás můžete kontaktovat na telefonním čísle 585 500 220.

Platbu lze provést bankovním převodem na účet ev. poštovní poukázkou. Vstupenky zasíláme doporučeně včetně faktury a příp. složenky.


Těšíme se na viděnou v Moravském divadle Olomouc.

Hana Zatloukalová
vedoucí prodeje a služeb


POHÁDKY


Rostislav Pospíšil: PIDÍNCI A MODRÝ KOCOUR

Uvádíme pro velký zájem a úspěch v obnovené premiéře září 2013
Starý modrý kocour je trochu showman a rád přehání, ale jinak je to dobrák. Žije na jednom lesním palouku a jeho sousedy jsou bytůstky menší než trpaslíci, takoví trpaslíci trpaslíků neboli pidínci. V pohádkových příbězích těchto malých obyvatel lesního palouku prožijí děti například to, jak pidínci vyzrají na loupeživé myšáky, jak se z jejich objevu „něčeho“ nevzhledného vyklube nádherný motýl nebo jak si pidínci nasbírají barvičky z duhy na obloze.
Vstupné: 60,- Kč
Délka představení: 1 hod.Petr Iljič Čajkovskij: LOUSKÁČEK

„Pociťuji plnou neschopnost hudebně vyjádřit horu cukrovinek“, napsal svému bratrovi Petr Iljič Čajkovskij. Jeho Louskáček ne¬odmyslitelně patří k Vánocům. Balet, který měl premiéru v roce 1892 vznikl podle povídky E. T. A. Hoffmanna Louskáček a myší král. Za více než sto let od své původní premiéry prošel mnoha proměnami, přesto jeho obliba u dětských i dospělých diváků neustále vzrůstá. Tato vánoční pohádka s kouzelnou hudbou jistě zpříjemní nejoblíbenější svátky roku Vám i Vašim dětem.
Vstupné: 100,- Kč
Představení je doporučeno pro děti I. a II. stupně.
Délka představení: cca 2 hod.


Robert Balogh: TARZAN – KRÁL DŽUNGLE

Z osiřelého lidského mláděte, které vyrůstalo v africké džungli, a které adoptovala gorila Kala, vyrostl silný a spravedlivý král džungle. Jeho dobrodružný život změní expedice profesora Portera. Při prvním kontaktu s lidmi si Tarzan poprvé uvědomí, že je člověk. Navíc se zamiluje do profesorovy dcery Jane. Do hry však vstupuje zlot¬řilý průvodce expedice Clayton, který chce gorily zbavit svobody a v klecích je výhodně prodat… Populární příběh Krále džungle uvidíte ve ztvárnění všech dětí baletního studia při Moravském divadle ve spolupráci s profesionál¬ními tanečníky.
Vstupné: 100,- Kč
Délka představení: 1,40 hod.


Jan Karafiát: BROUČCI

Půvabný příběh o malém broučkovi naplní srdce všem příznivcům baletních pohádek. Setkáte se opět s kmotřičkou, kmotříčkem, Verunkou, Janinkou, Beruškou a samotným Broučkem v nadčasovém příběhu. Inscenaci připravilo občanské sdružení Baletní studio při Moravském divadle Olomouc.
Vstupné: 100,- Kč
Délka představení: 1 hod.


OPERA


Bedřich Smetana: PRODANÁ NEVĚSTA

Při jisté příležitosti označil Bedřich Smetana svou Prodanou nevěstu za hračku, čímž měl na mysli její lehčí, komediální žánr, který vedle velkých a vážných autorských projektů vnímal jako jakési kompoziční rozptýlení. Spolu s komediální poetikou vkročila do tohoto díla i idea národního, o lidové tradice se opírajícího hudebního divadla. Z historie vzniku Prodané nevěsty však víme, že cesta k úspěchu a geniálnímu výsledku se zdaleka nenesla jen ve znamení intuitivní hravosti a národopisného nadšení. Skladatel potřeboval čtyři verze, aby z lidového komediantstva vytvaroval vyspělý žánr operní veselohry, aby se na scéně neocitly folklórní loutky, ale nanejvýš životní a příběh prožívající postavy. Komedie a lyrická hloubka; tradice, folklór a jedinečnost příběhu. Takové jsou souřadnice, pod kterými každý inscenátor musí hledat svůj přístup k Smetanovu mistrovskému dílu.
Vstupné: 120,- Kč
Představení je doporučeno pro děti od 7. tříd.
Délka představení: 2 hod. (zkrácená verze pro školy)


ANTONÍN DVOŘÁK: Čert a Káča

Obě opery Antonína Dvořáka, Čert a Káča a i Rusalka, jsou psány na pohádkové motivy. Spojování lidových a humorných prvků s lyrickými a fantastickými prvky, patří k typickým a stále velmi oblíbeným znakům české dramatické tvorby. Námět roztomilé pohádkové opery Čert a Káča vychází ze stejnojmenné pohádky Boženy Němcové o drzé a nebojácné Káči, moudrém ovčáku Jirkovi a oklamaném čertu Marbuelovi. Dvořákovi se v ní podařilo mistrně vytvořit kontrastní scény s lidovým nábojem, čertovsky ohnivé ale i šlechticky vznešené. Díky jeho geniální vynalézavosti v práci s hudebně dramatickými motivy a v instrumentaci orchestru je Čert a Káča dílem zcela originálním, v mnohém přesahujícím předešlou Dvořákovu operní tvorbu.
Vstupné: 120 Kč
Představení je doporučeno pro děti od 7. tříd.
Délka představení: 2,50 hod.

MUZIKÁL

Jule Styne, Peter Stone: SUGAR

Podle Oscarem a několika Zlatými glóby ověnčeného filmu „Někdo to rád horké“ později vznikl neméně slavný broadwayský muzikál Sugar, který úspěšně obletěl doslova celý svět - a podobně jako filmová předloha vyvolával v divácích salvy smíchu.
Vstupné: 120 Kč
Představení je určeno pro děti od 8. tříd.
Délka představení: 2,15 hod.

ČINOHRA


Peter Shaffer: ČERNÁ KOMEDIE

Hra začíná vcelku banální poruchou – v domě vypadnou pojistky. Půvab této obligátní nehody tkví ovšem v divadelním prohození světla a tmy. Jakmile v této zručně sestrojené komedii vypadne proud, jeviště v mžiku zalije jasné světlo. Diváci tak mohou sledovat chování postav i ve chvíli, kdy na ně „není vidět“. Znamenitý britský dramatik Peter Shaffer – autor moderní klasiky Amadeus, Královský hon na slunce či Equus – do své frašky vepsal čirou radost z divadla.

Vstupné: 80 Kč
Představení je doporučeno pro děti od 8. tříd.
Délka představení: 1,30 hod. (uvádíme bez přestávky)

Heinrich von Kleist: ROZBITÝ DŽBÁN

Na počátku této klasické komedie stojí vcelku banální událost: rozbitý džbán. Kdo a proč jej rozbil má vypátrat Adam, rychtář malého městečka nedaleko Utrechtu. Co všechno díky tomu vypluje na povrch o vztazích mezi místními obyvateli? A jak dlouho se před nimi podaří ututlat, že na vyšetřovaném případu nakonec nese největší vinu sám vyšetřující?

Vstupné: 80 Kč
Představení je doporučeno pro děti od 7. tříd.
Premiéra: 17.1.2014


Alois a Vilém Mrštíkové: MARYŠA

Drama nešťastně provdané dívky, která zahubí svého manžela, patří jistě k notoricky 
známým - o to zajímavější bude pohled slovenského režiséra na tuto stále dráždivou českou 
látku. Pohostinskou režii přijal rektor Akademie umění v Bánské Bystrici, Matúš Oľha, jehož 
inscenaci Divé Báry mohou mít diváci olomouckého divadla ještě v živé paměti.

Vstupné: 80 Kč 
Představení je doporučeno pro děti od 7. tříd.
Premiéra: 7.3.2014