Tiskové zprávy

1 2 ... 15 další »
Užijte si Noc literatury, předčítat vám budou herci Moravského divadla Olomouc |Tisková zpráva

Ve středu 11. května proběhne v celé České republice čtenářský happening Noc literatury. Jubilejní desátý ročník opět přiblíží návštěvníkům současnou evropskou literaturu netradičním způsobem. Olomouc je jedním ze 49 měst, kde se atraktivní večerní akce koná. Ve sborovém sále Moravského divadla Olomouc, Vlastivědném muzeu či v Parkánových zahradách Univerzity Palackého budou předčítat členové činohry Moravského divadla Ivana Plíhalová, Vlasta Hartlová, Vladimíra Včelná, Lenka Kočišová a také ředitel divadla Pavel Hekela či Štěpán Gajdoš alias Kšanda z muzikálu Šakalí léta. Na akci se podílejí také členové Divadla na cucky a moderátoři Českého rozhlasu Olomouc Začátek je v 18 hodin, vstup je volný.

9.5.2016 celý článek
V rámci hasičského cvičení došlo k evakuaci zaplněného hlediště Moravského divadla |Tisková zpráva

Přibližně 350 žáků základních a středních škol sledovalo v Moravském divadle Olomouc dopolední představení Noc na Karlštejně, když krátce před dvanáctou hodinou vstoupila náhle na jeviště inspicientka Marie Burianová a vyzvala diváky k rychlému opuštění sálu. Důvodem byl požár střechy divadla – naštěstí jen v rámci cvičení, jehož cílem bylo ověřit taktické postupy při zdolávání požáru a evakuaci osob z objektů s velkým počtem osob.

5.5.2016 celý článek
Soubor činohry Moravského divadla Olomouc uvede Poručíka z Inishmoru od jednoho z nejhranějších světových dramatiků současnosti Martina McDonagha |Tisková zpráva

Dramatik Martin McDonagh je jedním z nejvýznamnějších žijících irských autorů a rozhodně patří k těm komerčně nejúspěšnějším. A to i přesto, že v jeho hrách není nouze o černý humor, vulgarismy a výbuchy násilí. Na českých divadelních scénách se již stihl dobře zabydlet, olomoucké publikum s ním mělo tu čest před deseti lety, kdy soubor činohry uvedl Mrzáka inishmaanského. V inscenaci Poručík z Inishmoru, kterou připravuje režisér Robert Bellan, vystupují členové Irské národně osvobozenecké armády, obyvatelé ostrova Inishmore a důležitou roli tu má i černý kocour s půvabným jménem Prcík Tomeš. Premiéra inscenace se uskuteční v pátek 6. května v 19 hodin.

3.5.2016 celý článek
Legenda znovu ožívá, Freddie Mercury a Queen se v Olomouci dočkají baletní pocty |Tisková zpráva

Od smrti legendárního zpěváka Freddieho Mercuryho uplyne letos v listopadu pětadvacet let. Pomyslnou poctou frontmanovi slavné britské kapely Queen je baletní inscenace Roberta Balogha, na jejímž libretu spolupracoval Mercuryho osobní tajemník Peter Freestone. Režisér a choreograf Balogh se k britské hudební legendě vrací po osmi letech od uvedení úspěšného titulu The Beatles & Queen. V hlavní roli se opět představí velký fanoušek kapely Ivo Jambor, tentokrát v alternaci s Lukášem Cenkem. Premiéra inscenace Queen – The show must go on se uskuteční v pátek 15. dubna v 19 hodin, II. premiéra o den později ve stejný čas.

12.4.2016 celý článek
Atraktivní sezonou 2016/2017 provedou diváky slavní hrdinové Robin Hood, Don Quijote či Othello |Tisková zpráva

Nová sezona v Moravském divadle Olomouc přinese celkem dvanáct premiérových titulů. Milovníci opery a operety se mohou těšit na Pucciniho Bohému či Lehárovu Zemi úsměvů, příznivci baletu přivítají na jevišti hrdiny zvučných jmen Dona Quijota a Othella a kvalitní činoherní repertoár rozšíří inscenace her Michaila Bulgakova, Christophera Hamptona či Woodyho Allena. Přednostní prodloužení stávajícího předplatného na další sezonu probíhá od 11. dubna do 11. května, noví předplatitelé jsou vítáni od 16. května.

7.4.2016 celý článek
Blíží se premiéra inscenace Kámen, soubor činohry představí zástupce současné německé dramatiky |Tisková zpráva

Drama Kámen jednoho z nejúspěšnějších německých současných autorů Maria von Mayenburga se dotýká bolestných i radostných okamžiků 20. století v Německu – od druhé světové války přes rozdělení na západní a východní blok až po pád Berlínské zdi. V centru příběhu stojí dům, který během desítek let zažil nejrůznější obyvatele, a osudy několika lidí, kteří domem prošli. Se souborem činohry Moravského divadla Olomouc inscenaci nastudoval mladý režisér David Šiktanc. Po odkladu původního prosincového termínu z důvodu onemocnění jedné z hereček se premiéra uskuteční v pátek 1. dubna v 19 hodin.

24.3.2016 celý článek
Oblíbená lidová opereta Perly panny Serafínky zažívá po 15 letech návrat do Olomouce |Tisková zpráva

Žák Antonína Dvořáka Rudolf Piskáček napsal za svůj život několik desítek operet, jen jedna ale dosáhla mimořádné popularity a dokázala se stát nesmrtelnou. Perly panny Serafínky jsou sbírkou nestárnoucích hitů – vzpomeňme alespoň na Vždyť přece hubička a Ty české panenky. Zmíněné šlágry zazní v nové inscenaci Moravského divadla Olomouc, kterou připravují režisérka Dagmar Hlubková a autor hudebního nastudování Petr Šumník. Premiéra se uskuteční v pátek 18. března v 19 hodin, II. premiéra o den později ve stejný čas.

15.3.2016 celý článek
Královny slaví padesátku |Tisková zpráva

Tři ženy různého věku a s různými obtížemi se sešly v jednom lázeňském pokoji. Taková je výchozí situace komorní tragikomedie Královny, která se čtvrtek 3. března v Divadle hudby dočká padesátého uvedení. Slavit budou herečky Vlasta Hartlová, Ivana Plíhalová a Vendula Fialová i celý tvůrčí tým pod vedením Michaely Doleželové a Romana Vencla.

2.3.2016 celý článek
Činohra Moravského divadla připomíná výročí Shakespearova úmrtí, romance Bouře se dočká prvního uvedení v Olomouci |Tisková zpráva

Uvedením romance Bouře připomene činohra Moravského divadla Olomouc výročí 400 let od úmrtí Williama Shakespeara. Složí tak autorovi svůj hold a připojí se k celosvětovým oslavám. Ve své poslední velké hře se slavný alžbětinec pomyslně loučí s jevištěm a diváky. Podobný význam bude mít inscenace také pro Michaela Taranta, neboť jde o poslední titul, který v Olomouci nastuduje coby umělecký šéf činohry. Premiéra se uskuteční v pátek 19. února 2016 v 19 hodin. Jde přitom o vůbec první uvedení této Shakespearovy hry na olomouckém jevišti.

16.2.2016 celý článek
Do nominací na Ceny Thálie se probojovali tři zástupci Moravského divadla Olomouc, velkou šanci získat sošku mají Ondřej Koplík a Olga Jelínková |Tisková zpráva

Herecká asociace vyhlásila dnes odpoledne nominace na Ceny Thálie 2015. Z oznámení se mohli radovat hned tři umělci Moravského divadla Olomouc. Velkou šanci na zisk skleněné sošky má sólista opery a operety Ondřej Koplík, který je za ztvárnění postavy hraběte Almavivy v inscenaci Rossiniho opery Lazebník sevillský v užší nominaci. V užší nominaci je také sólistka souboru opery a operety Moravského divadla Olga Jelínková, a to za ztvárnění role Slavíka v inscenaci Stravinského opery Slavík uváděné v pražském Národním divadle. Do širší nominace se probojovala sólistka olomouckého baletu Yui Kyotani za ztvárnění hlavní role v inscenaci Dáma s kaméliemi.

3.2.2016 celý článek
Divadelní bál navštíví Cosa nostra |Tisková zpráva

Do časů prohibice, psích deček, cigaretových špiček, charlestonu a pouzder, které místo hudebních nástrojů skrývají samopaly, se přeneseme na letošním Velkém divadelním bále. Tradiční společenská akce se v Moravském divadle Olomouc koná již pošesté. Programem plným dobré hudby a ukázek z divadelního repertoáru bude v sobotu 6. února provázet členka olomoucké činohry Vendula Fialová, režii večera si vzal na starost její kolega Jaroslav Krejčí.

1.2.2016 celý článek
Šašek Rigoletto znovu na jevišti, Verdiho opera se do Olomouce vrací po dvanácti letech |Tisková zpráva

Na repertoár Moravského divadla Olomouc se opět vrací jméno italského skladatele Giuseppe Verdiho. Komického bonvivána Falstaffa vystřídá tragická postava hrbáče Rigoletta. Jedno však mají oba tituly společné – jméno slovenské režisérky Andrey Hlinkové, která dva roky po úspěšné premiéře Falstaffa přijala další pozvání do olomouckého divadla. Autorem hudebního nastudování je Petr Šumník, který si bude dirigentskou taktovku předávat s Miloslavem Oswaldem. V titulní roli alternují Vladislav Zápražný a Jakub Tolaš. Premiéra se uskuteční v pátek 22. ledna 2016 v 19 hodin, II. premiéra o den později ve stejný čas.

20.1.2016 celý článek
Blíží se poslední premiéra v letošním roce, soubor činohry představí zástupce současné německé dramatiky |Tisková zpráva

Drama Kámen jednoho z nejúspěšnějších německých současných autorů Maria von Mayenburga se dotýká bolestných i radostných okamžiků 20. století v Německu – od druhé světové války přes rozdělení na západní a východní blok až po pád Berlínské zdi. V centru příběhu stojí dům, který během desítek let zažil nejrůznější obyvatele, a osudy několika lidí, kteří domem prošli. Se souborem činohry Moravského divadla Olomouc inscenaci připravuje mladý režisér David Šiktanc. Premiéra se uskuteční v pátek 18. prosince 2015 v 19 hodin.

15.12.2015 celý článek
Děti z Baletního studia při Moravském divadle Olomouc a profesionální tanečníci se setkávají v inscenaci o bájném Odysseovi |Tisková zpráva

Poslední listopadový víkend bude jeviště patřit dětem z Baletního studia při Moravském divadle Olomouc. Po úspěšném Tarzanovi pro ně režisér a choreograf Robert Balogh připravil další taneční titul, tentokrát o bájném Odysseovi a jeho dobrodružné cestě z Tróje do rodné Ithaky. Inscenace, ve které vedle dětských tanečníků účinkují i členové baletního souboru Moravského divadla, bude mít premiéru v sobotu 28. listopadu v 17 hodin. Druhá premiéra se uskuteční o den později ve stejný čas.

26.11.2015 celý článek
Moravské divadlo Olomouc potěší dětské publikum pohádkovým muzikálem O líných strašidlech |Tisková zpráva

Vedle premiérových titulů pro dospělé publikum přichystalo Moravské divadlo Olomouc (MDO) v letošní sezoně také jednu premiéru, kterou si užijí speciálně malí diváci. Do repertoáru již brzy přibude nová hudební pohádka O líných strašidlech. Inscenaci nastudovali členové sboru opery a operety Moravského divadla pod vedením režiséra Iva Melkuse. Premiéra se uskuteční v neděli 22. listopadu v 10 hodin, první repríza ve stejný den ve 14 hodin.

19.11.2015 celý článek