Tiskové zprávy

1 2 ... 15 další »
Legenda znovu ožívá, Freddie Mercury a Queen se v Olomouci dočkají baletní pocty |Tisková zpráva

Od smrti legendárního zpěváka Freddieho Mercuryho uplyne letos v listopadu pětadvacet let. Pomyslnou poctou frontmanovi slavné britské kapely Queen je baletní inscenace Roberta Balogha, na jejímž libretu spolupracoval Mercuryho osobní tajemník Peter Freestone. Režisér a choreograf Balogh se k britské hudební legendě vrací po osmi letech od uvedení úspěšného titulu The Beatles & Queen. V hlavní roli se opět představí velký fanoušek kapely Ivo Jambor, tentokrát v alternaci s Lukášem Cenkem. Premiéra inscenace Queen – The show must go on se uskuteční v pátek 15. dubna v 19 hodin, II. premiéra o den později ve stejný čas.

12.4.2016 celý článek
Atraktivní sezonou 2016/2017 provedou diváky slavní hrdinové Robin Hood, Don Quijote či Othello |Tisková zpráva

Nová sezona v Moravském divadle Olomouc přinese celkem dvanáct premiérových titulů. Milovníci opery a operety se mohou těšit na Pucciniho Bohému či Lehárovu Zemi úsměvů, příznivci baletu přivítají na jevišti hrdiny zvučných jmen Dona Quijota a Othella a kvalitní činoherní repertoár rozšíří inscenace her Michaila Bulgakova, Christophera Hamptona či Woodyho Allena. Přednostní prodloužení stávajícího předplatného na další sezonu probíhá od 11. dubna do 11. května, noví předplatitelé jsou vítáni od 16. května.

7.4.2016 celý článek
Blíží se premiéra inscenace Kámen, soubor činohry představí zástupce současné německé dramatiky |Tisková zpráva

Drama Kámen jednoho z nejúspěšnějších německých současných autorů Maria von Mayenburga se dotýká bolestných i radostných okamžiků 20. století v Německu – od druhé světové války přes rozdělení na západní a východní blok až po pád Berlínské zdi. V centru příběhu stojí dům, který během desítek let zažil nejrůznější obyvatele, a osudy několika lidí, kteří domem prošli. Se souborem činohry Moravského divadla Olomouc inscenaci nastudoval mladý režisér David Šiktanc. Po odkladu původního prosincového termínu z důvodu onemocnění jedné z hereček se premiéra uskuteční v pátek 1. dubna v 19 hodin.

24.3.2016 celý článek
Oblíbená lidová opereta Perly panny Serafínky zažívá po 15 letech návrat do Olomouce |Tisková zpráva

Žák Antonína Dvořáka Rudolf Piskáček napsal za svůj život několik desítek operet, jen jedna ale dosáhla mimořádné popularity a dokázala se stát nesmrtelnou. Perly panny Serafínky jsou sbírkou nestárnoucích hitů – vzpomeňme alespoň na Vždyť přece hubička a Ty české panenky. Zmíněné šlágry zazní v nové inscenaci Moravského divadla Olomouc, kterou připravují režisérka Dagmar Hlubková a autor hudebního nastudování Petr Šumník. Premiéra se uskuteční v pátek 18. března v 19 hodin, II. premiéra o den později ve stejný čas.

15.3.2016 celý článek
Královny slaví padesátku |Tisková zpráva

Tři ženy různého věku a s různými obtížemi se sešly v jednom lázeňském pokoji. Taková je výchozí situace komorní tragikomedie Královny, která se čtvrtek 3. března v Divadle hudby dočká padesátého uvedení. Slavit budou herečky Vlasta Hartlová, Ivana Plíhalová a Vendula Fialová i celý tvůrčí tým pod vedením Michaely Doleželové a Romana Vencla.

2.3.2016 celý článek
Činohra Moravského divadla připomíná výročí Shakespearova úmrtí, romance Bouře se dočká prvního uvedení v Olomouci |Tisková zpráva

Uvedením romance Bouře připomene činohra Moravského divadla Olomouc výročí 400 let od úmrtí Williama Shakespeara. Složí tak autorovi svůj hold a připojí se k celosvětovým oslavám. Ve své poslední velké hře se slavný alžbětinec pomyslně loučí s jevištěm a diváky. Podobný význam bude mít inscenace také pro Michaela Taranta, neboť jde o poslední titul, který v Olomouci nastuduje coby umělecký šéf činohry. Premiéra se uskuteční v pátek 19. února 2016 v 19 hodin. Jde přitom o vůbec první uvedení této Shakespearovy hry na olomouckém jevišti.

16.2.2016 celý článek
Do nominací na Ceny Thálie se probojovali tři zástupci Moravského divadla Olomouc, velkou šanci získat sošku mají Ondřej Koplík a Olga Jelínková |Tisková zpráva

Herecká asociace vyhlásila dnes odpoledne nominace na Ceny Thálie 2015. Z oznámení se mohli radovat hned tři umělci Moravského divadla Olomouc. Velkou šanci na zisk skleněné sošky má sólista opery a operety Ondřej Koplík, který je za ztvárnění postavy hraběte Almavivy v inscenaci Rossiniho opery Lazebník sevillský v užší nominaci. V užší nominaci je také sólistka souboru opery a operety Moravského divadla Olga Jelínková, a to za ztvárnění role Slavíka v inscenaci Stravinského opery Slavík uváděné v pražském Národním divadle. Do širší nominace se probojovala sólistka olomouckého baletu Yui Kyotani za ztvárnění hlavní role v inscenaci Dáma s kaméliemi.

3.2.2016 celý článek
Divadelní bál navštíví Cosa nostra |Tisková zpráva

Do časů prohibice, psích deček, cigaretových špiček, charlestonu a pouzder, které místo hudebních nástrojů skrývají samopaly, se přeneseme na letošním Velkém divadelním bále. Tradiční společenská akce se v Moravském divadle Olomouc koná již pošesté. Programem plným dobré hudby a ukázek z divadelního repertoáru bude v sobotu 6. února provázet členka olomoucké činohry Vendula Fialová, režii večera si vzal na starost její kolega Jaroslav Krejčí.

1.2.2016 celý článek
Šašek Rigoletto znovu na jevišti, Verdiho opera se do Olomouce vrací po dvanácti letech |Tisková zpráva

Na repertoár Moravského divadla Olomouc se opět vrací jméno italského skladatele Giuseppe Verdiho. Komického bonvivána Falstaffa vystřídá tragická postava hrbáče Rigoletta. Jedno však mají oba tituly společné – jméno slovenské režisérky Andrey Hlinkové, která dva roky po úspěšné premiéře Falstaffa přijala další pozvání do olomouckého divadla. Autorem hudebního nastudování je Petr Šumník, který si bude dirigentskou taktovku předávat s Miloslavem Oswaldem. V titulní roli alternují Vladislav Zápražný a Jakub Tolaš. Premiéra se uskuteční v pátek 22. ledna 2016 v 19 hodin, II. premiéra o den později ve stejný čas.

20.1.2016 celý článek
Blíží se poslední premiéra v letošním roce, soubor činohry představí zástupce současné německé dramatiky |Tisková zpráva

Drama Kámen jednoho z nejúspěšnějších německých současných autorů Maria von Mayenburga se dotýká bolestných i radostných okamžiků 20. století v Německu – od druhé světové války přes rozdělení na západní a východní blok až po pád Berlínské zdi. V centru příběhu stojí dům, který během desítek let zažil nejrůznější obyvatele, a osudy několika lidí, kteří domem prošli. Se souborem činohry Moravského divadla Olomouc inscenaci připravuje mladý režisér David Šiktanc. Premiéra se uskuteční v pátek 18. prosince 2015 v 19 hodin.

15.12.2015 celý článek
Děti z Baletního studia při Moravském divadle Olomouc a profesionální tanečníci se setkávají v inscenaci o bájném Odysseovi |Tisková zpráva

Poslední listopadový víkend bude jeviště patřit dětem z Baletního studia při Moravském divadle Olomouc. Po úspěšném Tarzanovi pro ně režisér a choreograf Robert Balogh připravil další taneční titul, tentokrát o bájném Odysseovi a jeho dobrodružné cestě z Tróje do rodné Ithaky. Inscenace, ve které vedle dětských tanečníků účinkují i členové baletního souboru Moravského divadla, bude mít premiéru v sobotu 28. listopadu v 17 hodin. Druhá premiéra se uskuteční o den později ve stejný čas.

26.11.2015 celý článek
Moravské divadlo Olomouc potěší dětské publikum pohádkovým muzikálem O líných strašidlech |Tisková zpráva

Vedle premiérových titulů pro dospělé publikum přichystalo Moravské divadlo Olomouc (MDO) v letošní sezoně také jednu premiéru, kterou si užijí speciálně malí diváci. Do repertoáru již brzy přibude nová hudební pohádka O líných strašidlech. Inscenaci nastudovali členové sboru opery a operety Moravského divadla pod vedením režiséra Iva Melkuse. Premiéra se uskuteční v neděli 22. listopadu v 10 hodin, první repríza ve stejný den ve 14 hodin.

19.11.2015 celý článek
Balet Dáma s kaméliemi slibuje působivý příběh, výpravnou podívanou a živý klavírní doprovod |Tisková zpráva

Alexandr Dumas mladší napsal v roce 1848 částečně autobiografický román o nešťastné lásce kurtizány Marguerite a jejího milence Armanda. Baletní adaptaci na hudbu Sergeje Rachmaninova a Fryderyka Chopina uvede režisér a choreograf Robert Balogh, pro kterého je Dáma s kaméliemi osudová. Setkává se s ní na jevišti již popáté. Titulní roli ztvární alternující Yui Kyotani a Irina Laptěva. Tanečníky doprovodí nejen orchestr pod vedením Tomáše Hanáka, ale také klavírní sólistky Alice Rajnohová a Marie Šumníková. Premiéra se v Moravském divadle Olomouc uskuteční v pátek 13. listopadu v 19 hodin, II. premiéra o den později ve stejný čas.

10.11.2015 celý článek
Pád Antikrista získal Cenu Divadelních novin |Tisková zpráva

Další velký úspěch zažila operní inscenace Moravského divadla Olomouc Pád Antikrista. Ve čtvrtek 15. října proměnila nominaci na Cenu Divadelních novin za sezonu 2014/2015. Inscenace v režii Jana Antonína Pitínského a v hudebním nastudování Miloslava Oswalda zvítězila v kategorii Hudební divadlo. V letošním roce jde přitom o již druhé prestižní ocenění – v únoru získal Pád Antikrista cenu na Festivalu hudebního divadla Opera 2015.

16.10.2015 celý článek
Rytíř Modrovous se do Olomouce vrací po dvaceti letech. Nechce děsit a přináší dobrou zábavu |Tisková zpráva

Předloha operety Jacquese Offenbacha Rytíř Modrovous je poměrně děsivá: podivný šlechtic postupně zavraždí pět svých manželek a kolem sebe šíří hrůzu, než se mu stane osudnou manželka šestá, hrubozrnná venkovanka Boulotka. Offenbach pojal povídku Charlese Perraulta jako vtipnou a veselou frašku, plnou zdravé lidovosti a francouzského espritu. Inscenace v režii Václava Málka a hudebním nastudování Tomáše Hanáka slibuje dobrou zábavu, přestože se v ní vyskytují rakve, netopýři a smrtka. Titulní roli ztvární Jakub Rousek v alternaci s Milanem Vlčkem. Premiéra se uskuteční v pátek 16. října v 19 hodin, II. premiéra o den později ve stejný čas. Do Olomouce se Modrovous vrací po dvaceti letech.

13.10.2015 celý článek