Napsali o nás

Bajadéra – malý krok pro lidstvo, velký krok pro olomoucký balet |Divá báze.cz, 13.4.2019

Michal Štípa nastudoval romantický balet Bajadéra necelé tři měsíce po svém nástupu do funkce šéfa baletu Moravského divadla. Titul měl premiéru 22. března 2019 a v kontextu této regionální scény se jedná o úspěšné vykročení souboru v čele se Štípou směrem k nové éře, kterou mnozí netrpělivě vyhlíží. La Bayadère, již zkomponoval Ludwig Minkus, měla premiéru roku 1877 v Mariinském divadle v Petrohradu v choreografii Maria Petipy. Patří k titulům romantického baletního odkazu založeným na sérii divertissement prezentujících techniku tanečníků a uspokojujícím touhu po nadpřirozenu a orientu, pro období romantismu typickou. Na tuzemských jevištích se však Bajadéra roztančila pouze třikrát – v Brně, Praze a nyní v Olomouci.

15.4.2019 celý článek
Trumfem sezony bude v Moravském divadle světová premiéra Nedotknutelných |iDnes.cz, 13.4.2019

Činoherní událostí nadcházející divadelní sezony bude adaptace úspěšného francouzského snímku Nedotknutelní z roku 2011, který uvede Moravské divadlo v Olomouci. Kromě toho se diváci mohou těšit na Bizetovy a Beethovenovy opery, slavný romantický balet Giselle i muzikál vycházející z Oscarem ověnčeného filmu.

15.4.2019 celý článek
Moravské divadlo čekají v příští sezóně významná výročí, světová premiéra a mnoho nového |Helena v krabici.cz, 12.4.2019

Moravské divadlo čeká v příští sezóně nabitý program. Nejenže se blíží ke svému velkému sto letému výročí od založení, ale bude i uvádět jednu světovou premiéru. V propagaci chtěli vyzdvihnout zaměstnance za oponou a mění se také předplatný systém pro studenty – budou mít možnost si pořídit studentské karty.

15.4.2019 celý článek
Evžen Oněgin: Mrazivý příběh marné lásky míří do Moravského divadla |Olomouc.cz, 12.4.2019

Jeden z nejsilnějších a nejslavnějších příběhů klasické ruské literatury. Tak by se dal charakterizovat Puškinův veršovaný román Evžen Oněgin. Příběh zbytečného člověka, neopětované lásky i marné smrti nastavuje zrcadlo, dojímá a mrazí i po téměř dvou stech letech od prvního vydání. Do jevištní podoby ho převedla dramaturgyně Moravského divadla Michaela Doleželová spolu s Bogdanem Kokotkem, který se chopil i režie. Šéf polské scény Těšínského divadla si ke spolupráci pozval i výtvarníka Krzysztofa Małachowského a jeho ženu, choreografku Katarzynu Annu Malachowskou. Stejný tým před časem pracoval i na představení Mistr a Markétka. I v případě Oněgina Poláci vtiskli inscenaci něco výjimečného. A vytvořili dílo, které diváka vtáhne a nepustí. Premiéra je dnes večer.

15.4.2019 celý článek
Divadlo vrací na scénu klasiku od Puškina |Mladá fronta DNES, 12.4.2019

Na jeviště Moravského divadla v Olomouci se po 20 letech vrátí činoherní adaptace vrcholného díla Alexandra Sergejeviče Puškina Evžen Oněgin. Nového nastudování se ujal umělecký šéf polské scény Těšínského divadla Bogdan Kokotek. Premiéru má hra dnes večer.

15.4.2019 celý článek
Na jeviště Moravského divadla vtrhne veršovaný Oněgin |Olomoucký deník.cz, 11.4.2019

Vrcholné dílo Alexandra Sergejeviče Puškina znovu ožije na jevišti Moravského divadla v Olomouci. Veršovaný román Evžen Oněgin uvidí diváci téměř na den přesně po dvaceti letech od premiéry první inscenace, kterou toto divadlo uvedlo 10. dubna 1999.

15.4.2019 celý článek
Spící krasavice ve Slezském divadle probouzí zájem o nestárnoucí baletní klasiku |Ostravan.cz, 8.4.2019

Premiéře jedné z ikon klasického tance, Spící krasavici s nesmrtelnou hudbou Petra Iljiče Čajkovského, patřil nedělní premiérový večer ve Slezském divadle v Opavě. Pro realizaci tohoto velkého baletního kusu přizval opavský soubor ke spolupráci soubor Moravského divadla Olomouc. Komorní složení opavského ansámblu by totiž nastudování inscenace podobného typu nedovolovalo. V příběhu na motivy pohádky O Šípkové Růžence s choreografii a režijním vedením Hany Vláčilové a Roberta Balogha (podle mistra Maria Petipy) se tak představili v největší míře členové olomouckého souboru, opavští tanečníci se zhostili menších rolí. Taktovku nad opavským orchestrem převzal dirigent Marek Šedivý.

15.4.2019 celý článek
Revizor, Král Lear nebo Heda Gablerová? Diváci rozhodnou, jakou hru divadlo nastuduje ke stoletému výročí |Olomouc.cz, 30.3.2019

Dnes už si to ani neuvědomujeme, ale ještě před sto lety se na jevišti olomouckého divadla hovořilo výhradně německy. Čeština dostala poprvé prostor až 1. září 1920, kdy byla v tehdejším Českém divadle v Olomouci slavnostně uvedena inscenace opery Bedřicha Smetany Libuše. V příštím roce oslaví stálá česká divadelní scéna v hlavním městě Hané sto let. A bude se nejen bilancovat, ale i velkolepě slavit. Kromě jiného je v plánu uvedení jedné ze tří her, jejichž inscenace měly v Olomouci premiéru právě v roce 1920. Která hra to bude, o tom rozhodne divácká veřejnost hlasováním v anketě.

2.4.2019 celý článek
Moravské divadlo chystá v nové sezoně světovou premiéru, romantický balet i jedinou Beethovenovu operu |Olomouc.cz, 29.3.2019

Příští sezona bude pro Moravské divadlo Olomouc v mnohém výjimečná. Dočkáme se v ní uvedení titulu, který se v Olomouci hrál naposledy v roce 1920, ale také titulu, který se dosud nehrál nejen v hanácké metropoli, ale dosud na žádném světovém jevišti! Umělečtí šéfové souborů baletu, činohry a opery a operety připravili pestré menu o dvanácti chodech.

2.4.2019 celý článek
Trumf sezony: na scénu se valí Nedotknutelní |Mladá fronta DNES, 28.3.2019

Světová premiéra a činoherní událost nadcházející divadelní sezony. Řeč je o adaptaci úspěšného francouzského snímku Nedotknutelní z roku 2011, který Moravské divadlo v Olomouci uvede ve světové premiéře. Kromě toho se diváci mohou těšit na Bizetovy a Beethovenovy opery, slavný romantický balet Giselle i muzikál vycházející z Oscarem ověnčeného filmu. Celkem umělečtí šéfové souborů baletu, činohry a opery a operety připravili menu o 12 chodech.

2.4.2019 celý článek
Příběh lásky v Indii |Mladá fronta DNES, 28.3.2019

Moravské divadlo v Olomouci uvádí na jeviště jeden z nejkrásnějších světových baletů autorské dvojice Minkus a Petipa, exotickou Bajadéru.

2.4.2019 celý článek
Olomouc chystá adaptaci francouzského filmu Nedotknutelní |Týden.cz, 27.3.2019

Moravské divadlo Olomouc chystá pro příští sezonu světovou premiéru adaptace francouzského filmu Nedotknutelní z roku 2011. Na její uvedení získalo práva od zastupující francouzské agentury. Příběh ochrnutého aristokrata a jeho opatrovníka z chudého předměstí převede na divadelní jeviště kmenový režisér Městských divadel pražských Pavel Khek. Moravské divadlo pro příští sezonu chystá 12 titulů, řekli zástupci divadla.

2.4.2019 celý článek
Donaha! Moravské divadlo představilo novinky, do programu vrací i Beatles |Olomoucký deník, 27.3.2019

Symbolicky na Světový den divadla představili zástupci Moravského divadla Olomouc program nadcházející sezony. Diváci se mohou těšit na jedenáct činoherních, baletních či operních a operetních premiér.

2.4.2019 celý článek
Exotická Indie uprostřed olomoucké metropole: Balet Bajadéra |Helena v krabici, 26.3.2019

Moravské divadlo v Olomouci uvádí nový balet rakouského hudebního skladatele Ludwiga Minkuse s názvem Bajadéra. V České republice se jedná teprve o třetí nacvičení. Představení mělo premiéru 22. března a jednalo se o původní verzi z roku 1877, která se u nás bude hrát poprvé.

2.4.2019 celý článek
Skutečský festival uvede operu Kouzelná flétna |Chrudimský deník, 26. 3. 2019

Čtvrtým bodem programu festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč bude v neděli 31. března slavná opera W. A. Mozarta Kouzelná flétna, ve které k sobě hledají cestu dva po lásce toužící páry: Tamino a Pamina a Papageno s Papagenou.

2.4.2019 celý článek