Napsali o nás

1 2 ... 96 další »
Úplné zatmění: Prokletí básníci Verlaine a Rimbaud ožívají v nové inscenaci Moravského divadla |Olomouc.cz, 17.3.2017

Přátelství, lásku i nenávist mezi prokletými básníky Paulem Verlainem a Arthurem Rimbaudem zachycuje hra uznávaného britského dramatika a filmového scenáristy Christophera Hamptona Úplné zatmění. Vrcholy a pády jejich krátkého, ale o to intenzivnějšího vztahu představí na olomouckém jevišti režisér Petr Štindl, dvojici básníků ztvární Petr Kubes a Vojtěch Lipina. Premiéra činoherní inscenace Úplné zatmění se v Moravském divadle uskuteční v pátek 17. března v 19 hodin.

20.3.2017 celý článek
Úplné zatmění přiblíží v Moravském divadle vztah prokletých básníků Rimbauda a Verlaina |Rozhlas.cz, 17.3.2017

Moravské divadlo dnes v premiéře uvede hru Úplné zatmění. Ukáže vztah prokletých básníků Verlaina a Rimbauda. Přátelství, lásku i nenávist mezi prokletými básníky Paulem Verlainem a Arthurem Rimbaudem zachycuje hra uznávaného britského dramatika a filmového scenáristy Christophera Hamptona Úplné zatmění. Napsal ji ve svých dvaceti letech. První setkání rodiny Verlainových s šestnáctiletým básníkem Arthurem Rimbaudem nebylo úplně příjemné. Zatímco měšťácká rodina jen těžko zkousla jeho provokace, Paul Verlaine byl nadšen.

20.3.2017 celý článek
Prokletí básníci na divadelním jevišti |Právo, 16.3.2017

Činoherní soubor Moravského divadla v Olomouci uvede v pátek premiéru hry uznávaného britského dramatika a filmového scenáristy Christophera Hamptona Úplné zatmění. Ta zachycuje přátelství, lásku i nenávist mezi prokletými básníky Paulem Verlainem a Arthurem Rimbaudem.

20.3.2017 celý článek
Slavná hra v Olomouci |Olomoucký deník, 15.3.2017

Moravské divadlo Olomouc uvede hru Christophera Hamptona Úplné zatmění. Věnuje se rozporuplnému vztahu prokletých básníků Paula Verlaina a Arthura Rimbauda.

20.3.2017 celý článek
Moravské divadlo uvede novou činohru o životech básníků Verlaina a Rimbauda |Olomoucká drbna.cz, 14.3.2017

Přátelství, lásku i nenávist mezi prokletými básníky Paulem Verlainem a Arthurem Rimbaudem zachycuje hra uznávaného britského dramatika a filmového scenáristy Christophera Hamptona Úplné zatmění. Vrcholy a pády jejich krátkého, ale o to intenzivnějšího vztahu představí na olomouckém jevišti režisér Petr Štindl, dvojici básníků ztvární Petr Kubes a Vojtěch Lipina. Premiéra činoherní inscenace Úplné zatmění se v Moravském divadle uskuteční v pátek 17. března v 19 hodin.

20.3.2017 celý článek
Láska, nenávist a absint. Moravské divadlo Olomouc uvede hru o prokletých básnících |Eurozprávy.cz, 14.3.2017

Vztah prokletých básníků Paula Verlaine a Arthura Rimbauda přiblíží nová inscenace Moravského divadla Olomouc. Hru o přátelství, lásce i nenávisti napsal dramatik Christopher Hampton ve svých dvaceti letech a drama se dočkalo slavného filmového zpracování Agnieszky Holland s Leonardem DiCapriem v hlavní roli. Činohra MDO ji uvede v režii Petra Štindla.

20.3.2017 celý článek
Moravské divadlo uvede hru o vztahu básníků Verlaina a Rimbauda |Blesk.cz, 14.3.2017

Moravské divadlo Olomouc uvede hru Christophera Hamptona Úplné zatmění. Věnuje se rozporuplnému vztahu prokletých básníků Paula Verlaina a Arthura Rimbauda. Inscenace uznávaného britského dramatika a filmového scenáristy popisuje jejich přátelství, lásku i nenávist.

20.3.2017 celý článek
Opera jako politický manifest |Haló noviny, 13.3.2017

Dramatické umění odjakživa patřilo – společně s literaturou – k cenzurně nejpalčivějším oblastem. Platilo to ostatně i o činnosti meziválečného Osvobozeného divadla. Stejně tomu bylo i v poválečném »demokratickém« euroatlantickém západním světě. V Americe stejně jako v západní Evropě.

13.3.2017 celý článek
Kraj vyhlásil kulturní anketu |Prostějovský týden, 8.3.2017

Krajský úřad v Olomouci již spustil hlasování o největší kulturní počin minulého roku na území kraje. Své želízko v ohni má přitom také Prostějovsko. Mezi kandidáty na vítězství je totiž také znovuotevření zámku v Čechách pod Kosířem, k němuž došlo loni v dubnu. Dále pak patrioti z Prostějovska mohou hlasovat také pro činnost Pavla Šína a tedy konické muzeum řemesel nebo pro již tradiční hudební festival Keltská noc z Plumlova.

13.3.2017 celý článek
RECENZE: Kterak se opera zarývá pod kůži |Divá báze.cz, 8.3.2017

e s podivem, že si Moravské divadlo Olomouc znovu přizvalo k režii nové opery Jana Antonína Pitínského, který je více znám svými činoherními inscenacemi. Ne že by předchozí opera neměla úspěch, právě naopak. Jenže Ullmanův Pád Antikrista byl posuzován dvojím metrem. U kritiků se dočkal pochval a u diváků propadl. Divadlo jej kvůli slabé návštěvnosti po pár reprízách muselo stáhnout, navzdory tomu, že ještě na loňský podzim byl tento titul přizván, aby obohatil program festivalu Janáček Brno. Snad tedy čeká Řecké pašije Bohuslava Martinů lepší osud

9.3.2017 celý článek
Pardubické hudební jaro začalo velkolepě, nyní přivítá interprety z Nizozemska |Novinky.cz, 7.3.2017

Slavnostní zahajovací koncert 39. ročníku mezinárodního festivalu Pardubické hudební jaro, který se uskutečnil v neděli 5. března v pardubické Sukově síni Domu hudby, byl velkým a opravdovým svátkem krásné hudby se vším, co si lze pod tímto příměrem představit.

9.3.2017 celý článek
RECENZE: Čertovská hra s Mistrem a Markétkou aneb Magický realismus na prknech Moravského divadla |Kulturio.cz, 7.3.2017

Mistr a Markétka je stěžejní dílo ruského spisovatele Michaila Bulgakova a nachází nezaměnitelné místo ve světové literatuře 20. století. Milostný příběh hlavních hrdinů patří mezi ty nejkrásnější v dějinách literatury vůbec a okouzlí každého, kdo k němu jen přičichne. Román obsahuje i spoustu jiných příběhů a postav, které nás uhranou a vzhledem k tomu, že dílo je přiřazováno k magickému realismu, nikdy nevíme, co se stane o stránku dál. Jak se s adaptací tohoto románu vypořádal režisér Bogdan Kokotek na prknech Moravského divadla v Olomouci?

9.3.2017 celý článek
Slavný operní „Lazebník“ zazní v DKO |Jihlavské listy, 7.3.2017

Lazebníka sevillského, asi nejznámější operu Gioacchina Rossiniho, přiveze 9. března (19) do DKO Jihlava Moravské divadlo Olomouc.

9.3.2017 celý článek
RECENZE: Řecké pašije jako lidové divadlo podle Pitínského |Lidovky.cz, 7.3.2017

Monumentální operní fresku Řecké pašije vytvořil Bohuslav Martinů (1890-1959) na vlastní libreto podle románu Nikose Kazantzakise Kristus znovu ukřižovaný adokončil je v podstatně upraveném tvaru v roce 1959 poté, co se neuskutečnila plánovaná premiéra původního znění v londýnské Covent Garden s dirigentem Rafaelem Kubelíkem. Premiéry přepracované verze v roce 1961 v Curychu se však Martinů již nedožil. Navzdory komunistickému režimu se operu, která vychází z ideologicky neakceptovaného křesťanském příběhu pašijí, podařilo hned následujícího roku v rámci progresivní dramaturgie Václava Noska uvést v Brně v překladu Evy Bezděkové.

9.3.2017 celý článek
RECENZE: Řecké pašije v Olomouci: diváci jsou spoluautory inscenace |Opera PLUS, 27.2.2017

Opera Řecké pašije na skladatelovo libreto podle Kazantzakisova románu Kristus znovu ukřižovaný způsobila svému tvůrci Bohuslavu Martinů jedno z velkých zklamání. Mimořádné dílo, které měla po jeho dokončení (1957) uvést ve světové premiéře Královská opera Covent Garden v Londýně se svým tehdejším hudebním ředitelem Rafaelem Kubelíkem, bylo vedením divadla na poslední chvíli odmítnuto. V dalším dvouletém období podrobil Bohuslav Martinů Řecké pašije tak razantním úpravám, že vytvořil dílo podstatně odlišné a jeho provedení se už nedožil. Naše divadla uvádějí tuto druhou verzi opery zvanou curyšská (světová premiéra proběhla v Curychu roku 1961, tedy dva roky po skladatelově smrti) a vybralo si ji v českém překladu Evy Bezděkové také Moravské divadlo Olomouc.

27.2.2017 celý článek