Právě prohlížíte: Činohra » Repertoár
Dnes a zítra
23.4 (st) sk. - 19:00

Rozbitý džbán

»  Senioři -30%

Klasická komedie o jedné malé kauze

24.4 (čt) sk. D 19:00

Hamlet

Kdo tam?

Naše tipy
9.5 (pá) sk. V 19:00

Maryša

Vzít život do svých rukou

27.5 (út) sk. B 19:00

Rozbitý džbán

Klasická komedie o jedné malé kauze

2.6 (po) sk. A 19:00

Hamlet

Kdo tam?

10.6 (út) sk. - 19:00

Turandot

Lyrická opera ve třech dějstvích

Repertoár uměleckého souboru Činohra

William Shakespeare: Hamlet |Kdo tam?
Hamlet To, co je Maryša pro českou dramatiku, je Hamlet pro dramatiku světovou. Existenciální hru o mstiteli, který se ne a ne odhodlat k činu, uvedeme v režii uměleckého šéfa činohry Moravského divadla Olomouc, Michaela Taranta, a tedy už dopředu garantujeme suverénní inscenační gesto a strhující podívanou. Po temné komedii Něco za něco druhá hra velkého alžbětince pod novým uměleckým vedením.
vstupenky

24.4 (čt)
19:00

vstupenky

26.4 (so)
19:00

vstupenky

6.5 (út)
19:00

vstupenky
od 18.4.2014 detaily
Alois a Vilém Mrštíkovi: Maryša |Vzít život do svých rukou
Maryša Maryša navazuje na dramaturgickou linii "české divadelní klasiky". Drama nešťastně provdané dívky, která zahubí svého manžela, patří jistě k notoricky známým - o to zajímavější bude pohled slovenského režiséra na tuto stále dráždivou českou látku. Pohostinskou režii přijal rektor Akademie umění v Bánské Bystrici, Matúš Oľha, jehož inscenaci Divé Báry mohou mít diváci olomouckého divadla ještě v živé paměti.
vstupenky

7.5 (st)
19:00

vstupenky

9.5 (pá)
19:00

vstupenky

13.5 (út)
19:00

vstupenky
od 7.3.2014 detaily
Michał Walczak: Amazonie |Z džungle do džungle
Amazonie Partnerská krize dvou čerstvých absolventů varšavské divadelní akademie má poněkud nezvyklý důvod. Zatímco Aneta vyhraje konkurz na natáčení nekonečné "soup opery" z prostředí amazonské džungle, Mundek nechce zradit ideál velkého umění a začne zkoušet s alternativním režisérem, jenž však ještě nikdy žádnou inscenaci nedovedl k premiéře. Komedie o střetu dvou extrémních přístupů k umělecké tvorbě - komerce a avantgardy.
vstupenky

29.4 (út)
19:00

vstupenky

17.5 (so)
15:00

vstupenky
od 5.2.2014 detaily
Heinrich von Kleist: Rozbitý džbán |Klasická komedie o jedné malé kauze
Rozbitý džbán Na počátku této klasické komedie stojí vcelku banální událost: rozbitý džbán. Kdo a proč jej rozbil má vypátrat Adam, rychtář malého městečka nedaleko Utrechtu. Co všechno díky tomu vypluje na povrch o vztazích mezi místními obyvateli? A jak dlouho se před nimi podaří ututlat, že na vyšetřovaném případu nese nakonec největší vinu sám vyšetřující? Režie hry Heinricha von Kleista, od jehož úmrtí uplynulo loni 200 let, bude návratem Petera Gábora na jeviště Moravského divadla Olomouc, kde v letech 1998-2004 coby umělecký šéf činohry vytvořil jednu z umělecky nejvýraznějších ér posledních desetiletí.
vstupenky

23.4 (st)
19:00

vstupenky

12.5 (po)
19:00

vstupenky

15.5 (čt)
19:00

vstupenky
od 17.1.2014 detaily
Carlo Goldoni: Sluha dvou pánů |Skoro bleší cirkus
Sluha dvou pánů V Benátkách se v rodině Bisognosi schyluje k svatbě. Oboustranně výhodné zásnuby Pantalonovy dcery Clarice a syna doktora Lombardiho Silvia však svým příjezdem nečekaně překazí muž, kterému Pantalone Clarici zaslíbil dřív a který přišel vznést svůj nárok, ačkoli by měl být nade vší pochybnost mrtvý. Do toho se ve stejném hostinci ubytuje Florindo Aretusi, který onoho Turiňana zabil, a je na útěku. A oba mají jednoho sluhu, který se právě rozhodl, že sloužit dvěma pánům najednou prostě dokáže. Jestli se mu to podaří a jestli je možné dodržet jedno slovo dané dvěma mužům se přesvědčíte ve hře plné záměn a nedorozumění, vtipných situačních kotrmelců a „lazzi“. Oblíbená a známá komedie slavného italského dramatika (kterou Národní divadlo v Praze s Miroslavem Donutilem v hlavní roli uvádí už téměř dvacet let) vychází z tradičních námětů a masek komedie dell´arte, které zároveň reformuje ve smyslu pravdivosti a nadčasovosti, takže vás možná překvapí, jak je aktuální i dnes. Na olomouckém jevišti se Sluha dvou pánů objevil naposledy v roce 1989; tentokrát v roli Truffaldina uvidíte Romana Vencla. Inscenací Sluhy dvou pánů zahájí činoherní soubor sezónu plnou povětšinou slovutných, veskrze velkých a snad by se dalo říci již klasických titulů; tento text - stejně jako ty další - nám připomíná, že neexistuje budoucnost bez minulosti a obnova bez tradice.
vstupenky

28.4 (po)
19:00

8.5 (čt)
19:00

19.6 (čt)
19:00

od 25.10.2013 detaily
Rostislav Pospíšil: Pidínci a modrý kocour |Pohádkové dobrodružství na lesním palouku
Pidínci a modrý kocour Starý modrý kocour je trochu showman a rád přehání, ale jinak je to dobrák. Žije na jednom lesním palouku a jeho sousedy jsou bytůstky menší než trpaslíci, takoví trpaslíci trpaslíků neboli pidínci. V pohádkových příbězích pidínků prožijí děti s těmito malými obyvateli lesního palouku například to, jak pidínci vyzrají na loupeživé myšáky, jak se z jejich objevu "něčeho" nevzhledného vyklube nádherný motýl nebo jak si pidínci nasbírají barvičky z duhy na obloze. Pohádkové vyprávění modrého kocoura z půvabného světa pidínků pro olomoucké divadlo napsal brněnský výtvarník Rostislav Pospíšil, který je zároveň režisérem inscenace
od 22.9.2013 detaily
Roman Vencl & Michaela Doleželová: Královny |Kde je humor, je i naděje
Královny Pokoj soukromého sanatoria možná nevypadá jako vhodné místo pro jiskrnou komedii, ale opak je pravdou. Tři pacientky – Eliška, Johana a Zita si zde léčí své psychické bolístky a „učí se“ znovu žít své životy. Kromě tohoto faktu však nemají společného vůbec nic – každá patří k jiné generaci, každá má svůj příběh a každá se musí vyrovnat s odlišnou životní situací. A je to právě humor, který člověka drží nad vodou i v těch nejtěžších chvílích. Může tak začít komedie o třech ženách, které se rozhodly opanovat své osudy, komedie překypující upřímným humorem, ze kterého občas mrazí v zádech. Po mimořádně úspěšné komedii Když se zhasne přichází autorské a režisérské duo Michaela Doleželová a Roman Vencl s hrou, která je nádherným polem působnosti pro tři herečky, tři královny, které nabídnou divákům více, než pouze třeskutou zábavu postrádající vyšší smysl. Moravské divadlo Olomouc využilo příležitosti a rozhodlo se nabídnout ji svým divákům v jedinečném podání Ivany Plíhalové, Vlasty Hartlové a Venduly Fialové.
vstupenky

5.5 (po)
19:30

vstupenky

16.6 (po)
19:30

vstupenky
od 31.1.2013 detaily
František Langer: Periferie |Zločin a trest jako umělecké dílo
Periferie Inscenace rozvíjí dramaturgickou linii „česká divadelní klasika“ (Měsíc nad řekou a Markéta Lazarová). „Český Zločin a trest“ – který se ovšem nese v lehkonohém, kabaretním rytmu – patří k největším úspěchům naší meziválečné dramatiky (rok po vinohradské premiéře, tedy roku 1926, ji v Berlíně uvedl Max Reinhardt). Mladý režisér Štěpán Pácl, dvojnásobný vítěz ankety Talent roku v Cenách Alfréda Radoka, se inscenováním české dramatiky zabývá soustavně (Království, Konec masopustu, Drahomíra...).
od 18.1.2013 detaily
Nikolaj Vasiljevič Gogol: Ženitba |Naprosto neuvěřitelná událost
Ženitba „Jak člověk začne z dlouhé chvíle moc přemýšlet, tak pochopí, že se konec konců fakticky musí oženit,“ usoudí jednoho dne vládní rada Podkolatov, a rozpoutá tak „naprosto neuvěřitelnou událost“. Nesmrtelnou frašku Nikolaje Vasiljeviče Gogola (1809–1852) nastuduje s činoherním souborem umělecký šéf polské scény Těšínského divadla Bogdan Kokotek, který se u nás představil již režií Shakespearovy komedie Něco za něco.
od 12.10.2012 detaily
Roman Vencl & Michaela Doleželová: Když se zhasne |Mrazivá komedie, která knockoutuje vaše bránice…
Když se zhasne Trevor a Nina jsou manželský pár z vyšší newyorské společnosti. On je prominentní gynekolog, ona majitelka a šéfkuchařka vyhlášené italské restaurace. Jejich manželství však nelze pokládat za ideální - vlastně je to hotové peklo na zemi. Může za to předmanželská smlouva, drsnější než pravidla amerického fotbalu: ten z manželů, který podá návrh na rozvod, přijde o veškerý majetek, který tak automaticky připadne tomu druhému. Jsou Vánoce a Trevor s Ninou pořádají svůj tradiční večírek. Jedinými pozvanými hosty jsou poněkud výstřední manželé Imelda a Artur. Imelda je věštkyně s vlastním televizním pořadem a Artur učí historii a dějiny USA na vysoké škole. Na první pohled by se mohlo zdát, že půjde o dost nudnou párty, jenže to by ona předmanželská smlouva nesměla obsahovat maličký dodatek: ten z manželů, který prokáže tomu druhému nevěru, může požádat o rozvod a získá všechen majetek. Vánoční večírek se tak promění v rozvodové bitevní pole… Když se zhasne nabízí nepřetržitou zábavu a rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co je v současné české komediální dramatice k vidění.
od 5.3.2012 detaily
Peter Shaffer: Černá komedie |Komedie, ve které se potmě leccos vyjasní
Černá komedie Také druhá premiéra nové sezony začíná vcelku banální poruchou – v domě vypadnou pojistky. Půvab této obligátní nehody tkví ovšem v divadelním prohození světla a tmy. Jakmile v této zručně sestrojené komedii vypadne proud, jeviště v mžiku zalije jasné světlo. Diváci tak mohou sledovat chování postav i ve chvíli, kdy na ně „není vidět“. Znamenitý britský dramatik Peter Shaffer (1926) – autor moderní klasiky Amadeus, Královský hon na slunce či Equus – do své frašky vepsal čirou radost z divadla. Uvádíme v režii Jiřího Seydlera, který je olomouckému publiku dobře známý (naposledy Čarodějkami za Salemu).
vstupenky

3.5 (so)
19:00

vstupenky
od 11.11.2011 detaily