Repertoár uměleckého sboru Činohra

Vladimír Körner: Zánik samoty Berhof |Daleko od konce, daleko od začátku
Nedaleko dnešní Branné v západních Jeseníkách se odehrává dramatický příběh mladičké Ulriky, která se stane, společně se svým opileckým otcem, jeho německou milenkou a jeptiškou Salome, zajatkyní vérvolfů, nacistických fanatiků, kteří se odmítají smířit s koncem druhé světové války a pádem hitlerovského režimu. Zoufalost a bezvýchodnost celé situace podtrhuje fakt, že jsou všichni zcela odříznuti od okolní civilizace a reality... Žijí totiž na samotě Berhof. Autorem stejnojmenné novely z roku 1973 je prostějovský rodák Vladimír Körner, který proslul novelami jako jsou Údolí včel, Adelheid či Anděl milosrdenství a jehož dílo se na jeviště Moravského divadla dostane vůbec poprvé. Zánik samoty Berhof se dočká své teprve druhé divadelní adaptace, přičemž tu první uvedlo v roce 2009 divadlo v Šumperku. Režie této mimořádně zajímavé látky se ujme jedna z nejvýraznějších osobností české kulturní scény, a sice pan Miroslav Krobot, dvojnásobný držitel Ceny Alfréda Radoka, držitel Českého lva, bývalý kmenový režisér Národního divadla v Praze a bývalý umělecký šéf pražského Dejvického divadla.
vstupenky

29.11 (po)
19:00

od 26.11.2021 detaily
Charles Dickens: Pan Scrooge |Kde jiní končí, my začínáme
Dílo Charlese Dickense patří k pokladům ostrovní literatury a on sám je právem řazen mezi největší romanopisce 19. století. Moravské divadlo Olomouc má vůči tomuto géniovi velký dluh. Dickensova tvorba se na naše jeviště dostala zatím pouze jedinkrát a to v roce 2002 díky pohádce Čarovná rybí kostička. Nadešel proto nejvyšší čas tento kulturní dluh smazat. Výchozím námětem pro rodinnou inscenaci Pan Scrooge se stala jeho legendární Vánoční koleda, která vypráví příběh o neočekávané morální přeměně hamižného obchodníka Ebenezera Scrooge, ke které dojde během jediné mimořádné noci. Vše se uděje vinou několika tajemných návštěv, při kterých za lakotným a zlým staříkem přicházejí tři duchové. Duše všemi nenáviděného pana Scrooge, jejímiž jedinými hodnotami byly doposud pouze peníze a materiální statky, se tak znovuzrodí a najde v sobě dostatek místa pro dobro a lásku k druhým. Tento nesmírně poutavý a populární příběh u nás zpracuje jeden z nejvýraznějších a nejlepších slovenských režisérů současnosti, Marián Pecko, jehož inscenace posbíraly téměř čtyři desítky ocenění u nás, na Slovensku, v Polsku nebo ve Slovinsku. Olomouckému divákovi se poprvé představil svou režií adaptace novely Romaina Rollanda Petr a Lucie v sezoně 2017/2018. Tentokrát se můžete těšit na Dickensovu laskavou ironii podanou vysoce atraktivní vizuální formou, slibující skutečné rodinné divadlo, které mohou s napětím sledovat děti, rodiče i prarodiče.
vstupenky

8.10 (pá)
19:00

vstupenky

12.10 (út)
19:00

vstupenky
od 8.10.2021 detaily
Konečně zase můžeme! |Stand up comedy
Jednou z posledních akcí Moravského divadla před vynuceným utichnutím kulturního života byl v sobotu 10. října mimořádný večer ve stylu stand-up comedy s názvem Ještě můžeme! Během dvou dnů se prodalo přes tři sta vstupenek a Moravské divadlo zažilo neopakovatelný večer, při kterém se na jeho jevišti vůbec poprvé objevil tento specifický komediální žánr. Jen těžko lze stylověji ukončit tuto smutnou divadelní sezonu než náloží pořádné legrace, která tentokrát dostala název Konečně zase můžeme! Na místo činu se tak po tři čtvrtě roce vrátí členové činohry Jan Ťoupalík, Roman Vencl, Jana Posníková, Tomáš Krejčí a jejich speciální host, vynikající kouzelník a stand-up komik Karel Pomahač. Čekají vás sólové komediální výstupy v jedinečném prostředí Smetanových sadů. Přes devět měsíců se nebylo čemu smát, tak to pojďme dohnat!
od 30.6.2021 detaily
Hudební dílnička s Natálií Tichánkovou
Hudební dílnička (od 6 do 12 let) Přijďte proniknout do základů hudby. A možná si i společně zazpíváte pod vedením členky činohry Moravského divadla, herečky a zpěvačky Natálie Tichánkové.
od 20.6.2021 detaily